no

29.6. - 3.7.2016
Žilina

Detský program na Fest Anči 2016

Fest Anča každý rok myslí aj na našich najmenších. Na detských divákov čakajú populárne celovečerné filmy, špeciálne vybrané sekcie najlepších krátkych filmov a dokonca aj výber zo slovenských večerníčkov 90. rokov. Šikovné ručičky sa môžu tento rok zapojiť aj do množstva workshopov.

Pre deti je každý deň vyčlenená séria premietaní v inom priestore (Stanica Záriečie, Kníhkupectvo Artforum, Bábkové divadlo). Všetky projekcie sú prístupné pre deti z materských škôl aj 1. stupeň základných škôl. Deti do 12 rokov majú vstup na všetky predstavenia zdarma v sprievode dospelého s celofestivalovou akreditáciou.

Viac o vstupenkách sa dozvieš tu.

Podrobné popisky k programu nájdeš nižšie.

 

STREDA 29. 06. 2016

STANICA ŽILINA ZÁRIEČIE: SÁLA S1
09:00 – Retrospektíva: Slovenské večerníčky 90tych rokov 2 (50 minút)
10:00 – Svetová panoráma filmov pre deti 1 (50 minút, bez dialógov)
11:00 – Retrospektíva: Slovenské večerníčky 1990 3 (50 minút)
12:00 – Celovečerný film: Koníček hrbáčik  (71 minút, slovenský dabing)

STANICA ŽILINA ZÁRIEČIE: SÁLA S2
09:00 – Retrospektíva: Slovenské večerníčky 1990 1 (50 minút)
10:00 – Medzinárodná súťaž krátkych filmov pre deti (54 minút, bez dialógov)
11:00 – Svetová panoráma filmov pre deti 2 (50 minút, bez dialógov)
12:00 – Celovečerný film: Snehová kráľovna (61 minút, slovenský dabing)

STANICA ŽILINA ZÁRIEČIE: OPEN AIR CINEMA
Outdoorové aktivity pre deti v spolupráci so Stanica Žilina Záriečie počas premietaní

TELKA V MESTE
19:30 – Asterix: Sídlo bohov (85 minút, slovenský dabing)

 

PIATOK 1. 07. 2016

BÁBKOVÉ DIVADLO
10:00 – /repríza/ Retrospektíva: Slovenské večerníčky 1990 1 (50 minút)

STANICA ŽILINA ZÁRIEČIE: OPEN AIR CINEMA
15:00-17:00 –  Workshop: Pinhole ­ Urob si dierku do sveta! (pre deti od 6 rokov)
17:00-19:00 – Workshop: Vyšívanie (pre deti od 6 rokov, len s prítomnosťou rodiča)

TELKA V MESTE
19:30 – Snoopy a Charlie Brown: Peanuts vo filme (88 minút, slovenský dabing)

 

SOBOTA 2. 07. 2016

BÁBKOVÉ DIVADLO
10:00 – /repríza/ Medzinárodná súťaž krátkych filmov pre deti 1 (54 minút, bez dialógov)

KNÍHKUPECTVO ART FORUM
12:00 – /repríza/ Svetová panoráma filmov pre deti 1 (50 minút, bez dialógov)
13:00 – /repríza/ Medzinárodná súťaž filmov pre deti (54 minút, bez dialógov)
14:00 – Mimi a Líza 2 (42 minút, slovenský jazyk)
15:00 – /repríza/ Svetová panoráma filmov pre deti 2 (50 minút, bez dialógov)

TELKA V MESTE
19:30 – Pat a Mat vo filme (80 minút, bez dialógov)

STANICA ŽILINA ZÁRIEČIE: OPEN AIR CINEMA
10:00-16:00 – Workshop: Scratchatopia (pre deti od 6 rokov, len s prítomnosťou rodiča)
15:00-17:30 – Workshop: Linoryt (pre deti od 6 rokov, len s prítomnosťou rodiča)

 

NEDEĽA 3. 07. 2016

BÁBKOVÉ DIVADLO
10:00 – /repríza/ Retrospektíva: Slovenské večerníčky 1990 2 (50 minút)
11:00 – /repríza/ Mimi a Líza 2 (slovenský jazyk)
12:00 – /repríza/ Retrospektíva: Slovenské večerníčky 1990 3 (50 minút)
13:00 – /repríza/ Celovečerný film: Snehová kráľovna (61 minút, slovenský dabing)

STANICA ŽILINA ZÁRIEČIE: SÁLA S2
14:00 – /repríza/ Celovečerný film: Koníček hrbáčik  (71 minút, slovenský dabing)

 

POPIS PROGRAMU

Slovenské večerníčky 90. rokov 1, 2 a 3
(50 minút, slovenský jazyk)

Fest Anča opäť ponúka expresný prierez večerníčkovou tvorbou, ktorú produkovali štúdiá v Bratislave a Košiciach. Tohoročné pásmo „rozprávok pred spaním“ sa vyznačuje žánrovou, príbehovou a výtvarnou rôznorodosťou. V pestrej palete režisérov opisujúcich svet detskej fantázie nájdeme aj legendy slovenského animovaného filmu Františka Jurišiča či Jaroslava Barana.

 

mimi a liza (Custom)

Mimi a Líza 2
(42 minút, slovenský jazyk)

Kamarátky Mimi a Líza pri spoločných dobrodružstvách odhaľujú tajomstvá ukryté vo svojom najbližšom okolí a vzájomne si pomáhajú spoznávať a prijímať nielen svoje odlišné vnímanie sveta, ale aj realitu ako takú.

 

The-Orchestra-still_05-sml (Custom)

Svetová panoráma pre deti 1 a 2
(50 minút, bez dialógov)

Výber najlepších  detských filmov z celého sveta za posledné obdobie aké v telke neuvidíš.

 

sutaz (Custom)

Medzinárodná súťaž filmov pre deti
(54 minút, bez dialógov)

Do medzinárodnej súťaže animovaných filmov pre deti je zaradených 6 najlepších filmov, ktoré vznikli za posledné dva roky. Aj tento rok bude na Fest Anči udelená cena za najlepší animovaný film pre deti. A keďže dospeláci (ako vieme) ničomu nerozumejú, víťazný film vyberie špeciálna detská porota!

 

hrbacik (Custom)

Koník Hrbáčik
(
71 minút, slovenský dabing)

Ivana učili rodičia aj bratia, aby celý život konal iba dobro. Keď sa vybral do sveta, pomohol lietajúcemu koňovi. Ten mu z vďačnosti venuje čarovné rybárskej prúty a zázračného poníka, ktorý mu bude vždy nablízku a nikdy ho neopustí. Klasická ruská rozprávka.

 

snehova (Custom)

Snehová kráľovná
(61 minút, slovenský dabing)

Jeden z najkrajších rozprávkových príbehov Hansa Christiana Andersena o dobrodružnej púti. Krutá kráľovná čriepkom ľadu začarovala chlapca Kaja a uniesla ho do sveta bez lásky. Oslobodiť ho môže len dievčatko Gerda svojou láskou k nemu. Gerda v snahe pomôcť najbližšiemu človeku je ochotná podstúpiť všetko, nevediac, čo ju čaká. Rozprávanie o jej putovaní sprevádzajú pôsobivé piesne.

 

asterix (Custom)

Asterix: Sídlo bohov
(85 minút, slovenský dabing)

Július Cézar je výborný stratég a vodca, ktorý doposiaľ nenašiel nikoho, kto by ho porazil. Iba hŕstka nepoddajných Galov sa naďalej vysmieva priamo do tváre slávneho rímskeho orla a odoláva jeho vojnovým výpadom. Teraz má však Cézar geniálne pomstychtivý plán, ako sa drzých Galov zbaviť raz a navždy: zviesť jednoduchých dedinčanov čarom civilizácie v podobe veľkolepých rímskych stavieb. Teda ide o kompletné vyrúbanie lesov a výstavbu „mramorákov“ (predchodcov dnešných panelákov)… ale rozhodne s honosným názvom – Sídlisko Bohov. Ibaže Asterix a Obelix svoju malú dedinku, ukrytú v hlbokom lese, plnú chutných diviakov, nadovšetko milujú. Predsa nedopustia, aby sa z ich milovaného domova stal turistický skanzen. Musia nakopnúť svoj dôvtip a pokúsiť sa prefíkaného Cézara v tejto podlej bitke poraziť…

 

snoopy-charlie-brown-magic-d (Custom)

Snoopy a Charlie Brown: Peanuts vo filme
(88 minút, slovenský dabing)

Kto z vás nepozná Snoopyho, toho najlepšieho psieho kamaráta na svete? A predovšetkým jediného psíka, ktorý dokáže zo svojho, tak trochu mimózneho pánka, Charlieho Browna, urobiť najväčšieho hrdinu. A že to nie je práve jednoduché. Charlie Brown je totiž pre zmenu najslávnejší svetový outsider, ktorý šéfuje najhoršiemu bejzbalovému tímu, nedokáže prehovoriť na svoju tajnú lásku Malú Zrzku a hlavne je to chlapec, ktorému sa aj v tých zdanlivo najmenej nebezpečných situáciách prihodí vždy niečo úplne tragického, alebo aspoň smiešneho. A teraz sa Charlie, najmenej pravdepodobný hrdina, vydáva na veľmi nebezpečnú výpravu, zatiaľ čo jeho psí kamarát Snoopy sa stretáva so svojím najväčším nepriateľom, Červeným barónom.

 

pat a mat (Custom)

Pat a Mat vo filme
(80 minút, bez dialógov)

Známi nešikovníci v roku 2016 oslavujú 40 rokov od svojho vzniku, a hoci sa na striebornom plátne ešte nepredviedli, pre domácich majstrov ich kalibru to predsa nemôže byť problém. Obzvlášť, keď majú na povale škatule plné filmov a pod schodmi premietačku, na ktorej radi premietnu fanúšikom svoje príhody… Neboli by to ale oni, keby sa nestretli s celým radom nástrah. A tak sa tentoraz stretnú so zákerným kaktusom, suchým stromom alebo sa rozhodnú “zvelebiť” svoj príbytok originálnymi úpravami. A keďže sme v 21. storočí a všade sa propaguje zdravý štýl života, aj “ajeťáci” sa pokúsia dostať do kondície cvičením na rotopede. Ako sa im to podarí?

 

WORKSHOPY
(určené pre šikovné deti a dospelých :)

Workshop: Pinhole ­ Urob si dierku do sveta!
Z čoho všetkého sa dá vyrobiť pinhole fotoaparát? Krabička od zápaliek alebo cukríkov? Plechovka z nápoja? Svet je plný budúcich fotoaparátov. Stačí ich len správne utesniť a urobiť maličkú dierku. Fotografovať budete na čiernobiely svetlocitlivý papier, ktorý si hneď na mieste vyvoláte v tmavej komore. Trvá to síce o niečo dlhšie ako bezbrehé cvakanie mobilom, no zážitok a výsledok stoja za to!

Workshop: Vyšívanie
Nabodnite myšlienku na ihlu a zapojte sa do radikálneho vyšívania. Krížiková výšivka znovuzrodená v retro pixelartovej revolúcii zaznamenáva súčasné kontexty technikou starých materí.

Workshop: Scratchatopia
Workshop zoznámi dospelých aj detských účastníkov s rôznymi spôsobmi tvorby filmu bez použitia kamery. Návštevníci si sami vyberú nástroje, ktorými budú maľovať alebo vyškrabovať priamo na použitý filmový pás. Účasť na workshope si nevyžaduje žiadne predchádzajúce skúsenosti  výtvarnou alebo filmovou tvorbou.

Workshop: Linoryt
Stačí mať k dispozícii tie správne nástroje, kus linolea, správny odtieň farby a dávať si pozor na prsty. Návštevníci festivalu si budú môcť vyskúšať techniku linorytu priamo na mieste a domov si odniesť originálne vlastnoručne vyrobené aj vytlačené výtlačky.

30.05. 2016