no

Fest Anča v noci nespí

Premýšľaš nad tým, čo si pobaliť na Fest Anču? Pyžamo nepotrebuješ! Na Fest Anči sa totiž žije až do rána. V nočných hodinách sa nalaď na absurdné skeče, psychedéliu, bizarné a hororové filmy a hudobné zážitky. Relax si dopraješ až ráno počas cvičenia jogy.

Ak sa ti páči abstraktné umenie, neodchádzaj ďaleko od Kontajner stageu. Určite ťa totiž poteší Súčasná abstraktná a nenaratívna animácia, ktorá odmieta príbehové rozprávanie a kladie dôraz na rytmus, pohyb či kompozíciu. O zážitky sa postará aj ďalšia špeciálna sekcia Anička v Mordore. Keď si ju pozrieš, svet už nebude taký ako predtým, pretože brány Mordoru sa otvárajú… Príjemná bizarnosť je aj Extrémne krátka sekcia extrémne krátkych filmov. V programe ju nájdeš pod skratkou EKSEKF.

Výhodou animovaného filmu je, že dokáže byť nekonečne hravý. Také sú aj filmy v programovej sekcii Anička v krajine zázrakov. Uvidíš tie najšialenejšie a najbizarnejšie veci, aké za ostatné dva roky vo svete vznikli.  Ak preferuješ filmy s príchuťou absurdity, výbušného humoru a chaosu, tak je priamo pre teba určený prehľad animákov anglického režiséra Petra Millarda.

Nie každý túži večer po absurdnosti a neviazanej zábave. Niekedy je fajn oddýchnuť si v kine. Napríklad na projekcii Je suis animation. Ide o sériu angažovaných filmov, ktoré k pálčivým témam spoločnosti pristupujú inovatívne a dokážu si získať pozornosť diváka.

Pokiaľ patríš k tým, čo si s láskou doprajú rozprávku na dobrú noc, zaiste ťa poteší projekcia celovečeráku  My Little Pony vo filme. Ak ťa premáha ostýchavosť, tak ju ignoruj. Na farebných koníkov sa budeš totiž pozerať s ďalšími dospelákmi.

Poznáš hru Sims: Simulátor života? Keď ju pred 18 rokmi vytvorili, jej autori asi nepredpokladali, že sa z nej stane taký fenomén. Len na YouTube je obrovské množstvo krátkych filmoch, ktoré vznikli vďaka nej. A podaktoré sa naozaj oplatí vidieť. Napríklad na Fest Anči.

Keď už je reč o hrách, o zábavu sa tento rok postará aj Arcade Watch. V piatok a v sobotu večer budú totiž videoherné turnaje v Towerfall a Windjammers.

Fest Anča každý rok prináša hudobný zážitok spojený s filmovou projekciou. Tentoraz uvidíš prvý dlhometrážny slovenský animovaný film Zbojník Jurko, ktorý v roku 1976 vytvoril Viktor Kubal. Po rokoch si ho budeš môcť pozrieť nielen na veľkom plátne, ale ešte ho naživo bude sprevádzať jeden z top slovenských hudobných skladateľov a performerov Marek Piaček, ktorý garantuje, že zažijeme „slovenský Bollywood“.

Nie je tajomstvom, že hudba a animovaný film majú k sebe veľmi blízko. Filmári radi siahajú po hudbe a naopak, hudobníci oslovujú animátorov na spoluprácu. Nehovoríme však len o videoklipoch, ktoré si taktiež budeš môcť pozrieť na Fest Anči. Tentoraz je reč o živých koncertoch. V osobe Maxa Hattlera sa spája animátor aj hudobník. Na Fest Anči bude na pódiu spoločne s Jordi Baldóm aka VersperOn. Vytvorili hudobný projekt Hattlerizer 3.0. Zažiješ tak pútavé a originálne vystúpenie plné nadšenia, improvizovanej hudby a avantgardnej animácie zároveň. A aby toho nebolo málo, vytiahnu aj svoj Nintendo Game Boy. Vizuálne umenie s hudbou spája aj ďalší multimediálny projekt The Blackwood Incident Dominika Nováka a Jozefa Čabu.

O parádnu párty sa postará česká formácia Opak Dissu. Projekt pôvodne vznikol len ako recesia. Virálne šírenými trackmi parodizovali rapovú scénu. Postupne sa presunuli na pódiá a začali plniť kluby, kde počas koncertov ľudia rapujú ich texty. Telo ti rozhýbe a nohy roztancuje aj ťažkotonážne noise techno duo Tittingur. Tak trochu inou šálkou kávy budú vystúpenia v Kontajner stagei. Skladateľa, performera a saxofonistu Mira Tótha netreba predstavovať. Na Fest Anči vystúpi so svojím elektronickým projektom Si’hmon. Pod menom Jano Doe si len málokto predstaví ženu. Na svojom modulárnom syntetizátore postupne doluje zvuk zapájaním káblov od nuly až skončí pri štrukturovanom chaose. Každý z jej koncertov je neopakovateľný.

Čo by to bolo za filmovú párty, keby až do rána nehrala hudba? O to sa postarajú DJ Future Sound of Petržalka, Dj set Opak Dissu, Dj MtogheG, DJ Milan Cholický, Karma je zdarma a VJ TooMuchDada.

 

21.06. 2018