no

29.6. - 3.7.2016
Žilina

Fest Anča prináša súčasnú slovenskú animáciu

V kinách ich nájdeš len vzácne, neznamená to však, že neexistujú. Slovenské animované filmy sú na Fest Anči viac než doma a sú na svetovej úrovni. A nielen filmy. V Žiline sa  predstavia aj slovenskí herní vývojári či unikátny televízny projekt pre deti do 36 mesiacov.

STAR-TAXI-Peppino-and-Hugo-in-Space

Tej najaktuálnejšej domácej animovanej tvorbe patrí Slovenská súťaž krátkych filmov. Tento rok sa v nej stretlo 8 snímok, ktoré u nás vznikli za posledné dva roky a niektoré z nich mali možnosť vidieť diváci už v zahraničí. Môžu sa chváliť nápaditým vizuálnym spracovaním, rôznymi technikami animácie aj rôznorodými témami. V súťažnom výbere je hravá snímka Juraja Krumpolca Hviezdny taxík o bláznivom úteku vesmírom pred divokými príšerami, dojímavý príbeh Zuzany Žiakovej Braček Jelenček o láske a smrti inšpirovaný temnou ľudovou rozprávkou, poetická snímka Marty Prekopovej Mila Fog o líške, ktorá v myšlienkach uniká pred stereotypom, nápaditá úvaha o tom, ako by asi vnímali Slovensko návštevníci z inej planéty v snímke Ondreja Rudavského Pravidlá hry, animovaná báseň Okupácia Martiny Mikušovej s vážnou témou týrania či Balónové dievča Martiny Frajštákovej o dievčati, ktoré má problém s vlasmi. V súťaži sú tiež dva videoklipy, Prázdniny, ktoré pod vedením Veroniky Obertovej a Jána Šicka vytvorili pre Monikino Kino študenti vizuálnej komunikácie VŠVU a „osembitový“ Duch mesta k piesni Jany Kirschner od Andreja Kolenčíka a Veroniky Kocourkovej. Tri zo spomínaných filmov sa navyše dostali aj do medzinárodných súťaží. Mila Fog je v Medzinárodnej súťaži, Hviezdny taxík v Medzinárodnej súťaži filmov pre deti a Duch mesta v Medzinárodnej súťaži videoklipov.

301210_1200x

Výhradne domácej animovanej tvorbe je venovaná celá nesúťažná SK Sekcia. Najmenší diváci si v rámci nej môžu pozrieť príbehy z druhej série úspešného seriálu Mimi a Líza 2 Kataríny Kerekesovej, ktorá na premietanie príde osobne. Pre deti, ale aj pre tých, ktorí sa chcú na chvíľu preniesť o pár rokov späť, sme do programu zaradili výber Večerníčkov z 90. rokov.

Dospelému divákovi je určená dokumentárna séria Prvá, venovaná výnimočným slovenským priekopníčkam z rôznych oblastí, ženám, ktoré ostali popri slávnych mužoch neprávom nepovšimnuté. V premiére si budete môcť pozrieť portrét etnografky Soni Kovačevičovej od režisérky Terezy Križkovej a Izabely Textorisovej, ktorý nakrútila Jana Bučka.

True Stur

Slovenský film nebude chýbať ani v Telke v meste. Na Hlinkovom námestí si môžete pod hviezdami vychutnať odvážnu a nápadito spracovanú televíznu snímku Michala Baláža a Nora Držiaka True Štúr.

Do projektu Visegrad Animation Forum Nové talenty, ktorý sa sústredí na propagáciu najtalentovanejších začínajúcich animovaných tvorcov zo strednej a východnej Európy,  bol vybraný David Štumpf so svojím filmom Kovbojsko. Ten mimochodom minulý rok vyhral distribučnú cenu Anča D Award spoločnosti Film Europe Media Company. Aj tento rok o ňu zabojuje osmička filmov zo slovenskej súťaže.

Domáci tvorcovia zavítajú aj na Fest Anča Game Days, ktoré sú súčasťou festivalového programu už po tretíkrát. Róbert Schochmann z Anima Techniky tu predstaví Drone n Base, jedinú multižánrovú hru na svete s dronmi. Martin Jaššo sa podelí o dôvody, prečo sa v Pixel Federation pustili do vývoja hier vo virtuálnej realite. Slovenskí herní tvorcovia, grafici a animátori sa stretnú aj na Game Jame, kde budú počas 48 hodín vytvárať nové hry. Výsledné diela budú počas festivalu prezentované verejnosti a odbornej porote, ktorá na záver vyhlási víťaza.

Ducktv-logo

V rámci Industry Days sa tiež odprezentujú viaceré slovenské animované projekty vo fáze vývoja. Zástupcovia RTVS predstavia najdôležitejšie trendy v podpore a rozvoji pôvodnej animovanej tvorby, ako i možnosti koprodukcie medzi RTVS a súkromným sektorom. Priestor na prezentáciu dostane aj unikátny slovenský televízny kanál Duck TV určený deťom vo veku 6 až 36 mesiacov. Slovenskí zástupcovia z verejného a súkromného sektora, ktorí sú zaangažovaní v tvorbe digitálnych hier, sa na Fest Anči stretnú za okrúhlym stolom. Možnosti užšej spolupráce v rámci podpory herného priemyslu budú hľadať Jozef Kovalčík z Fondu na podoru umenia, Michal Ferko z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, Zora Jaurová z Creative Industry Forum, Mária Rišková zo Slovenského centra dizajnu a Filip Fischer z Game Dev Hub.

22.06. 2016