no

Fest Anča to opäť potiahne až do rána

 

Pokiaľ patríš k tým, čo o 22:00 hod. chodia spať, prídeš o parádnu zábavu, akú môžete zažiť len na Fest Anči. Tá tu totiž trvá až do rána. V nočných hodinách sa nalaď na absurdné skeče, psychedéliu, bizarné a hororové filmy, ale aj hudobné zážitky.

Dôkazom toho, že animovaný film môže byť nekonečne hravý je programová sekcia Anička v krajine zázrakov. Dramaturgovia festivalu usilovne vyberali spomedzi všetkých prihlásených filmov tie najabsurdnejšie. „Tvoria ju diela, ktoré podľa nás nemôžu zostať bez povšimnutia, pretože sú tými najšialenejšími a najbizarnejšími kúskami, aké sme tento rok videli,“ vysvetľuje programový riaditeľ Maroš Brojo.  

Keď obľubuješ abstraktné umenie, určite ťa poteší aj Abstraktná animácia, ktorá kladie dôraz na rytmus, pohyb a kompozíciu, striktne odmieta príbeh a ponúka unikátny audiovizuálny zážitok. Ten ti zaručí aj ďalšia špeciálna sekcia Anička v Mordore. Uvádza filmy, ktoré spája jediné: ak si ich pozrieš, svet už nebude taký ako predtým, pretože Brány Mordoru sa po frameoch otvárajú… Ďalšou príjemnou bizarnosťou bude Extrémne krátka sekcia extrémne krátkych filmov.

vaporwave-720[1]

Ako prezradil Maroš Brojo, okrem tradičného nočného programu je pripravené aj pásmo filmov Vapour Aesthetics, čo sú snímky nostalgicky sa obracajúce za gýčovou estetiku digitálnej a internetovej komunity 80. a 90. rokov. „Na nočnom programe si dávame veľmi záležať. Preto sme okrem projekcií a koncertov tento rok pripravili aj polnočné hranie. Chceme tak prinavrátiť zašlú slávu lokálnemu multiplayeru a zároveň predstaviť hry, ktoré sú buď nesmierne zábavné alebo v istom smere kontroverzné.“  

Príjemným spestrením popri filmoch bude dospelácka verzia bábkového divadla Morgonrock. Nové zoskupenie okolo performera Petra Gärtnera vzniklo v roku 2015 v Bytči. V hre O čertovi Kolofónovi sa preplietajú ľudové rozprávky s divokým západom a popkultúrnymi ikonami. Antihrdina čert Kolofón sa vyberie na Zem, aby do pekla priviedol dve neposlušné deti. V lese stretáva sčítaných a nebojácnych súrodencov Janka a Marienku, fičiacich si na biostrave. Zobrať ich do pekla nebude také jednoduché…

Fest Anča každý rok prináša hudobný zážitok spojený s filmovou projekciou. Tentoraz uvidíš prvý dlhometrážny slovenský animovaný film Zbojník Jurko, ktorý v roku 1976 vytvoril Viktor Kubal. Po rokoch si ho pozrieš nielen na veľkom plátne, ale ešte ho naživo bude sprevádzať jeden z top slovenských hudobných skladateľov a performerov Marek Piaček, ktorý garantuje, že zažijeme „slovenský Bollywood“.

Tak trochu inou šálkou kávy bude vystúpenie nemeckej mediálnej umelkyne Heidi Hörsturz. Podľa slov Maroša Broja: „Ide o jedinečný hudobno-vizuálny noise performance, v ktorom performeri tancujú v dvojmetrových kostýmoch Hello Kitty. Audiovizuálne šialenstvo skúma súvis medzi zvukom, umelo vytvorenou prílišnou stimuláciou a vizuálnymi asociáciami.“ O tom, že animácia má veľa spoločného s hudbou sa presvedčíš počas vizuálnych šou na koncertoch Isama Zing, Jamka HRTL. Hudba bude opäť znieť aj po koncertoch. O tanečnú párty sa postarajú  DJ Michal Mishek & Jenal (Stereodisco.sk), Pjoni, Tomino a Myslivec a Swine Daily DJ’s.

Fest Anča oslavuje desať rokov. Ak patríš k tým, čo zažili jej začiatky, ale aj k tým, ktorí Fest Anču spoznali neskôr. isto ťa poteší premietanie Festivalových sekúnd z rokov 2007 – 2016.  A možno sa aj uvidíš na plátne.

23.06. 2017