no

29.6. - 3.7.2016
Žilina

Profil: Bratia Quayovci 2

Stanica Žilina Záriečie: S2
01.07.2016
16:00
Trvanie 65:26

Výber špeciálnych hostí festivalu, bratov Quayovcov, je unikátnym prierezom ich filmografiou. Medzinárodne uznávaní majstri stop motion animácie situujú postavy a rekvizity do nezabudnuteľných svetov pripomínajúcich dávno potlačené detské sny. Vnárajú sa do ťažko prístupných oblastí ľudskej psychiky a bezhraničnej fantázie. Oba bloky profilu ponúkajú to najlepšie z autorskej tvorby, filmy inšpirované alebo vychádzajúce z významných diel svetovej literatúry, no aj z tvorby na zákazku pre rôzne televízie a inštitúcie. Spoločným menovateľom oboch blokov je precízna animácia, snové, miestami znepokojivé výjavy v čase zabudnutých priestorov a  pozvánka pre diváka, aby na chvíľu zabudol na svoju filmovú skúsenosť a nechal sa vtiahnuť do unikátneho a vizuálne silného sveta.

Duet: Variácie na zotavenie „A“ / Duet: Variations on the Convalescence of "A"

réžia Stephen Quay, Timothy Quay

rok: 2000
krajina: GB
trvanie: 14:00
Duet je súčasťou série Dance for the Camera pre britský Channel 4, ktorej cieľom bolo skĺbiť film a tanec. Bratia Quayovci na ňom spolupracovali s choreografom Williamom Tuckettom a v rámci svojej tvorby tak rozvinuli prácu so živými hercami.

Tichá noc II: Stále svoji? / Stille Nacht II: Are We Still Married?

réžia Stephen Quay, Timothy Quay

rok: 1992
krajina: GB
trvanie: 03:18

Tichá noc III: Príbehy z viedenského lesa / Stille Nacht III: Tales From Vienna Woods

réžia Stephen Quay, Timothy Quay

rok: 1992
krajina: GB
trvanie: 04:08
Spomienka na jeleňa, parožie a lovecké náboje, vystavené v záhadnom múzeu, ktorá sa neustále vracia.

Maska

réžia Stephen Quay, Timothy Quay

rok: 2010
krajina: GB
trvanie: 25:00
Maska je adaptáciou rovnomennej poviedky Stanisława Lema z roku 1974. Dejovú líniu príbehu vystihla v jednej vete hlavná hrdinka: „Bola som strojom naháňajúcim mudrca, ktorý sa opovážil sedieť na tróne."

V neprítomnosti / In Absentia

réžia Stephen Quay, Timothy Quay

rok: 2000
krajina: GB
trvanie: 19:00
Izba a v nej osamelá žena, ktorá kúskom tuhy píše stále dookola list. V premenlivom svetle za oknami sa odrážajú jej emócie.