no

To najlepšie z rakúskej animácie 2011 – 2016

Stanica Žilina Záriečie: S1
30.06.2017
13:00
Trvanie 70:21

Sekcia je výberom najlepších filmov od rakúskych umelcov z radov študentov, nezávislých umelcov a produkčných spoločností. Vybrané snímky tematizujú vážne námety, akými sú napríklad príbehy utečencov (#AjIchMacky), existenčná kríza (Ginny) alebo osudy vojakov prvej svetovej vojny (Záhadné údolie). Iné zas spracúvajú tému depresie a smrti (Rodinný portrét) alebo duchovný dialóg s prírodou (Yachay). Ľudskú súťaživosť humorne zobrazuje Mars a titul Smrť M. vo výbere zastupuje ironickú divadelnú drámu. Ostatné snímky sú spojené s hudbou a zvukom (Domino) a animovaným pohybom. Predmety sa menia na vizuálne hudobné elementy (Tinamv 1) alebo sú digitálne umiestnené v priestore (Parazit). Abstraktné vzory dynamicky vytvárajú virtuálne priestory (Drift Following the Seam) a nechýba ani vizuálne rôznorodé postmoderné road movie Cesta za M. Selekciu dotvárajú videoklipy Tenko Cabaret a See the World, ktoré lákajú do tanca.

Cesta za M. / The Way to M

réžia Zsuzsanna Werner

rok: 2011
krajina: AT
trvanie: 07:20
Postmoderné road movie. Digitálny zamestnanec pracuje v postmodernom mrakodrape. Po konflikte so šéfom sa vydáva na púť do vlastného vnútra. Vo svojich víziách sa stretáva s M. M je univerzálna múza.

Tinamv 1

réžia Adnan Popović

rok: 2011
krajina: AT
trvanie: 04:00
Štruktúra piesne Melody viedenského elektronického dua Kilo (Florian Bogner a Markus Urban) sa v tomto filme mení na pohyblivé obrázky. Vzniká tak dielo, ktoré spája viaceré tradičné analógové postupy animácie.

Tekno Cabaret

réžia Peter Hutter

rok: 2012
krajina: AT
trvanie: 02:46
Animovaný videoklip k piesni od viedenského Teknikera.

Mars

réžia Christian Holzer

rok: 2012
krajina: AT
trvanie: 03:28
Počítačom animovaný krátkometrážny film Mars zobrazuje prvé pristátie človeka na červenej planéte. Nepredvídané okolnosti misie rozpútavajú na Marse neľútostné preteky. Film vznikol na Univerzite aplikovaných vied v hornorakúskom Hagenbergu.

Rodinný portrét / Family Portrait

réžia Birgit Scholin

rok: 2013
krajina: AT
trvanie: 03:21
Rodina v tejto animovanej snímke žije v tichu a nebudí ani najmenší dojem prepojenosti. Súrodenci sa kúpu vo vani, deti sa hrajú samy, mama štrikuje a otec číta. Každý v inom rohu tej istej izby.

Smrť M. / The Death of M / Der Tod des M

réžia Klemens Waldhuber

rok: 2012
krajina: AT
trvanie: 03:39
V snímke, inšpirovanej atentátom na francúzskeho revolucionára Jean-Paula Marata v roku 1793, sa dve mydlá v mydelničke rozhodnú pre novú a o čosi dramatickejšiu inscenáciu tejto historickej udalosti.

Parazit / Parasite / Parasit

réžia Nikki Schuster

rok: 2013
krajina: AT
trvanie: 07:32
Hybridy, poskladané z odhodeného odpadu, krídel hmyzu, kostí, vlasov a častí rastlín, klíčia v škárach skál, dutín stromov a kaktusových skaliek. Organicko-syntetické mutanty sa plazia, lozia a vytekajú. Množia sa, vyvíjajú a lákajú hlbšie do zákutí svojho skrytého podvesmíru.

Domino

réžia Anna Vasof

rok: 2014
krajina: AT
trvanie: 01:40
Film Domino kombinuje mechanizmus padajúcich dielikov domina s fázovou alebo stop-motion animáciou. Vytvára tak novú animačnú techniku „nonstop stop-motion“. V snímke kamera sleduje a neustále sníma domino, padajúce rýchlosťou 28 dielikov za sekundu, čo je hodnota veľmi blízka štandardnej obrazovej frekvencii (25 snímok za sekundu). Na samotných dielikoch sú obrázky, zobrazujúce chodbu v rozličných časových bodoch.

Záhadné údolie / Uncanny Valley

réžia Paul Wenninger

rok: 2015
krajina: AT
trvanie: 13:00
Súčasnosť vnútri múzea. Dioráma zobrazujúca dvoch mladých vojakov v zákopoch nás z ničoho nič pohlcuje. Nehybní vojaci ožívajú, v tvárach sa im zračí hrôza, kamera okolo nich tancuje, zachytáva výbuchy, chaos a hmlu. Vo vojne všetko lieta. Pri každom výstrele sa vojaci trasú a chúlia.

Yachay

réžia Anne Zwiener

rok: 2015
krajina: AT
trvanie: 06:45
Ľudia majú tendenciu vziať si čokoľvek, čo chcú, bez ohľadu na následky. Často bez zlého úmyslu. V každom prípade, neuvážené konanie môže viesť k neočakávaným záverom. Krátkometrážny film Yachay – slovo z kečuánčiny, ktoré by sa dalo preložiť ako „múdrosť z lesa“ – skúma, čo vlastne znamená byť človekom.

Drift Following the Seam

réžia Maik Perfahl

rok: 2015
krajina: AT
trvanie: 03:26
Tento krátkometrážny animovaný film sa začal ako rozhovor Maika Perfahla a Roberta Schwarza, vychádzajúci zo zvláštnych auditívnych priestorov Schwarzovej skladby Drift Following the Seam. Jej vizuálny náprotivok vznikol za rok experimentovania s nástrojmi takzvaného path tracingu alebo sledovania ciest.

Ginny

réžia Susi Jirkuff

rok: 2015
krajina: AT
trvanie: 05:00
Ceruzkou nakreslené zábery opustených bytoviek na sídlisku. Z času na čas sa objaví farebný obraz chodieb, podjazdov a fasád. Vo filme, kde všetko beží veľmi rýchlo, sa nič závažné nedeje. Ak niekto nezačne konať.

#AjIchMacky / #TheirCatsasWell

réžia Lisbeth Kovacic

rok: 2016
krajina: AT
trvanie: 04:30
WhatsApp chat medzi rakúskou aktivistkou a dvoma sýrskymi utečencami, ktorým sa spolu s ich mačkou podarilo dostať do Nemecka. Uviazli však v utečeneckom tábore, v ktorom žijú v neľudských podmienkach. Ľudia v tábore sa búria a pomocou fotiek z telefónov posúvajú situáciu pred zrak verejnosti, čo núti vedenie tábora prebrať zodpovednosť.

See the World

réžia LZW

rok: 2015
krajina: AT
trvanie: 03:54
Videoklip k skladbe See the World z debutového albumu Constant Spring od skupiny Ogris Debris.