no

29.6. - 3.7.2016
Žilina

Balkan Legends: Chorvátsko 2

Nová Synagóga: H2
01.07.2016
18:00
Trvanie 72:30

Termín „Záhrebská škola animácie“ po prvýkrát použili francúzski novinári George Sadoul a Andre Martin na festivale v Cannes v roku 1958, kde bol predstavený výber filmov zo štúdia Zagreb Filmktoré sa stali okamžitou senzáciou. Priekopníci chorvátskej animácie Vukotić, Kostelac, Mimica, Kristl a ďalší začali tvorbou v disneyovskom štýle (Big Meeting, 1951), no čoskoro od neho upustili a ich umelecký prejav sa čoskoro stal obchodnou značkou záhrebskej animácie: minimalizmus, ploché a abstraktné narábanie s priestorom, príbehy o bežných ľuďoch, ktorí sa odcudzili spoločnosti. Záhrebská škola slávila najväčšie úspechy v roku 1962, keď Vukotićov film Surogat (Ersatz) získal Oscara (bol to prvý Oscar v histórii pre neamerický film a doposiaľ jediný Oscar pre chorvátsky film). Veľké medzinárodné úspechy pretrvali až do začiatkov osemdesiatych rokov.

Význam „Záhrebskej školy“ potvrdzuje aj skutočnosť, že na zozname 88 najvýznamnejších animovaných filmov sveta, ktorý v roku 1999 zostavil uznávaný taliansky odborník na animovaný film Giannalberto Bendazzi, figuruje až 8 titulov zo Zagreb Filmu.
Daniel Šuljić, filmový tvorca a umelecký riaditeľ Svetového festivalu animovaného filmu Animafest Zagreb

Baltazár: Stráženie majáka / Balthasar: Lighthouse Keeping / Balthazar: Hanibalove Alpe

réžia Zlatko Grgić, Boris Kolar, Ante Zaninović

rok: 1967
krajina: HR
trvanie: 10:00
Postava profesora Baltazára sa po prvýkrát objavila v roku 1967 v animovanom filme Zlatka Grgića Vynálezca. Seriál o vynálezcovi, ktorý jednoducho vyrieši všetky problémy v meste Baltazárovce, si získal milióny divákov po celom svete.

Ťuk ťuk / Tup Tup

réžia Nedeljko Dragić

rok: 1972
krajina: HR
trvanie: 10:00
Rýchle životné tempo v znečistených mestách robí z bežných ľudí pacientov. Neurózou trpí už takmer každý. Preľudnenie, znečistenie a hluk sú nepriatelia číslo jedna. Aj mierumilovný človek sa pod náporom hluku stane nebezpečným. Je schopný ničiť a devastovať.

Mačka / The Cat

réžia Zlatko Bourek

rok: 1971
krajina: HR
trvanie: 10:00
Mačka je inšpirovaná starou Ezopovou bájkou. Venuša sa zľutuje nad osamelým básnikom a premení jeho mačku na nádhernú ženu. Vášnivá láska však dovedie básnika na mizinu. Predá všetko, čo má a dokonca začne aj kradnúť, len aby mohol svoju lásku zahrnúť šperkami, ktoré zbožňuje.

Satiemánia / Satiemania

réžia Zdenko Gašparović

rok: 1978
krajina: HR
trvanie: 14:15
Animátor zobrazil faunu megalopolisu, supermarketovú džungľu, blázinec bordelov a barov, ľudské bytosti kníšuce sa na šibeniciach a šum vody. Harmónia a konflikt so sprievodom satirickej, posmešnej a miestami čisto lyrickej hudby Erica Satieho.

Škola chôdze / Learning to Walk / Škola hodanja

réžia Borivoj Dovniković – Bordo

rok: 1978
krajina: HR
trvanie: 08:24
Príbeh Svojislava, ktorý si navykol chodiť tak, ako ho to naučila mama. Jeho štyria kamaráti sa ho však snažia preučiť na iný štýl chôdze v domnení, že ten ich je lepší. Svojislav sa všemožne snaží zbaviť svojich „vykupiteľov“ a naďalej si chodí po svojom.

Rybie oko / Fisheye / Riblje oko

réžia Joško Marušić

rok: 1980
krajina: HR
trvanie: 09:06
V malej rybárskej dedine žili ľudia rovnako po celé generácie. Celý ich majetok aj identita sa spája s morom. Raz v noci sa však stane niečo, čo naruší bežný chod vecí. Na ďalší deň už nič nie je tak, ako predtým.

Album

réžia Krešimir Zimonić

rok: 1983
krajina: HR
trvanie: 10:45
Dievča si listuje rodinný fotoalbum. Jej spomienky z detstva ožijú a statické obrázky sa začnú hýbať. Spomienka sa zmení na metaforický príbeh o minulosti a neskôr na sny o budúcnosti.