no

29.6. - 3.7.2016
Žilina

Všetko, čo ste chceli vedieť o prihlásených filmoch

Call for entries pre 9. ročník Fest Anče sme uzavreli a našu predvýberovú porotu čaká neľahká úloha vybrať pre teba najlepšie filmy z posledných rokov. Na festivale uvidíš v niekoľkých sekciách najlepšie svetové filmy a videoklipy ale i to najšialenejšie, čo sa nám tento rok prihlásilo. Fest Anča sa s tebou rada podelí o pár insajderských čísel, ktoré sme z našich rozsiahlych zoznamov a tabuliek vydolovali.

 

Tento rok sme opäť zaznamenali zvýšený záujem o prihlasovanie filmov. Na festival sa nám prihlásilo takmer o 100 filmov viac ako pred rokom.

 

Filmy sledujú z hľadiska krajiny pôvodu na Fest Anči každoročne veľmi podobný trend. Tento rok opäť počtom víťazí USA tesne pred Francúzskom. Zaujímavosťou však je zvýšený záujem z krajín ako Kanada, Poľsko a Holandsko. Jedna-dve prihlášky sa každoročne objavujú aj z krajín, odkiaľ by si možno žiadne nečakal.

 

Pokiaľ tipuješ, že najpoužívanejším jazykom prihlásených filmov je angličtina, tipol si správne. Keďže animovaný film dokáže rozprávať i obrazom a pohybom, nie je prekvapením ani to, že väčšina filmov je bez dialógov.

 

Presne stanoviť animačnú techniku môže byť dosť ťažké aj pri jednom  filme, nieto ešte keď ich je cez tisíc. Tento údaj síce nie je kvôli spôsobu vypĺňania prihlášok úplne presný, ale keď už ho tam máme, prečo sa naň nepozrieť?

 

Pokiaľ by sme na festivale premietli všetky prihlásené filmy, v drvivej väčšine prípadov by to bolo v slovenskej premiére. Najčastejšie nám tvorcovia prihlasujú filmy z roku 2015.

 

Počas registrácie svojich filmov nám tvorcovia pripájajú aj linky na sťahovanie alebo prezeranie svojich diel. Vieš, kto kraľuje v tejto oblasti svetu animácie? Pre zainteresovaných to nie je žiadne prekvapenie. V oblasti videohostingu sa jedná o službu Vimeo, na zdieľanie dát je zasa najpopulárnejší Dropbox.

 

Pokiaľ do štatistiky nerátame všetky súkromné e-mailové adresy s vlastnou doménou, na poli e-mailu bezkonkurenčne dominuje Gmail.

 

Najčastejšie na nám v zozname mien vyskytlo meno Lee. Možno preto, že toto meno môže pochádzať z Ázie ale aj Spojených Štátov a Veľkej Británie.

 

Čo myslíš, podľa čoho tvorcovia najčastejšie nazývajú svoje filmy? Pre cynikov je možno tento výsledok až príliš cukríkový, no o autoroch prihlásených filmov to nesvedčí nič zlé. Práve naopak. ♥

31.03. 2016