no

29.6. - 3.7.2016
Žilina

Víťazi Fest Anča 2016

ANČA AWARD
Tri muchy na mieru / Three Fitted Flies / Tres moscas a medida
réžia: María Álvarez a Elisa Morais (Sois de Traca) (E)

Vyjadrenie poroty: “Film vynaliezavo tvorí a pretvára vlastný naratívny a vizuálny vesmír, neustále prekvapujúc diváka. Podmaní si vás očarujúco jednoduchou výtvarnou stránkou, zvláštnou atmosférou, ale aj stvárnením najvnútornejších pocitov, ktoré protagonistka skrýva pod mušacími krídlami.”

Čestné uznanie / Special Mention
Nedeľný obed / Sunday Lunch / Le repas dominical
réžia: Celine Devaux (FR)

Vyjadrenie poroty: V tomto filme sa veľmi osobný príbeh pretavuje do jedného zaujímavého nedeľného popoludnia, počas ktorého sa protagonista nechá pohltiť vlastnou rodinou, monochromatickým pozadím a hrozivým zvukom.

Nœvus
réžia: Samuel Yal (FR)

img-Noevus-300dpi-2[1]

Vyjadrenie poroty: “Tento film je fascinujúcim dialógom medzi skulptúrou, tancom a animáciou. Uchvátilo nás sledovať, ako sa množstvo drobných čiastočiek porcelánu pretvára na tekutý, rozbúrený oceán a pocítiť pri tom krehkosť ľudskej schránky, ktorá sa postupne vyvíja a rozpadá.”

ANČA STUDENT AWARD
Ruben odchádza / Ruben Leaves
réžia: Frederic Siegel (CH)

RUBENLEAVES_still_06

Vyjadrenie poroty: “Pomocou mimoriadne pôsobivého výtvarného spracovania, zjednodušeného do pár farebných odtieňov, film stvárňuje obsedantné nutkavé neurózy. Animovaný film je v tomto prípade ideálnym médiom na zobrazenie prechodov z reality do fantázie a aj stierania hraníc medzi nimi vo chvíľach, keď sa príbeh stáva čoraz absurdnejším.”

Čestné uznanie / Special Mention
Kozm(o)etika / Cosmoetico
réžia: Martina Scarpelli

cosmoetico_still_5

Vyjadrenie poroty: “Režisérka prostredníctvom rozprávania v 1. osobe veľmi výstižne kladie zásadné filozofické otázky a dáva ich do súvisu s tým, ako sa hýbe naše telo. Každý z pohybov znázorňuje iný pohľad na vesmír.”

ANČA MUSIC VIDEO AWARD
Amnézia štátu / State of Amnesia / Amnesia en el estado
réžia: Esteban Azuela (MEX)

Vyjadrenie poroty: “Cenu Anča Music Video Award udeľujeme  videoklipu State of Amnesia režiséra Estebana Azuelu, ktorý ukazuje predstieranú brutalitu a konflikty prostredníctvom netradičného spojenia animačných techník a jazyka médií.”

Čestné uznanie / Special Mention
Now It’s Over / Now It’s Over
réžia: Dave Merson Hess (USA)

Vyjadrenie poroty: “Objavný, odvážny a intuitívny videoklip, ktorý skúma možnosti práce so svetlom a s rôznymi metódami ručnej animácie. Čestné uznanie udeľujeme videoklipu Now It’s Over od Davea Mersona Hessa.”

ANČA SLOVAK AWARD
Mila Fog
réžia: Marta Prokopová

06_mila fog

Vyjadrenie poroty: “Film rozpráva veľmi jemný asociatívny príbeh, ktorý divákom poskytuje priestor na vlastnú interpretáciu a tvorivú spoluúčasť. Spojenie rôznych vizuálnych štýlov a ich transformácie pôsobia veľmi prirodzene a plynule. Uhrančivá výtvarná stránka spolu s odvážnym a fascinujúcim zvukom ponúkajú veľmi silný divácky zážitok. Vďaka tomu, že režisérka rozhodovala o všetkých prvkoch filmu a o ich načasovaní sebavedome, vytvorila plnohodnotné umelecké dielo. Chceli by sme jej poďakovať za to, že nám odhalila svoj umelecký pohľad na svet.”

Čestné uznanie / Special Mention
Braček jelenček / Deer
réžia: Zuzana Žiaková

06_bracek jelencek

Vyjadrenie poroty: “Čestné uznanie sme udelili režisérke za jej majstrovské zvládnutie fázovej animácie vo filme, ktorý spája tradičný príbeh so surealistickými prvkami.”

Anča D Award
Hviezdny taxík / Star Taxi
réžia: Juraj Krumpolec

Vyjadrenie Film Europe Media Company: “Je vtipný, je hravý, obsahuje pútavý príbeh so sympatickým odkazom, je nabitý originálnymi postavičkami a prečudesnými kreatúrami, je krásne farebný a zažijete s ním dobrodružnú cestu „z hlavy von a dnu“. Skrátka TUTTI PERFETTI  pre deti i dospelých!”

ANČA KIDS´AWARD
Raz, dva, (s)tr(om)y / One, Two, Tree
réžia: Yulia Aronova (FR)

One-two-tree_3

Víťaz Pitching fóra
projekt: Journey (SK)
autor: Marek Jasaň (SK)
vyjadrenie poroty: “Za konzistentnú a obsahovo úplnú prezentáciu v spojení s kvalitným projektom.”

Čestné uznanie pitching fóra / Special Mention
projekt: Muflón Anciáš (SK)
autori:  Igor Derevenec a Juraj Krumpolec
vyjadrenie poroty: “Za výborný projekt a zaujímavú a obsahovo úplnú prezentáciu.”

03.07. 2016