no

Výstava Marsela Oniska: Hneď prídem. Eugen

Výstava bude prebiehať počas doby trvania festivalu (29.6. – 2.7. 2017) v priestoroch Novej synagógy. Vizuálny projekt ukrajinského umelca Marsela Oniska z Užhordu predstavuje imaginatívny príbeh pána Eugena. Obrazy zo života Eugena môžeme vnímať ako road-movie, kreslený film či komix. Eugen je pozorovateľ, človek, ktorého nikto nevidí. Surreálne a absurdné situácie v nás vyvolávajú úsmev. Nikto by ním nechcel byť, kúsok Eugena je však v každom. 

Inštalácia v Žiline je špeciálne určená pre festival Fest Anča. Eugena možno stretnete aj v uliciach mesta. Kurátorom je nekurátor Robo Blaško: „Toto je môj a Marselov neintelektuálny DIY príspevok, nehodiaci sa do príliš sofistikovaného diskurzu vysokého umenia. Ideme priamočiaro, je to romantický punk, ktorý zohrieva naše srdcia. Výstavu venujeme pamiatke na La Aramisovu.“

Kto je Eugen? „Eugen je človek-modul, kolektívny obraz. Občas ma mrazilo, keď som tvoril. Premýšľam niekedy ako on? Pokúšame sa ukryť nášho vnútorného Eugena hlbšie – a to je dobre. No nie vždy sa to dá, pretože sme spolu vyrástli na jednom dvore. Chcem u diváka vyvolať pousmiatie, nie je to zlá satira. Myslím si, že radikálne metódy môžu len vyvolať agresiu, zatiaľ čo zmena v človeku by mala byť postupná,“ Marsel Onisko.

Marsel Onisko bol umeleckých šéfom zaniknutého časopisu Panic Button spoločne s filmárom La Aramisovou zo Žiliny a tiež členom žilinsko-užhorodského združenia Fly United. Vyštudoval filológiu, v umení je samouk. Od vypuknutia konfliktu na východe Ukrajiny robí návrhy na plagáty kultúrneho centra Stanica. Je nepísaným členom Zakarpatskej skupiny výtvarníkov Poptrans. Výstava bola premiérovaná na Ukrajine v roku 2016 v galérii ArtSvit Gallery v Dnipre a v roku 2017 uvedená v Garry Bouman Gallery v Ľvove.

Event: www.facebook.com/events/1432031550196208/

01.06. 2017