news

Call for entry

Spúšťame prihlasovanie na 7. ročník Fest Anče, ktorý sa bude konať 18. - 22. 6. 2014. Posledný termín prihlásenia vašich filmov je 10. 3. 2014. Festival v tomto ročníku otvorí päť súťažných kategórií: Anča Award, Anča Student Award, Anča Music Video Award, Anča Children Audience Award a Anča Slovak Film Award.

×

Program Mini Fest Anča

Mini Anička sa odohrá 12. - 14. 12. 2013 v našom bratislavskom Foajé na Štefánikovej 16. Čaká tu na váš kvalitný výber krátkych a dlhých animákov, rozprávky, ktoré sami poznáte a dnes už na ne môžte zobrať svoje deti, no a v neposlednom rade víno, občerstvenie a množstvo skvelých ľudí. Kliknite a pozrite si náš podrobný program. Tím Fest Anče všetkých srdečne pozýva, vstupné dobrovoľné.

×

Filmy ocenené v tohtoročnej súťaži

Pozrite si zoznam filmov ocenených v troch súťažných kategóriách na Fest Anča 2013.

×

Pandy vyhrali hlavnú cenu Fest Anča

Medzinárodný festival animovaného filmu Fest Anča vyvrcholil v nedeľu 30. júna vyhlásením víťazov.  Ocenenie Anča Award si odniesol slovenský  režisér Matúš Vizár  za film Pandy. 

×

Ohniskom príbehu je papier

Na festivale sme si odchytili Stephana Hanfa, ktorý je producentom filmu Od otca k synovi. Prezradil nám napríklad, že animačný štýl režiséra Nilsa Knoblicha je nezameniteľný.

×

Sobotňajšie programové tipy

Pre tých, ktorým sa nechce prehrabávať tradične bohatým programom prinášame niekoľko tipov na dnešný deň:
11:00 Medzinárodná súťaž videoklipov 
12:30 Medzinárodná súťaž filmov
15:00 film Dnes je krásny deň
16:30 Talk Paula Mumforda
17:00 Talk Michaely Pavlátovej
19:00 Talk Mikea Reissa 
20:30 film Vrásky
21:30 Animation Karaoke Battle
23:00 Koncert Vec
00 Párty DJ JUNIOR

×

Rozprávková Žilina
iba za 1 EURO!

Všetci, čo majú radi rozprávky, legendy a tajomstvá, majú jedinečnú príležitosť! V sobotu 28. 6. o 14.00 pred Turistiskou informačnou kanceláriou (Námestie A. Hlinku), vás bude čakať sprievodca, pripravený odhaliť všetky tajomstvá mesta Žilina. Neváhajte a príďte! www.tikzilina.eu

×

Psychedelické medvede

"Práve v tejto chvíli sedím a čakám, kým sa vyrenderuje môj nový krátky film „Kúpele“ (Łażnia). Bude v ňom veľa vody a široká škála farieb." Rozpráva Tomek Ducki.

×

Zľava pre akreditovaných

Máte radi knižky a chcete trocha ušetriť? Pre návštevníkov festivalu máme prichystané zľavy.

×

Zostáva 14 800 dní

"Je škoda, že v nových tramvajích jsou řidiči skryti v budce za tmavým sklem." tvrdí v rozhovore Michaela Pavlátová.

×

Bojíte sa pavúkov?

"Určite patrí k veľkým zážitkom nový film Theodora Usheva Gloria Victoria." odporúča Katarína Kerekesová.

×

Yeti je filmové klišé

Emma de Smaef počas štúdií dokumentaristiky v Bruseli vyrábala a predávala bábky.

×

Zažite svetové animáky na vlastnej koži

Už tento štvrtok sa začne Fest Anča. Prinášame vám krátke zhrnutie, čo vás čaká a neminie.

×

Anička pre detičky

Súpis projekcií a festivalových aktivít určených pre detského diváka.

×

Výstava Frejm baj frejm sa vracia do Žiliny! 

Festival animovaných filmov Fest Anča prináša do Žiliny opäť výstavu Frejm baj frejm. Tentoraz predstaví v Považskej galérii umenia v Žiline, v Mestskom divadle Žilina a v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie 17 výtvarných umelcov zo Slovenska, Českej republiky, USA a Mexika. Vo vystavovaných dielach využívajú médium animácie alebo princíp ilúzie pohybu, zároveň však reagujú na lokálny kontext a špecifickosť žilinského kultúrno-historického regiónu.

×

Spot Fest Anča 2013

×

Ročne si pozriem
až tritisíc filmov

"Páči sa mi, keď sú nominované filmy rôznorodé, no mám pocit, že ich umelecká kvalita sa často podceňuje." hovorí v rozhovore Ulrich Wegenast.

×

Svetoznáme filmy
v slovenskej premiére

Príďte sa dozvedieť viac na tlačovku
6. júna 2013 o 11.00 vo Foajé,
Štefániková 16, Bratislava

×

Fest Anča 2013 oficiálny výber

A je to tu! Oficiálny výber filmov do Medzinárodnej súťaže Anča Award, Medzinárodnej súťaže študentských filmov Anča Student Award a Medzinárodnej súťaže videoklipov Anča Music Video Award.

×

Fest Anča po slovensky

Fest Anča premietne najlepšie animáky z celého sveta, teda aj zo Slovenska. Samozrejme na festivale nebude chýbať ani kvalitná domáca hudobná produkcia.

×

Permanentky v predpredaji!

Nenechávajte veci na náhodu. Permanentky na Fest Anču sú už v predpredaji. Zakúpiť si ich môžete za výhodnú cenu cez sieť Ticketportal.
Viac informácií o vstupenkách.

×

Provokatívne animované sitkomy

Tento rok náš festival s radosťou privíta amerického scenáristu Mika Reissa. Anča vám prináša krátky rozhovor. Ako tvorca a producent sa Mike podieľal na slávnom animovanom seriály Simpsonovci. Zároveň je spoluautorom rovnako kvalitných seriálov The Critic a The Oblongs, ktoré svojim humorom a svojráznosťou za Simpsonovcami ničím nezaostávajú. Spomedzi ďalších diel spoluvytvoril webseriál Queer Duck a scenáristicky prispel k animovaným rodinným filmom Doba ľadová 3 a Horton. Je autorom množstva vysoko cenených knižiek pre deti.

×

Simpsons Backstage Tour

Máš rád Simpsonovcov? Kto nie?! Na Fest Anči máš jedinečnú šancu nahliadnuť do zákulisia vzniku legendárneho seriálu a stretnúť sa s jeho scenáristom a producentom Mikeom Reissom. Okrem toho pracoval aj na scenároch známych celovečerákov, napríklad Doba ľadová, Úsvit dinosaurov, Horton Hears a Who!, The Simpsons Movie atď. Držiteľ 4 cien Emmy predstaví na Fest Anči svoju povestnú show „Simpsons Backstage Tour“.

×

Realita nie je to, čo vidíme

(rozhovor s Ancou Damian, nie len o jej filme Crulic)

Jedenásteho júla 2007 niekto v Krakowe ukradol istému vplyvnému poľskému sudcovi peňaženku s kreditnými kartami. Desiateho septembra bol 33 ročný Rumun Crulic obvinený z krádeže, ktorú nespáchal. V deň, keď ho uväznili, začal držať protestnú hladovku a žiadal dve veci: stretnutie s niekým z Rumunského konzulátu a zmenu právneho zástupcu. Rumunský konzul Crulicovi odpovedal listom, v ktorom písal, aby dôveroval poľskej justícii…
> viac

×

Prelet nad estónskou animáciou

Ozveny časopisu KINEČKO

Retrospektíva Matiho Kütta (1947) na Fest Anči ponúkla návštevníkom festivalu ten najlepší výber z jeho tvorby. Animácii sa venuje od začiatku 80. rokov a počas svojej kariéry pôsobil v popredných estónskych štúdiách (Tallinnfilm, Eesti Joonisfilm). Jeho posledný film Sky Song môže byť považovaný za malú senzáciu a určite patril medzi najväčšie lákadlá festivalu, hoci nemohol byť kvôli svojej dĺžke zaradený do súťažnej sekcie. Oficiálnym rozhovorom a festivalovej kamere sa úspešne vyhýbal a radšej súhlasil s nezáväzným posedením na schodoch pod rondelom.
> viac

×

slovak animation

Spojenie dokumentu a animácie v projekte Gottland

Šesťdielny dokumentárny cyklus inšpirovaný rovnomenným knižným bestsellerom poľského autora Mariusza Szczygiela predstavuje v jednotlivých častiach rôzne osobnosti českého národa, a to vždy pod taktovkou iného režiséra z FAMU.

Zomrel Koloman Leššo

Posledná rozlúčka bude v smútočnej obradnej sieni v Slávičom údolí vo štvrtok 3. októbra o 10.30 h.

Sneh štartuje v kinodistribúcii

Sneh je krátky animovaný film Ivany Šebestovej o láske. Predstavuje príbeh mladej ženy Maje, ktorá v zúfalej túžbe po láske stratí kontakt s realitou a začne sa prepadávať do temných zákutí vlastnej imaginácie. Už 19. 9. 2013 ho uvidíte v slovenských kinách.

Černeková a Luha stále na ceste

Z cyklu On the road sú doposiaľ dokončené tri filmy: Spain (2011), Der Turm (2012) a zatiaľ posledný Brussels (2013). Momentálne majú “hľadači” rozpracované ďalšie dve snímky.

Čo robí Joanna Kozuch?

V prvom rade pracuje na svojom staršom projekte Fongopolis. Výtvarnosti, animácie, strih – všetko je hotové a v súčasnosti sa dorába zvuková stopa filmu, samozrejme, vrátane hudby. Fongopolis je mesto, do ktorého má namierené mladý huslista. V prestížnej filharmónii a na veľkolepom koncerte má zahrať svoje životné sólo.

Výroba seriálu Mať tak o koliesko viac! pokračuje

Jedno z najstarších animačných štúdií na Slovensku patrí Ivanovi a Dávidovi Popovičovcom. Otec a syn založili v roku 1992 My Studio. Najväčšiu časť ich produkcie predstavuje seriál o vynálezoch Mať tak o koliesko viac!

Deštrukcia Mariána Vredíka

Marián Vredík, autor animovanej adaptácie riekanky z roku 2012 Kreslím kolo, je študentom magisterského stupňa na VŠVU v Ateliéri maľby u prof. Mgr.art. Klaudii Kosziby, avšak tento semester stážuje na FAMU.

Srdce veže na ceste za podporou

Na slovenskej animovanej scéne sa pomaly pracuje na prípravách celovečerného rodinného filmu Srdce veže z dielne Petra Budinského (tWINs, Bird of Pray) a Patrika Pašša ml. (V poli). Film rozvíja témy strachu a smrti, viac určené pre dospelého diváka ako pre detské publikum.

Pripravované projekty našich animátoriek

Začiatkom mája mali príležitosť vybraní animátori z krajín V4 prezentovať svoje pripravované projekty v rámci pitchingu počas Visegrad Animation Fora v Třeboňi. Slovensko zastupovali naše  animátorky, ktorých hneď dva projekty získali hlavné ceny v oboch kategóriách – najlepší pripravovaný televízny seriálový projekt a najlepší pripravovaný krátkometrážny film. 

VAF spája a oceňuje

Šírenie osvety a snahu o sprostredkovanie nových príležitostí pre animovaný film krajín V4 prevzala pod svoje krídla platforma Visegrad Animation Forum (VAF). Svoju prvú misiu absolvoval VAF už v januári na medzinárodnom filmovom trhu MIFA v Annecy. VAF si stanovil za cieľ zoskupovať, vzdelávať a sprostredkovávať príležitosti na networking vyšehradským a zahraničným profesionálom, producentom, štúdiám a filmárom.

fest anča fičí

12.12 - 14.12.

Mini Fest Anča 2013
Foajé - Miniedícia festivalu Fest Anča
Štefánikova 16, Bratislava
Viac info na stránke a FB.

×

5.12. / 11.00 

Best of Fest Anča 2013
Medzinárodný festival študentských filmov Early Melons
Bratislava

×

27. 11. / 19.00

Kino Fest Anča
Foajé - projekcia seriálu Čarovný svet animovaného filmu #2 s osobnou účasťou Rudolfa Urca
Štefánikova 16, Bratislava
Viac info na foaje.net

×

25.11. / 18.00

Best of Fest Anča 2013
Filmy v ateliéri
ZUŠ Imra Weinera Kráľa, ateliér Milana Sládka
Považská Bystrica

×

20. 11. / 19.00

Kino Fest Anča
Foajé - Profil animátrov Borisa Šimu a Joanny Kozuch
Štefánikova 16, Bratislava
Viac info na foaje.net

×

8. 11. / 19.00

Kino Fest Anča
Foajé - Profil poľského štúdia
SE-MA-FOR

Štefánikova 16, Bratislava
Viac info na foaje.net

×

30. 10. / 19.00

Kino Fest Anča
Foajé - Celovečerný film Chrisa Sullivana V zajatí duchov
Štefánikova 16, Bratislava
Viac info na foaje.net

×

23. 10. / 19.00

Kino Fest Anča
Foajé - Profil štúdia Plaftik
Štefánikova 16, Bratislava
Viac info na foaje.net

×

19. 10. / 17.00

Best of Fest Anča 2013
Ars Poetica
A4 – priestor súčasnej kultúry
Karpatská 2, Bratislava
www.arspoetica.sk

×

17. 10. / 19.00

Kino Fest Anča
Foajé - projekcia seriálu Čarovný svet animovaného filmu s osobnou účasťou Rudolfa Urca.
Štefánikova 16, Bratislava
Viac info na foaje.net

×

28. 9. / 20.00

Best of Fest Anča 2013
Festival Blaf
Letné kino SNG, Rázusovo nábrežie 2
(v prípade nepriaznivého počasia kinosála SNG)
www.blaf.sk

×

30.8. / 20.00

Premietanie Best of Fest Anča 2013
Hidepark - outdoorové kultúrne centrum, Nitra.
Projekcia víťazných filmov Fest Anče 2013.

×

12.8. / 21.30

Premietanie Best of Fest Anča 2013
Letný tábor výtvarníkov LETAVY, Kokava-Línia.
Projekcia víťazných filmov Fest Anče 2013.

×

30.7. / 21.00

Premietanie Best of Fest Anča 2013
Literárna súťaž a sústredenie Medziriadky, Terchová.
Projekcia víťazných filmov Fest Anče 2013.

×

12.7. / 23.00

Premietanie Best of Fest Anča 2013
Hudobný festival Pohoda, Literárny stan.
Projekcia víťazných filmov Fest Anče 2013.

×

5.7. / 20.00
6.7. / 17.30

Premietanie Best of Fest Anča 2013
Hlinkovo námestie, Žilina (veľkoplošná obrazovka).
Projekcia víťazných filmov Fest Anče 2013.

×

20. 6. / 18.00

Fest Anča ochutnávka
Artforum, Bottova 2, Žilina
Čítanie a premietanie z grafického románu Patrika Pašša Tri. Nie štyri, nie päť.
a premietanie filmu Twins Petra Budinského s osobnou účasťou
oboch autorov.

×

5. 6. / 19.00

Best of Fest Anča 2012
Buranteatr, sokolský stadion,
Kounicova 22, Brno, Česká republika

×

28. 5. / 18.00

Best of Fest Anča 2012– premietanie spojené so súťažou o permanentku na Fest Anču
Klub Alterna, Kounicova 48,
Brno, Česká republika
www.komixxx.cz

×

23. 5. / 19.00

Fest Anča premieta:
Best of Fest Anča 2012
– premietanie spojené s kvízom o permanentku na Fest Anču
Foajé, Štefániková 16, Bratislava

×

7. 5. 2013 / 19.00

Best of Fest Anča 2012
Stanica Žilina-Záriečie

www.stanica.sk

×

5. 5. 2013 / 19.00

Animation Karaoke Battle
Anifilm, Třeboň, Česká republika

www.anifilm.cz

×

16. 03. 2013 / 15.30 – 21.30

Best of Fest Anča 2012
PAFF – Pezinský Amatérsky
Filmový Festival

Malá sála Domu kultúry
Pezinok
www.paff.pklife.sk

×

Živlí sa to, Ančí sa to...

ale KAPUSTNICA TO NEBUDE!

19. 12. 2012 o 20.00

A4 – Nultý prietor
Karpatská 2, budova YMCA


Rozprávkový program na predvianočnú stredu, ktorú pre vás pripravila Fest Anča a 4 živly.

×

Fest Anča Winter Edition
Košice

24. – 25. 11. 2012
animované filmy
& workshopy animácie
SPOTs
Výmenník, Brigádnická
pobrezna.festanca.sk

×

16. 11. 2012 o 20.45

Animation Karaoke Battle
po prvýkrát vo Viedni

Schikaneder cinema
Margaretenstraße 24, Viedeň
anilogue.com, www.schikaneder.at

×

15. 11. 2012 o 21.00

Animation Karaoke Battle
po prvýkrát v Prahe

Nova Syntéza, Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47, Praha
novasynteza.cz

×

20. 10. 2012 o 16.00

Best of Fest Anča 2012
v rámci festivalu Ars Poetica
kino Lumière
Špitálska 4, Bratislava
www.arspoetica.sk

×

4. 10. 2012 o 20.30

Best of Fest Anča 2012
v rámci premietaní Kinečko blafuje
počas festivalu Blaf
Amfiteáter SNG, Bratislava
www.blaf.sk, www.kinecko.sk

×

18. 9. 2012 o 17.30

Výstava Frejm baj Frejm
Galerie TIC
Radnicka 4, Brno
Výstava potrvá do 24. 10. 2012
http://galerie-tic.cz/

×

> buy dvd

festivalové sekundy

follow us

partneri