no

Fest Anča uvíta majstra bábkovej animácie Barryho Purvesa

Ak si myslíš, že bábková animácia je minulosť, tento rok ťa Fest Anča určite presvedčí o opaku. Jedným z hlavných hostí festivalu bude totiž Barry Purves. Okrem toho, že divákom predstaví retrospektívu svojich filmov, bude viesť aj celodenný workshop pre tvorcov, venovaný fázovej animácii. 

Barry Purves pracuje s bábkami už takmer 35 rokov. Patrí k tým autorom, ktorých mená tvorcovia často uvádzajú medzi svojimi vzormi. A ani sa tomu nemožno čudovať. Jeho filmy získali vyše šesťdesiat významných medzinárodných ocenení, Grand Prix, cien za najlepšiu réžiu aj najlepší film a boli nominované na Ceny Akadémie (Oscar) či Ceny Britskej akadémie filmového a televízneho umenia BAFTA.

„K animácii som sa dostal prostredníctvom herectva a dúfam, že stále herectvo aj robím. Hrám len väčšiu škálu úloh, než keby som bol herec,“ prezradil o sebe Barry Purves v rozhovore pre Animation Magazine. O animácii, a predovšetkým o herectve v animácii, prednášal na vysokých školách po celom svete aj v najvýznamnejších amerických štúdiách, vrátane DreamWorks, PDI, Pixar, a Will Vintons. Prednášať bude aj na Slovensku na Medzinárodnom festivale animácie Fest Anča, ktorý má vo svojom programe deň pred oficiálnym začiatkom celodenný workshop.

Len málo animátorov hovorí o svojom remesle tak precízne a s takou vášňou ako práve Barry Purves. „Účastníci workshopu budú pod jeho vedením skúmať možnosti výstavby a rozprávania príbehov pomocou fázovej animácie,“ prezradila riaditeľka festivalu Žofia Bosáková. „Okrem toho sa s nimi podelí aj o svoje osobné skúsenosti. Purves je totiž vášnivý rečník. Spoznajú jeho ambície, úspechy, ale aj zlyhania a samozrejme, dozvedia sa, prečo sa už viac ako tri desaťročia venuje práci s bábkami. Čo je však najdôležitejšie, naučia sa o tvorbe animovaného filmu to, o čom sa bežne nehovorí.“

Kto iný by lepšie mohol rozprávať o stop motion animácii než Barry Purves? Veď o nej napísal už dve knihy. V roku 2008 mu vo vydavateľstve Focal Press vyšla kniha Stop Motion: Passion, Process and Performance. V tom istom roku spoločnosť Potemkin vydala na DVD pod názvom Barry Purves: His Intimate Lives šesť Barryho filmov s komentárom a rozhovormi. V roku 2010 vyšla vo vydavateľstve AVA Publishing jeho druhá kniha Stop-motion. Tvorba Barryho Purvesa sa pohybuje medzi rozprávkovým svetom a dramatickým rozprávaním pre dospelého diváka.

Režijne sa spolupodieľal na úspešných detských seriáloch, ako napríklad Macko Rupert či Tobyho potulný cirkus, ktorý v roku 2012 odštartovala stanica Channel 5 a vo Veľkej Británii mal obrovský úspech. O rok na to predali seriál do celého sveta. Vidieť ho mohli aj deti na Slovensku. Nemenej úspešné sú aj jeho autorské filmy, napríklad Next, Screen Play, Rigoletto, Achilles, Plume či Čajkovskij, ktoré získali ceny po celom svete vrátane nominácií na BAFTA a Oscara. Samozrejme, uvidíš ich aj na Fest Anči.

Na 10. ročníku Medzinárodného festivalu animácie stretneš veľké osobnosti animovaného sveta. Okrem Barryho Purvesa bude Fest Anča tento rok hostiť ďalších dvoch britských tvorcov, Roberta Morgana a Paula Busha. Ak obľubuješ počítačové hry, určite ťa potešia vývojári Amanita Design s aktuálnou ešte nevydanou strelenou hrou Chuchel, ale aj tvorcovia absolútneho hitu Monument Valley, ktorý príde predstaviť výtvarný riaditeľ štúdia ustwo games. V dňoch od 29. júna – 2. júla animáciou ožijú Stanica Žilina-Záriečie, Nová Synagóga, Bábkové divadlo, ale aj Hlinkove námestie, kde bude rodinné filmy so slovenským dabingom zadarmo premietať Telka v meste. Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond.

07.06. 2017