no

Fest Anča miluje výstavy

Povedzme si to na rovinu. Nie každý dokáže sedieť od rána do večera v kine. Treba sa aj prejsť, porozprávať sa, meditovať… A kde sa tieto činnosti najlepšie robia? V galérii. Fest Anča to veľmi dobre vie, a preto okrem filmov, workshopov a prednášok má vo svojom programe aj výstavy.

Žltá je intenzívna farba radosti a života. Dotkne sa ťa ako teplé slnečné lúče. Stačí sa jej oddať. Žltá je najnovší film Ivany Šebestovej, ktorý sa už stihol dostať do výberu A-čkových festivalov, napríklad Annecy alebo In The Palace International Short Film Festival. Film Žltá je 6 minút totálnej animácie, čiže každá jedna fáza je vyhotovená ako samostatný jedinečný obraz. A ty si tieto obrazy môžeš na Fest Anči samozrejme pozrieť. „Linkové podklady som animovala v počítači, jednotlivé políčka, ktorých bolo skoro 3000, som potom vytlačila na papier a jednu po druhej vymaľovala farbami. Najprv to bolo niekoľko tenkých vrstiev podkladovej farby, ktorá tvorí pozadie obrazu, a potom jednotlivé detaily. Ako v omaľovánke,“ prezradila o svojej práci Ivana Šebestová. Môžeš sa teda tešiť na silný výtvarný zážitok.

Predstav si, že sa pozeráš na film, ktorý sa deje okolo teba. 360-stupňové VR video. Na Fest Anči si to predstavovať nemusíš. Na Fest Anči to zažiješ vďaka platforme Spotlight Stories od spoločnosti Google. Získala už ocenenie Emmy a film Pearl (Perla, 2016) od Patricka Osbornea bol nominovaný na Oscara. Na aplikácii Spotlight Stories sa už tri roky podieľajú stále noví skúsení animátori. Mnohí z nich spolupracovali napríklad na animovaných filmoch spoločnosti Pixar. Teraz sa snažia z príbehového softvéru od tímu Advanced Technology and Projects group (ATAP) spoločnosti Google vytvoriť interaktívne 360-stupňové filmy a filmy vo virtuálnej realite pre mobilné zariadenia, YouTube 360, Google Cardboard, náhlavné súpravy virtuálnej reality a tiež tradičný režim 2D.

Súčasťou Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča je podujatie Game Days. Nie je teda prekvapením, že v programe je aj výstava Fázy a koncepty, ktorá prezentuje výtvarné návrhy slovenských videohier. Od prvopočiatočných nákresov a skečov až po ich prepracovanie do výslednej podoby, akú väčšinou už poznáme. Uvidíš veci známe, ale aj projekty vo fáze produkcie od najvýznamnejších domácich štúdií. Jednou z nich je DayZ z dielne Bohemia Interactive Slovakia. Apokalyptická hra ponúka jeden z najunikátnejších herných zážitkov, aké v dnešnej dobe nájdeš. Môže sa za to aj silné realistické spracovanie. Niet sa čo čudovať, že patrí u nás k tým najúspešnejším projektom. Postapokalyptický svet budúcnosti zobrazuje ďalšia hra Grayzone, tentoraz košického štúdia Eastworks. Miluješ vikingskú mytológiu? Slovenskí vývojári z ďalšieho košického štúdia Games Farm priniesli na svet hru, v ktorej sa vžiješ do roly neotesaného, zato však nebojácneho Vikinga. Podľa programového riaditeľa a kurátorava výstavy Maroša Broja: “Za zmienku stojí aj nedokončený projekt Morning Men najväčšieho slovenského herného štúdia  Pixel Federation. Návštevníkov výstavy dostane jeho výrazná výtvarná štylizácia s dôrazom na farebnosť a komiksový výraz.”

Silu farieb pocítiš aj na výstave Alice Kucharovič “T N R F”. Možno na chvíľu zabudneš, že si v Žiline. Pohltí ťa totiž exotika ostrova Tenerife. Voľnosť, čajky, oceán, pastelová zmes leta a samozrejme, prímorská architektúra. Dokonca aj kreveta v poňatí Alice Kucharovič pôsobí exoticky a vyžaruje absolútnu silu.

Marsel Onisko o svojej výstave Ešte trošku na cestu hovorí, že obsahuje všetko, čo by nám o živote vedel porozprávať, keby nás stretol. Bol umeleckým šéfom zaniknutého časopisu Panic Button spoločne s filmárom La Aramisovom a členom žilinsko-užhorodského združenia Fly United. Od vypuknutia konfliktu na východe Ukrajiny robí návrhy plagátov kultúrneho centra Stanica. Je nepísaným členom zakarpatskej skupiny výtvarníkov Poptrans. Podľa slov kurátora Roba Blaška: „Výstava Marselových koláží je pokračovaním neintelektuálneho DIY príspevku, nehodiaceho sa do príliš sofistikovaného diskurzu vysokého umenia. Opäť ideme priamočiaro, je to punk, ktorý zohrieva naše srdcia.“  

Medzinárodný festival animácie Fest Anča finančne podporil Audiovizuálny fond a z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

06.06. 2018