no

29.6. - 3.7.2016
Žilina

Balkan Legends: Chorvátsko 1

Stanica Žilina Záriečie: S2
30.06.2016
12:00
Trvanie 71:53

Termín „Záhrebská škola animácie“ po prvýkrát použili francúzski novinári George Sadoul a Andre Martin na festivale v Cannes v roku 1958, kde bol predstavený výber filmov zo štúdia Zagreb Film, ktoré sa stali okamžitou senzáciou. Priekopníci chorvátskej animácie Vukotić, Kostelac, Mimica, Kristl a ďalší začali tvorbou v disneyovskom štýle (Big Meeting, 1951), no čoskoro od neho upustili a ich umelecký prejav sa čoskoro stal obchodnou značkou záhrebskej animácie: minimalizmus, ploché a abstraktné narábanie s priestorom, príbehy o bežných ľuďoch, ktorí sa odcudzili spoločnosti. Záhrebská škola slávila najväčšie úspechy v roku 1962, keď Vukotićov film Surogat (Ersatz) získal Oscara (bol to prvý Oscar v histórii pre neamerický film a doposiaľ jediný Oscar pre chorvátsky film). Veľké medzinárodné úspechy pretrvali až do začiatkov osemdesiatych rokov.

Význam „Záhrebskej školy“ potvrdzuje aj skutočnosť, že na zozname 88 najvýznamnejších animovaných filmov sveta, ktorý v roku 1999 zostavil uznávaný taliansky odborník na animovaný film Giannalberto Bendazzi, figuruje až 8 titulov zo Zagreb Filmu.
Daniel Šuljić, filmový tvorca a umelecký riaditeľ Svetového festivalu animovaného filmu Animafest Zagreb

Premiéra / Opening Night / Premijera

réžia Nikola Kostelac

rok: 1957
krajina: HR
trvanie: 09:48
Plagát ohlasuje opernú premiéru. Dav takzvaných milovníkov hudby sa hrnie dnu. Veľký tenor, o ktorého kvalitách niet pochýb, má v šatni problém zapnúť si golier. Hudobných „znalcov“ ukazovanie sa na verejnosti unavilo a postupne začnú zaspávať.

Inšpektor sa vracia domov / The Inspector Returned Home / Inspektor se vratio kući

réžia Vatroslav Mimica

rok: 1959
krajina: HR
trvanie: 11:34
Inšpektor sa prechádza mestom, vyhýbajúc sa nebezpečenstvu. Keď príde domov, umyje si nohy a začne čítať noviny. Zrazu si všimne odtlačok prsta, ktorý mu začne unikať. Inšpektor ho prenasleduje...

Náhrada / Ersatz / Surogat

réžia Dušan Vukotić

rok: 1961
krajina: HR
trvanie: 09:36
Turista na pláži nafúka gumenú dedinu. Je v nej náhrada za všetko živé a skutočné, vrátane pocitov. Objaví sa tu však vášnivá láska, ktorá vyvolá žiarlivosť, pomstu a nakoniec aj tragédiu.

Don Quijote / Don Quixote / Don Kihot

réžia Vlado Kristl

rok: 1961
krajina: HR
trvanie: 10:42
Film zobrazuje dobrodružstvá Dona Quijota a jeho sluhu Sancha Panzu. Odvážny rytier zápasí s políciou, ba dokonca s celým vojskom, ktoré nakoniec v panike ujde, keď im prečíta stať o tom, ako porazil svojho úhlavného nepriateľa, veterné mlyny.

Hau hau / Wow-Wow / Vau Vau

réžia Boris Kolar

rok: 1964
krajina: HR
trvanie: 09:15
Pes, ktorý si je vedomý svojej fyzickej sily, zlomyseľne šikanuje každé zviera, ktoré mu príde do cesty. Arogantne sa vyžíva v tom, ako sa vždy vystrašia, keď na ne zašteká z úkrytu.

Mucha / The Fly / Muha

réžia Vladimir Jutriša, Aleksandar Marks

rok: 1966
krajina: HR
trvanie: 08:15
Film o vzťahu muža a muchy. Mucha je taká dotieravá, že ňou začne byť muž posadnutý a hmyz sa v jeho predstavivosti mení na monštrum. Obludnosť muchy sa stupňuje, až jej nakoniec muž úplne podľahne.

Maska červenej smrti / Mask of the Red Death / Maska crvene smrti

réžia Pavao Štalter, Branko Ranitović

rok: 1969
krajina: HR
trvanie: 09:43
Film je inšpirovaný rovnomennou poviedkou Edgara Allana Poea. Celý svet zachvátil mor. Gróf Prospero sa so svojimi dvoranmi uzavrie za múrmi zámku, aby mohli pokračovať v orgiách. Zábavu na plese však preruší príťažlivá žena, ktorá láka grófa ďalej a ďalej cez luxusné komnaty paláca.

Maxi kocúr: Obed, Rybačka, Dvere / Maxi Cat: Lunch, Fishing, Door / Maxi cat: Ručak, Ribolov, Vrata

réžia Zlatko Grgić

rok: 1973
krajina: HR
trvanie: 03:00
Tri príhody a skúsenosti postavičky z rovnomenného seriálu animovaných miniatúr o Maxi kocúrovi.