no

České večerníčky 60. rokov 1 (premiéra)

Stanica Žilina Záriečie: S1
29.06.2017
09:00
Trvanie 62:00

Uplynulo viac než 50 rokov, odkedy sa na obrazovkách Českej televízie objavila zvučka večerníčka, jedna z najstarších televíznych upútaviek na svete. Všeobecne obľúbený seriál pre deti na dobrú noc vznikol v roku 1965 a odvtedy predstavuje fenomén s neobvyklým dopadom. Už od začiatku sa snaží cibriť výtvarné cítenie divákov tým, že na jeho výrobe spolupracuje celý rad výtvarníkov. Pútavo spracované originálne príbehy rozvíjajú detskú fantáziu a v neposlednom rade, ešte donedávna, zaisťoval prácu mnohým profesionálom so skúsenosťami z bohatej histórie českej animácie.

Fest Anča sa rozhodla históriu večerníčkov zmapovať a začne 60. rokmi. Avšak skôr než samotný televízny program vznikol, predchádzali mu prvé (skôr hrané) rozprávky na dobrú noc v rámci programu Stříbrné zrcátko. V našich dvoch sekciách sa zoznámite s prvými epizódami seriálov, ktoré sa neskôr stali kultovými. Boli nakrútené aj farebne a sú reprízované dodnes, ako napríklad O loupežníkovi Rumcajsovi a Pohádky z mechu a kapradí. Nezabudneme ani na počiatky a dnes už viac-menej neznáme kapitoly.

Rozprávka na dobrú noc: Petřínska rozhľadňa / Bedtime Story: Petřín Lookout Tower / Pohádka na dobrou noc: Petřínská rozhledna

réžia Pavel Kraus

rok: 1963
krajina: CZ
trvanie: 07:00
Jeden diel seriálu Pohádka na dobrou noc z pravidelného pásma rozprávok pre deti Stříbrné zrcátko s hercom Ladislavom Peškom. Služobne najstaršia rozprávka z roku 1963, ukážka z „prehistórie“ televíznej animácie ČST, kombinácia fotografií a animovaných kresieb.

O lúpežníkovi Rumcajsovi: Ako sa obuvník Rumcajs stal lúpežníkom / Rumcajs, the Robber: How Rumcajs the Shoemaker Became a Robber / O loupežníkovi Rumcajsovi: Jak se švec Rumcajs stal loupežníkem

réžia Ladislav Čapek

rok: 1967
krajina: CZ
trvanie: 07:00
Seriál O loupežníkovi Rumcajsovi bol vytvorený podľa literárnej predlohy Václava Čtvrtka, scenárov Milana Nápravníka a výtvarnej predlohy, ktorej autorom je Radek Pilař. Po prvýkrát bol vysielaný od 5. 11. 1967 do 11. 2. 1968 a videli ho aj diváci v Poľsku, Maďarsku, Fínsku i Spojených arabských emirátoch.

Robot Emil: Jé, to boli prázdniny / Emil the Robot: What a Holiday! / Robot Emil: Jé to byly prázdniny

réžia Stanislav Strnad

rok: 1964
krajina: CZ
trvanie: 09:00
Séria svojho času veľmi obľúbených a úspešných filmových grotesiek s hlavnou postavou robotom Emilom. Vždy má okolo seba plejádu priateľov z ľudského sveta (Boženku, Mílu a Karla) a zvieratiek, s ktorými zažíva nespočetne veľa humorných príbehov a situácií. V každom diele seriálu nakoniec víťazí Emilkov dôvtip a dobrota, s ktorou hľadá spoločnú reč s ľuďmi.

Chlapec a kométa: Rozprávka o chlapcovi a kométe / A Boy and a Comet: A Fairy Tale about a Boy and a Comet / Kluk a kometa: Pohádka o klukovi a kometě

réžia

rok: 1964
krajina: CZ
trvanie: 08:00
Rozprávka o večernom stretnutí malého chlapca Petra s roztopašnou kométou, ktorá sa rozhodne, že svojmu kučeravému vrkoču zaobstará nový účes. Stále nespokojná a vyberavá parádnica nakoniec Petríka rozplače. Po priateľskom zásahu hasičov a polície nakoniec dôjde k zmiereniu.

Rozprávky ovčej babičky: O tom vlčom tancovaní / Grandma Sheep’s Fairy Tales: About That Wolf Dance / Pohádky ovčí babičky: O tom vlčím tancování

réžia Václav Bedřich

rok: 1966
krajina: CZ
trvanie: 07:00
Najstarší kreslený seriál večerníčka. Láskavú ovčiu babičku, barančeka, ale aj „zlých“ vlkov stvárnil výtvarník Bohumil Šiška. Pôsobivá výtvarná poetika a krásna grafická skratka je podčiarknutá čiernobielym filmovým spracovaním, ktoré dodnes nestratilo nič zo svojho pôvodného kúzla.

Chrobáčikovia: Narodenie Chrobáčika / Little Beetles: Birth of a Little Beetle / Broučci: Narození Broučka

réžia Libuše Koutná

rok: 1967
krajina: CZ
trvanie: 08:00
Dvanásťdielny animovaný bábkový seriál na motívy knihy Jana Karafiáta vznikol v koprodukcii Studia Jiřího Trnky, Comité français de radio-télévision, britskej Jerusalem Productions a spoločnosti Imago v roku 1995. Seriál predstavili návštevníkom filmového festivalu a trhu vo francúzskom Annecy, uviedla ho francúzska aj britská televízia.

Rozprávky z machu a papradia: Ako rozškrtli ohnivého mužíčka / Fairy Tales from Moss and Fern: How They Lit the Fiery Dwarf / Pohádky z mechu a kapradí: Jak rozškrtli ohnivého mužíčka

réžia Zdeněk Smetana

rok: 1968
krajina: CZ
trvanie: 08:00
Pôvabná kreslená animovaná rozprávka o dvoch malých škriatkoch Křemílkovi a Vochomůrkovi zo stromovej chalúpky ukrytej v machu a papradí.

O vodníkovi Česílkovi: Ako mu krajčír Vodička ušil hopsafrak / Of Česílko the Watersprite: How Vodička the Tailor Made Him a Tailcoat / O vodníku Česílkovi: Jak mu krejčí Vodička vyspravil hopsafrak

réžia Alexandr Zapletal

rok: 1968
krajina: CZ
trvanie: 08:00
Predlohou trinásťdielneho poloplastického animovaného seriálu pre deti sa stala obľúbená postava z pera Václava Čtvrtka, výtvarníkom projektu bol Josef Lamka. Jedinečný je herecký výkon Karla Högera.