no

To najlepšie z MOME

Stanica Žilina Záriečie: S1
01.07.2017
21:00
Trvanie 63:07

Animátorská komunita budapeštianskej Vysokej školy umenia a dizajnu Moholy-Nagy (MOME) je jednou z definujúcich tvorivých dielní a intelektuálnych centier maďarskej animácie. Spektrum jej aktivít zahŕňa prevádzku univerzitnej katedry animácie v bakalárskom a magisterskom študijnom programe, no výsledky jej práce siahajú ďaleko za hranice výučby. Významnú úlohu zohráva talentový manažment a obsahová tvorba, zasadené v medzinárodnom rámci. Dôležitým výsledkom je aj tvorba a riadenie inkubačných programov. Kľúčové sú výrobné aktivity, v rámci ktorých vznikajú a realizujú sa animačné projekty v spolupráci s maďarskými aj medzinárodnými partnermi. Súčasťou života dielne je tiež výskumná činnosť, orientovaná na otázky, späté so súčasným animovaným filmom v regionálnom, historickom, ale aj ďalších kontextoch. Pre širokú verejnosť organizuje MOME Anim festival animovaných filmov KISKAKAS, ako aj filmové premiéry a výstavy. Z profesijných aktivít sa venuje animačným konferenciám a fóram.

Fin

réžia Katalin Glaser

rok: 2008
krajina: HU
trvanie: 09:37
Skôr než súrodým príbehom je film plynulou sekvenciou krátkych scén. Každá z nich vyvoláva vlastný pocit, no ako celok formujú subjektívny pohľad na predstavivosť a skutočný svet.

Prepáč / I’m Sorry / Sajnálom

réžia Árpád Hermán

rok: 2011
krajina: HU
trvanie: 00:00
Absurdná komédia o výkyvoch nálad počas jedného ospravedlnenia.

Orsolya

réžia Bella Szederkényi

rok: 2009
krajina: HU
trvanie: 07:48
Jedného dňa s Orsolyou zatrasie až tak, že vidí celý svet hore nohami. Ako sa vysporiada s touto novou situáciou?

Zajac a jeleň / Rabbit and Deer / Nyuszi és Őz

réžia Péter Vácz

rok: 2013
krajina: HU
trvanie: 00:00
Pre priateľstvo zajaca a jeleňa nastáva čas skúšky. Ako ho ovplyvní jeleňova nová posadnutosť objaviť vzorec na trojrozmernú realitu?

Papierový svet / Paper World

réžia Dávid Ringeisen, László Ruska

rok: 2013
krajina: HU
trvanie: 02:30
Papierový svet je filmom pre maďarský Svetový fond na ochranu prírody, ktorého hodnoty sa vo filme zviditeľňujú metaforicky na úrovni mikrosveta.

Limbo Limbo Travel

réžia Zsuzsanna Kreif, Borbála Zétényi

rok: 2015
krajina: HU
trvanie: 16:00
V krajine, kde mužov zjavne viac zaujímajú elektronické vymoženosti ako ostatní ľudia, sa skupinka osamelých žien rozhodne nastúpiť na autobus kancelárie Limbo Limbo Travel. Cestujú do ďalekej exotickej krajiny s nádejou, že nájdu vytúžené šťastie.

Hugo Bumfeldt

réžia Éva Katinka Bognár

rok: 2015
krajina: HU
trvanie: 12:12
Film rozpráva príbeh o Hugovi, mimozemskom chlapcovi, ktorý žije na ďalekej planéte. Jedného dňa dostane ako darček svoje prvé domáce zvieratko – naozajstného potápača zo Zeme. Zdá sa, že radosť a nadšenie z darčeka sú nekonečné.

Rozprávka / Tale / Mese

réžia Attila Bertóti

rok: 2014
krajina: HU
trvanie: 07:00
Animovaný krátkometrážny film o Váňovi, Lenočke, kráľovi, kráľovnej, zlodejovi, strážach, koňovi, kováčovi, veliteľovi hasičského zboru a jeho manželke, inšpirovaný poviedkou od Daniila Charmsa.

Symfónia č. 42 / Symphony no. 42

réžia Réka Bucsi

rok: 2014
krajina: HU
trvanie: 08:00
Štyridsaťsedem postrehov o iracionálnom spojení človeka a prírody. Film uplatňuje netypické rozprávanie, ktoré odhaľuje subjektívne pohľady na svet skrz štyridsaťsedem scén. Neveľké udalosti, prepletené asociáciami, vyjadrujú nelogickú súvislosť sveta okolo nás. Bizarné situácie sú založené na interakcii medzi ľuďmi a prírodou. Rozdiely medzi osobou a zvieraťom sa stierajú. Každý robí, čo má, a zanecháva stopy. Aj najmenší pohyb ovplyvňuje ten ďalší, a tvorí tak jeden nepredvídateľný, nepochopiteľný systém.