no

29.6. - 3.7.2016
Žilina

Večerníčky 90. rokov 1 (premiéra)

Stanica Žilina Záriečie: S1
29.06.2016
09:00
Trvanie 50:31

Ak by sa dali 80. roky 20. storočia v kontexte slovenských a československých večerníčkov nazvať „zlatým vekom“, nasledujúca dekáda priniesla do pôvodnej televíznej animovanej tvorby pre deti komplikácie. Po revolúcii v roku 1989 sa výrazne zmenila forma investovania i výrobné prostredie autorov. Štátom financovaný film prostredníctvom Slovenskej filmovej tvorby a Slovenskej televízie zostal bez peňazí a technického zázemia kolibských štúdií, ktorým sa v priebehu 90. rokov stala osudná kupónová privatizácia a následný úpadok v období Mečiarizmu. O animovanú tvorbu sa naďalej zaujímala iba Slovenská televízia. Napriek spomenutým problémom bolo na začiatku 90. rokov stále veľa objednávok na večerníčky, a tak bývalí zamestnanci Kresleného filmu zakladali vlastné štúdiá. Väčšina však nevedela prejsť na nový kapitalistický trh, a tak s činnosťou skončila, keď ustali objednávky Slovenskej televízie. Tie neustále klesali až do roku 2000, kedy sa výroba animovaných filmov pre deti takmer úplne zastavila. Pôvodná večerníčková tvorba, bola v tomto období v porovnaní s minulosťou síce kvantitatívne chudobnejšia, no stále dokázala obsahovo konkurovať prebraným zahraničným detským seriálom. Výber zachytáva to najlepšie, čo v rámci animovanej tvorby pre najmenšieho diváka v 90. rokoch vzniklo a zároveň uzatvára jednu kapitolu večerníčkovej tradície, ktorá vychovala viacero generácií.

Utieračik / The Pen Cloth

réžia Vladimír Pikalík

rok: 1990
krajina: SK
trvanie: 07:50
Televízny bábkový seriál o Utieračikovi a jeho kamarátoch zo školského peračníka.

Papierová Kika: Kika je tu! / Paper Kika: Kika is Here!

réžia Slovensko

rok: 1994
krajina: SK
trvanie: 08:36
Kika, jej kamarát trpaslík Flik a postavičky z albumu na prípravu animovaných rozprávok prežijú spolu prvé dobrodružstvo.

Jurošík: Jurošík a zmok / Jurošík and Zmok

réžia Jaroslav Baran

rok: 1993
krajina: SK
trvanie: 07:58
S láskavým humorom sa odvíja jemná paródia na slovenské vlastnosti, tradície a povery. Veselý zbojník Jurošík vedie nekonečný boj so zemepánom.

Pafka, Ňuf a Hryzka: Spánok – základ zdravia / Pafka, Ňuf and Hryzka: Sleep - the Key to Health

réžia Blanka Šperková

rok: 1993
krajina: SK
trvanie: 09:13
Seriál o troch neobyčajných obyvateľoch jedného dvora, mačke Pafke, myške Hryzke a psíkovi Ňufovi, v ktorom dominuje detská hra, nápady i prekvapenie.

Hrdinovia siedmich morí: Gróf Mentol Krištof / Heroes of the Seven Seas: The Count Cristopher Menthol

réžia Štefan Martauz

rok: 1993
krajina: SK
trvanie: 08:25
Druhá časť zo sedemdielneho animovaného seriálu Hrdinovia siedmich morí, ktorého rozprávky parafrázujú príbehy známych dobrodružných príbehov.

Rozprávky starého Inku: Najrýchlejší posol ríše / Fairy-tales of the Old Inca: The Fastest Messenger in the Empire

réžia Gabriela Klaučová

rok: 1998
krajina: SK
trvanie: 08:29
Príbeh o najrýchlejšom poslovi ríše, ktorý svojou rýchlosťou a šikovnosťou zachránil svoj národ pred vpádom nepriateľa.