no

České večerníčky 60. rokov 2 (repríza)

Bábkové divadlo
02.07.2017
12:00
Trvanie 61:00

Uplynulo viac než 50 rokov, odkedy sa na obrazovkách Českej televízie objavila zvučka večerníčka, jedna z najstarších televíznych upútaviek na svete. Všeobecne obľúbený seriál pre deti na dobrú noc vznikol v roku 1965 a odvtedy predstavuje fenomén s neobvyklým dopadom. Už od začiatku sa snaží cibriť výtvarné cítenie divákov tým, že na jeho výrobe spolupracuje celý rad výtvarníkov. Pútavo spracované originálne príbehy rozvíjajú detskú fantáziu a v neposlednom rade, ešte donedávna, zaisťoval prácu mnohým profesionálom so skúsenosťami z bohatej histórie českej animácie.

Fest Anča sa rozhodla históriu večerníčkov zmapovať a začne 60. rokmi. Avšak skôr než samotný televízny program vznikol, predchádzali mu prvé (skôr hrané) rozprávky na dobrú noc v rámci programu Stříbrné zrcátko. V našich dvoch sekciách sa zoznámite s prvými epizódami seriálov, ktoré sa neskôr stali kultovými. Boli nakrútené aj farebne a sú reprízované dodnes, ako napríklad O loupežníkovi Rumcajsovi a Pohádky z mechu a kapradí. Nezabudneme ani na počiatky a dnes už viac-menej neznáme kapitoly.

Ako slniečko rozdávalo tiene / The Sun’s Gift of Shadows / Jak sluníčko rozdávalo stíny

réžia Renata Mázelová

rok: 1964
krajina: CZ
trvanie: 11:00
Vo veľkej letnej horúčave rozdáva slniečko zvieratkám ich tiene, nezbedný chlapec spôsobí v tieňoch chaos, ktorý zapríčiní nejedno nedorozumenie. Na prosbu zvieratiek donúti slniečko chlapca, aby veci napravil. Život v prírode sa vracia do pôvodného harmonického stavu.

Rozprávky ovčej babičky: Ako si vlci vykopali jamu / Granma Sheep’s Fairy Tales: How the Wolves Dug Themselves a Pit / Pohádky ovčí babičky: Jak vlci vykopali sami sobě jámu

réžia Václav Bedřich

rok: 1966
krajina: CZ
trvanie: 07:00
Najstarší kreslený seriál večerníčka. Láskavú ovčiu babičku, barančeka, ale aj „zlých“ vlkov stvárnil výtvarník Bohumil Šiška. Pôsobivá výtvarná poetika a krásna grafická skratka je podčiarknutá čiernobielym filmovým spracovaním, ktoré dodnes nestratilo nič zo svojho pôvodného kúzla.

O televíznom strašidielku / About a TV Ghostie / O televizním strašidýlku

réžia Václav Bedřich

rok: 1965
krajina: CZ
trvanie: 07:00
Prvý večerníček, ktorému predchádzala zvučka s dnes už známou postavičkou Večerníčka. Rozprávka režiséra Václava Bedřicha je vyrozprávaná kombináciou kreslenej animácie a fotiek. Je to počiatok animácie. Na zadnej projekcii už nakrúteného filmu sa v prednom pláne animovali fotografie malého chlapca.

O lúpežníkovi Rumcajsovi: Ako Rumcajs prechytráčil knieža / Rumcajs, the Robber: How Rumcajs Outsmarted a Lord / O loupežníkovi Rumcajsovi: Jak Rumcajs přechytračil knížepána

réžia Ladislav Čapek

rok: 1967
krajina: CZ
trvanie: 06:00
Seriál O loupežníkovi Rumcajsovi bol vytvorený podľa literárnej predlohy Václava Čtvrtka, scenárov Milana Nápravníka a výtvarnej predlohy, ktorej autorom je Radek Pilař. Po prvýkrát bol vysielaný od 5. 11. 1967 do 11. 2. 1968 a videli ho aj diváci v Poľsku, Maďarsku, Fínsku i Spojených arabských emirátoch.

Chrobáčikovia: Prvý spoločný let / Little Beetles: First Flight Together / Broučci: První společný let

réžia Libuše Koutná

rok: 1967
krajina: CZ
trvanie: 07:00
Dvanásťdielny animovaný bábkový seriál na motívy knihy Jana Karafiáta vznikol v koprodukcii Studia Jiřího Trnky, Comité français de radio-télévision, britskej Jerusalem Productions a spoločnosti Imago v roku 1995. Seriál predstavili návštevníkom filmového festivalu a trhu vo francúzskom Annecy, uviedla ho francúzska aj britská televízia.

Rozprávky z machu a papradia: Ako rozbili čmeliakovi slniečkovú basu / The Fairy Tales from Moss and Fern: How They Broke Bumblebee’s Sun Bass / Pohádky z mechu a kapradí: Jak rozbili medákovi sluníčkovou basu

réžia Zdeněk Smetana

rok: 1968
krajina: CZ
trvanie: 07:00
Pôvabná kreslená animovaná rozprávka o dvoch malých škriatkoch Křemílkovi a Vochomůrkovi zo stromovej chalúpky ukrytej v machu a papradí.

Dobrodružstvá veveričky Ryšavky: Křivoklátska hájovňa / Adventures of Amber the Squirrel: Gamekeeper’s Lodge in Křivoklát / Dobrodružství veverky Zrzečky: Křivoklátská hájovna

réžia Danica Popivičová

rok: 1969
krajina: CZ
trvanie: 08:00
Legendárna rozprávka zo série Dobrodružství veverky Zrzečky. Príbehy z křivoklátskych lesov o vzájomnej podpore lesných zvieratiek proti škodcom a o ich boji za záchranu starého duba, napadnutého larvami tesárika.

O vodníkovi Česílkovi: Ako Česílkovi zamrzol rybník / Of Česílko the Watersprite: How Česílko’s Pond Froze Over / O vodníku Česílkovi: Jak Česílkovi zamrzl rybník

réžia Alexandr Zapletal

rok: 1968
krajina: CZ
trvanie: 08:00
Predlohou trinásťdielneho poloplastického animovaného seriálu pre deti sa stala obľúbená postava z pera Václava Čtvrtka, výtvarníkom projektu bol Josef Lamka. Jedinečný je herecký výkon Karla Högera.