no

29.6. - 3.7.2016
Žilina

Večerníčky 90. rokov 2 (premiéra)

Stanica Žilina Záriečie: S2
29.06.2016
09:00
Trvanie 49:10

Ak by sa dali 80. roky 20. storočia v kontexte slovenských a československých večerníčkov nazvať „zlatým vekom“, nasledujúca dekáda priniesla do pôvodnej televíznej animovanej tvorby pre deti komplikácie. Po revolúcii v roku 1989 sa výrazne zmenila forma investovania i výrobné prostredie autorov. Štátom financovaný film prostredníctvom Slovenskej filmovej tvorby a Slovenskej televízie zostal bez peňazí a technického zázemia kolibských štúdií, ktorým sa v priebehu 90. rokov stala osudná kupónová privatizácia a následný úpadok v období Mečiarizmu. O animovanú tvorbu sa naďalej zaujímala iba Slovenská televízia. Napriek spomenutým problémom bolo na začiatku 90. rokov stále veľa objednávok na večerníčky, a tak bývalí zamestnanci Kresleného filmu zakladali vlastné štúdiá. Väčšina však nevedela prejsť na nový kapitalistický trh, a tak s činnosťou skončila, keď ustali objednávky Slovenskej televízie. Tie neustále klesali až do roku 2000, kedy sa výroba animovaných filmov pre deti takmer úplne zastavila. Pôvodná večerníčková tvorba, bola v tomto období v porovnaní s minulosťou síce kvantitatívne chudobnejšia, no stále dokázala obsahovo konkurovať prebraným zahraničným detským seriálom. Výber zachytáva to najlepšie, čo v rámci animovanej tvorby pre najmenšieho diváka v 90. rokoch vzniklo a zároveň uzatvára jednu kapitolu večerníčkovej tradície, ktorá vychovala viacero generácií.

Prečo: Prečo majú lienky na chrbáte bodky / Why: Why Ladybirds Have Spots

réžia Vladimír Malík

rok: 1994
krajina: SK
trvanie: 07:07
Príbehy pôvodného seriálu Prečo vysvetľujú tie najúžasnejšie záhady a umožnia aj dospelým divákom vrátiť sa do obdobia objavovania a riešenia záhad.

Snehuliacke rozprávky: Pánko Snehulianko / Snowman Stories: Mr. Snowball

réžia Jindřich Liška

rok: 1992
krajina: SK
trvanie: 08:53
Animovaný seriál o snehuliakoch a ich zimných radovánkach, dobrodružstvách, ktoré sú plné poézie, fantázie i láskavého humoru.

Zvonček a Margarétka: Slniečko / Zvonček and Margarétka: Little Sun

réžia František Jurišič, Valéria Takáčová

rok: 1995
krajina: SK
trvanie: 08:14
Seriál o dvoch pôvabných lúčnych škriatkoch, o chlapčekovi Zvončekovi a dievčatku Margarétke a ich objavovaní zázračného sveta živej prírody.

Remeselnícke rozprávky: O mlynárovi a sliepke / Craftsman’s Fairy-Tales: A Miller and a Hen

réžia Monika Trajterová, Tomáš Čepek

rok: 1996
krajina: SK
trvanie: 08:21
Seriál, v ktorom víťazí nielen šikovnosť rúk, ale najmä humor, vtip a prostá ľudová múdrosť, ktorá vychádza z národných tradícií.

Najmenší hrdinovia: Vajíčko / The Smallest Heroes: The Egg

réžia František Jurišič

rok: 1991
krajina: SK
trvanie: 08:33
Animovaný seriál o dievčatku Terezke, ktoré dostane na Vianoce skladačku a poskladá si z nej dvoch podivuhodných panáčikov, Paličku a Guličku.

Kamenáčik: Zázračný hrniec / Stoney: The Magic Pot

réžia Ivan Renč

rok: 1993
krajina: SK
trvanie: 08:02
Zlý čarodejník Grumo neznesie radosť toho druhého, práve preto vždy vyčaruje zo zázračného hrnca čosi také, aby im dobrú pohodu prekazil.