no

Zviera v hlavnej úlohe

Stanica Žilina Záriečie: Kontajner
01.07.2017
21:15
Trvanie 41:32

Subjektívny výber šiestich krátkometrážnych diel môžeme označiť za experimentálnu animáciu, krátke filmy, prípadne umelecké videá. Práce vznikli v posledných desiatich rokoch v Českej republike a na Slovensku. Sú spojené výrazným konceptuálnym uvažovaním a viac-menej viditeľným humorom. Niektoré z vybraných diel sú raritami, výnimkami alebo hriešne zabudnutými „lahôdkami“, všetky z nich však predstavujú významný príspevok k položenej otázke hlavnej sekcie PAFu – Prečo sa pozerať na zvieratá?

Compsognation: the Addendum

réžia András Cséfalvay

rok: 2016
krajina: SK
trvanie: 05:56
Slovenský autor používa výrazové prostriedky filmovej fantastiky v spojení s 3D grafikou predovšetkým ako nástroj: augmentované prehistorické tvory ožívajú, aby sprostredkovali autorove osobné spoločenské a filozofické úvahy.

Light of the World

réžia András Cséfalvay

rok: 2016
krajina: SK
trvanie: 06:08
V krátkom, minimalisticky poňatom filme sa autor zaoberá témou veľrybieho osudu. Nie však čisto z pohľadu ekológie, ale s jemným biblickým podtextom.

Scenár (udržať lúč) / Script (Hold the Ray) / Scénář (udržet paprsek)

réžia Petr Strouhal

rok: 2009
krajina: CZ
trvanie: 04:59
Vizuálny umelec Petr Strouhal pred niekoľkými rokmi vymenil pohyblivý obraz za experimenty na poli fotografie a digitálneho obrazu. Scénář (udržet paprsek) je filmovým náčrtom scenáru, ktorý autor napísal pre svojho texaského kocúra.

Oni / They

réžia Vilém Novák

rok: 2012
krajina: CZ
trvanie: 09:36
Dielo využíva 3D animáciu vychádzajúcu zo štúdií umelej evolúcie. Je možné ju okrem iného chápať ako dôležitý komentár k otázke, čo činí zviera zvieraťom.

Essential Mix 2

réžia Michal Jindra

rok: 2006
krajina: CZ
trvanie: 05:59
Animovaná snímka Essential Mix 2 je filmom zo sveta abstrahovaného hmyzu. Legendárny a pozabudnutý autor komiksov Příběhy doktora Slizu (2001) svojím radikálnym zaobchádzaním s geometrickou animáciou výrazne ovplyvnil brniansku umeleckú scénu.

Dioráma / Diorama

réžia Martin Špirec

rok: 2012
krajina: CZ
trvanie: 08:54
Dioráma je záznamom ilegálnej akcie slovenského maliara a filmára Martina Špirca. Autor predstavuje intervencie do expozície vypchatých zvierat, ktoré tajne uskutočnil ako nočný strážnik Slovenského národného múzea.