no

29.6. - 3.7.2016
Žilina

Best of Fest Anča 2015

Minutáž: 75 minút

V prípade záujmu o premietanie Best of Fest Anča nás kontaktujte na produkcia@festanca.eu

Víťazný výber ôsmeho ročníka medzinárodného festivalu animácie Fest Anča je platformou prinášajúcou na Slovensko kvalitný animovaný film pre dospelých všade tam, kde je oň záujem. Best of Fest Anča 2015 je kolekciou najlepších krátkometrážnych animovaných filmov z aktuálneho ročníka, ktoré prešli výberom z vyše 1175 prihlásených titulov zo 78 krajín sveta. Porota zložená z medzinárodných hostí udelila tento rok ocenenia v piatich kategóriách. Uvidíte to najlepšie z krátkometrážnej animácie, študentských filmov, videoklipov, filmov pre deti a slovenských animovaných filmov.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča sa odohráva každé leto v Žiline, vo výnimočnom kultúrnom priestore Stanice Záriečie a jej okolí. Ponúka päť dníi nabitého programu – projekcií, workshopov, prednášok renomovaných tvorcov z celého sveta, výstav, koncertov, videoherného programu Game Days, programu pre filmových profesionálov a iných sprievodných podujatí. Fest Anča sa ako jeden z mála festivalov snaží naozaj spájať divákov s tvorcami a preto sa celý festival nesie v jedinečnej atmosfére. Prajeme vám teda príjemný umelecký zážitok, zábavu a tešíme sa na vašu návštevu ďalšieho ročníka jediného festivalu svojho druhu na Slovensku.

 

Anča Award

Best of Fest Anča 2015

Nemôžeme žiť bez kozmu / We can’t Live Without Cosmos / Mi ne mozhem zhit bez kosmosa
réžia: Konstantin Bronzit
Rusko, 2014

Dvaja kamaráti kozmonauti sa snažia každodenným usilovným tréningom dosiahnuť sen, ktorý majú spoločný. Tento príbeh však nie je len o sne.

Špeciálne uznanie Tünde Vollenbroek

Best of Fest Anča 2015

Svet zajtrajška / World of Tomorrow
réžia: Don Hertzfeldt
USA, 2015

Dievčatko sa ocitne na neuveriteľnom výlete do vlastnej budúcnosti.

 

Špeciálne uznanie Tomma Moora

Best of Fest Anča 2015

Námesačný / Sonambulo / The Sleepwalker
réžia: Theodore Ushev
Kanada, 2014

Surrealistická cesta cez farby a tvary inšpirovaná básňou Námesačná romanca od Federica Garcíu Lorcu. Vizuálna poézia v rytme fantastických snov a vášnivých nocí.

 

Špeciálne uznanie Alexandry Hetmerovej

Best of Fest Anča 2015

Ostrov tuleňov / Isle of Seals
réžia: Edmunds Jansons
Lotyšsko, 2014

V strede sivého mora sa nachádza ostrov, na ktorom žijú lovci. Život tam je prostý a drsný. Tulene a lovci žijú spolu v krutej rovnováhe. Jedného dňa príde fotograf, aby zaznamenal každodenný život na ostrove. Táto úloha sa však ukáže byť nebezpečne zložitá.

 

Anča Student Award

Best of Fest Anča 2015

S odstupom / The Bigger Picture
réžia: Daisy Jacobs
Veľká Británia, 2014

„Ak ju chceš dať do domova, povedz jej to sám hneď teraz!“ hovorí jeden brat druhému. Mama do domova nechce a jej život čoraz viac komplikuje životy bratov. Inovatívne animované postavy v životnej veľkosti rozprávajú drsný príbeh plný čierneho humoru o opatrovaní mamy v pokročilom veku.

 

Anča Music Video Award

Best of Fest Anča 2015

Hey Now
réžia: Chris Ullns
Veľká Británia, 2014

Les v noci ožíva vďaka tajomnej fázovej animácii pulzujúcej zeme, svetlám hrajúcim sa medzi stromami, stretnutiu záhadných bytostí a nádhernej ukážke animovaných línií v hravom stop-motion balete.

 

Čestné uznanie Anča Music Video Award

Best of Fest Anča 2015

The Trip
réžia: Antonio Vincentini
Brazilia, 2015

Nešoférujte pod vplyvom psychotropných látok.

 

Čestné uznanie Anča Music Video Award

Best of Fest Anča 2015

New Topia
réžia: Adam Fuchs
USA, 2015

Duchovná a symbolická cesta cez sedem sviatostí, vďaka ktorej môžeme snívať o tom, čo sa dá odhaliť za dverami posmrtného života. New Topia je miestom pre imagináciu a dúfanie v to, čo nás čaká.

 

Anča Slovak Award

Best of Fest Anča 2015

Half Bábka
réžia: Jasmine Elsen
Slovensko, 2014

Osamelosť je v spoločnosti bežný jav. Starenka trávi všetok čas so svojou mačkou. Zbožňuje ju, presne ako dieťa obľúbenú hračku.

 

Anča D Award

Best of Fest Anča 2015

Kovbojsko / Cowboyland
réžia: Dávid Štumpf
Slovensko, 2015

Podľa pravidiel divokého západu bude každý zlodej potrestaný. Keď však šerifovi prestane fungovať kôň, tak mu so zákonom nepomôže ani divoký západ.

 

Anča Kids’ Award

Best of Fest Anča 2015

Zebra
réžia: Julia Ocker
Nemecko, 2013

Jedného dňa narazila zebra do stromu.

15.11. 2015