no

Súčasná abstraktná a nenaratívna animácia

Stanica Žilina Záriečie: Kontajner
30.06.2017
22:30
Trvanie 63:00

Začiatkom 20. rokov 20. storočia položili svojimi štúdiami spojenia pohybu a zvuku Walter Ruttmann, Hans Richter, Viking Eggeling a Oskar Fischinger základy abstraktného filmu. Maľovanie v čase, ako sám Ruttmann svoju tvorbu nazval, sa nezastavilo iba pri formálnych experimentoch, ale v rámci kinematografie sa vyvíjalo paralelne s hlavným filmovým prúdom. Abstraktná animácia kladie dôraz na rytmus, pohyb a kompozíciu, striktne odmieta príbeh a ponúka unikátny audiovizuálny zážitok. Nasledujúci výber ponúka aktuálny prehľad nenaratívnych a experimentálnych animovaných filmov, ktoré vznikli za posledné dva roky.

Stav mysle / Mind Frame

réžia Jake Fried

rok: 2016
krajina: US
trvanie: 01:00
Prácou s atramentom, krycou bielobou a kávou Fried vytvára halucinačné obrazy. Modifikuje a natáča ich znova a znova, čím vzniká psychedelická animácia, ktorá sa odvíja v šialenom tempe.

Jazzové orgie / Jazz Orgie

réžia Irina Rubina

rok: 2015
krajina: DE
trvanie: 01:15
Bodky, čiary, plochy a tvary sa uvádzajú do pohybu a utápajú vo vlastnom choreografickom svete. V extáze dotyku sa s jazzovými tónmi spájajú do hry farieb a tvarov, ktorá vyúsťuje do konečného výbuchu.

Preteky / Tour / Toer

réžia Jasmijn Cedee

rok: 2016
krajina: BE
trvanie: 02:23
Hravá a mierne abstraktná ručne maľovaná animácia nabitá energiou, venovaná cyklistickým pretekom. Pocta drevenému krytému velodrómu ’t Kuipke v belgickom Gente, kde sa od roku 1922 každoročne konávajú šesťdňové cyklistické preteky.

Teplé jazierko / Warm Pond

réžia Taylor Beldy

rok: 2015
krajina: US
trvanie: 02:57
Prvotná polievka.

Sklo / Vitreous

réžia Robert Seidel

rok: 2015
krajina: DE
trvanie: 03:24
Virtuálne sklovité sochy sú výsledkom rôznorodých sústav, generujúcich zhluky vláknitých svetelných lomov, ako aj gravitačného šošovkovania objemových a chromatických hustôt. Na nekonečnom pozadí odkrýva každý z prvkov vlastnú vizuálnu os a úbežný bod.

Youpla

réžia Oerd van Cuijlenborg

rok: 2015
krajina: FR
trvanie: 04:17
Abstraktný experimentálny animovaný film, skúmajúci úvahy a predstavy detských svetov. Film je založený na nahrávkach dva a pol až štvorročných detí, ktoré rozprávajú zmiešaninou vlastného jazyka, holandčiny, francúzštiny, španielčiny a nemčiny.

Škaredé, ale dobré / Ugly but Good

réžia Jordan Wong

rok: 2016
krajina: US
trvanie: 04:18
O snahe prijímať eventuality a veci, ktoré nikdy úplne nepochopíme.

Dota

réžia Petra Zlonoga

rok: 2016
krajina: HR
trvanie: 04:32
Audiovizuálna tkanina, v ktorej animovaná línia stvárňuje osnovu a ženský hlas výplň. Tá, ktorá tká, a to, čo je tkané, sa pretkáva v čase.

Obálky / Covers

réžia Henning M. Lederer

rok: 2015
krajina: DE
trvanie: 05:05
Séria 55 animovaných archívnych knižných grafík, postavená na otázke: Ako by tieto geniálne, desaťročia staré knižné obálky vyzerali v pohybe?

Prostredie: Západ / Setting West

réžia Judith Poirier

rok: 2015
krajina: CA
trvanie: 05:25
Tento abstraktný western vznikal s použitím originálnych tlačiarenských materiálov významných severoamerických kníhtlačiarskych štúdií. Znaky a stereotypy o kovbojoch, indiánoch, vlakoch a bizónoch, vytlačené priamo na 35-milimetrový filmový pás, vytvárajú nielen jedinečnú textúru na plátne, ale aj originálnu zvukovú stopu.

1981-2001 ver.150215

réžia Teppei Koseki

rok: 2015
krajina: JP
trvanie: 05:39
Vizuálne dielo založené na desiatkach spomienkových fotografií, zobrazujúcich samotného autora v časovom horizonte rokov 1981 až 2001.

Boyg / The Boyg / Bøygen

réžia Kristian Pedersen

rok: 2016
krajina: NO
trvanie: 05:32
Boyg je vnútorným hlasom, ktorý šepká: vyhni sa tomu. Bráni ti postaviť sa tvárou v tvár sebe samému, dusí pokrok a iniciatívu.

Len milenci odchádzajú umrieť / Only Lovers Leave to Die

réžia Vladimir Kanic

rok: 2016
krajina: HR
trvanie: 06:38
Emily začína krátko po automobilovej nehode vnímať svet z pomaľovaného filmového pásu. Na ceste do nemocnice sa prostredníctvom dialógov medzi postavami okolo nej odvíja príbeh lásky, smrti, vášne a straty. Na filmovom páse, každý s vlastným vzorom.

Letisko / Airport

réžia Michaela Müller

rok: 2017
krajina: CH
trvanie: 10:35
Pre niektorých sa tu cesta začína, pre niektorých náhle končí. Letiská sú symbolickým vrcholom mobilnej spoločnosti. Kritickými bodmi vstupu, v ktorých sa hranice práva, bezpečnosti a tolerancie podrobujú neustálej skúške. Bodmi, kde sa tragédia a panika skrývajú za najbližším rohom.