no

Fest Anča zverejnila zoznam slovenských súťažných filmov

Animovaný film ako politický alebo komerčný nástroj. Propaganda. To je téma, ktorej sa tento rok bude venovať Medzinárodný festival animácie Fest Anča. Od 28. júna – 1. júla premietne desiatky krátkych a dlhometrážnych animovaných diel z celého sveta.  Uvidíte aktuálne novinky, ale aj diela od roku 1910 až po súčasnosť, ktorých úlohou je ovplyvniť myslenie más. V týchto dňoch festival zverejnil na svojej stránke zoznam filmov, ktoré budú uvedené v súťaži.

Do 11. ročníka Medzinárodného festivalu animácie sa prihlásilo 1626 krátkych filmov z približne 100 krajín, čo je opäť nárast oproti predchádzajúcim rokom. Programový riaditeľ Maroš Brojo to zhodnotil slovami: „Myslím si, že je to úplne prirodzené. Rokmi sa meno festivalu vo svete zviditeľňuje, a tým pádom narastá aj počet filmov. Napriek tomu sa snažíme stále o to, aby sme boli festival s príjemnou komornou atmosférou bez červených kobercov, kde sa dobre cítia laickí, ale aj profesionálni návštevníci. Je dobré počuť slová, aké povedal napríklad oscarový režisér Tomm Moore: Tento typ festivalu mám naozaj rád.“

Kompletný zoznam filmov vybraných do súťažných a nesúťažných sekcií festivalu si môžete pozrieť na nasledovnej stránke.

V zozname súťažných filmov nechýbajú známe alebo nové filmy od Stevena Subotnicka (Ballerina), Nikola Majdaka Jr. a Any Nedeljković (Untravel), Sariny Niheiovej (Rabbit’s Blood), Evana DeRushieho (Birdlime), Uri & Michelle Kranotových (Nothing Happens), Rosta (Reruns), Nikitu Diakur (Ugly), Maxa Hattlera (Divisional Articulations), Mattiasa Mälka (Strawberry Eaters), Nicolasa Keppensa & Matthiasa Phlipsa (Wildebeest), Maxa Portera & Ru Kuwahatovej (Negative Space) a ďalšie.

Okrem medzinárodnej súťaže, kde filmy môžu získať ocenia Anča Award honorované sumou 800 eur a Anča Student Award so sumou 400 eur, budú filmy súťažiť v medzinárodnej súťaži detských filmov Anča Kids‘ Award, medzinárodnej súťaži animovaných videoklipov Anča Music Video Award a v slovenskej súťaži Anča Slovak Award. Vďaka spolupráci s Literárnym fondom získa víťazný slovenský film sumu 1000 eur. Okrem toho budú domáce diela súťažiť o distribučnú cenu Anča D Award spoločnosti Film Europe Media Company. Ocenený film sa tak dostane priamo do slovenských kín ako predfilm celovečerného titulu.

Kým minulý rok organizátori festivalu slovenskú súťaž neotvorili z dôvodu absencie dostatočného množstva domácej animovanej tvorby, tento rok bolo do súťaže prihlásených 38 diel. Mnohé z nich vznikli v koprodukcii a boli uvedené na prestížnych filmových festivaloch. Jedným z nich je napríklad srbsko-slovenský animák Untravel režisérskej dvojice Ana Nedeljković a Nikola Majdak Jr., ktorý mal premiéru na Berlinale. Ich predchádzajúca spoločná snímka Rabbitland (2013) tu získala ocenenie Krišťáľový medveď.

Byť zaradený v súťaži na Medzinárodnom festivale animovaných filmov Annecy je jedna z najlepších referencií. Tento rok sa do tohto prestížneho výberu zaradil nový film Ivany Šebestovej Žltá. Okrem toho ho mohli diváci vidieť napríklad na Slovensku v rámci Projektu 100, v Slovinsku na festivale Animateka alebo v Portugalsku na Monstra Animated film festival. Tu bol premietnutý aj ďalší animovaný film 39 týždňov, 6 dní režisérskej dvojice Joanny Kozuch a Borisa Šimu. Zároveň sa dostal do súťaže prestížneho medzinárodného festivalu vo Varšave.

Asi nie je prekvapením, že vo výbere je laureát národnej filmovej ceny Slnko v sieti za animovanú tvorbu Ocko hrdina režisérky Kataríny Kerekesovej, ktorý je súčasťou populárneho seriálu pre deti Websterovci. Aj v tomto prípade ide o koprodukčný slovensko-poľský projekt, na ktorom sa spolupodieľala RTVS. O pár dní bude uvedený na prestížnom festivale animovaných filmov v Stuttgarte.

Popri menách renomovaných domácich tvorcov sa v súťaži opäť objavili aj študentské filmy. Napríklad víťaz festivalu Áčko Chilli od Martiny Mikušovej, ktorý už bol uvedený aj na Filmovom festivale v Trieste. Tu je kompletný zoznam filmov v slovenskej súťaži v abecednom poradí:

39 týždňov, 6 dní, Joanna Kozuch, Boris Šima (SK)
Aúúúna, r. Lina  Šuková (SK)
Food, r. Michaela Mihalyiová (SK)
Chilli, r. Martina Mikušová (SK)
Journey, r. Marek Jasaň (SK, CZ)
Kontrast, r. Barbora Bárková (SK, CZ)
Websterovci: Ocko hrdina, r. Katarína Kerekesová (SK, PL)
selFish, r. Lukáš Figeľ (SK)
Tu a tady, r. Michaela Mihalyiová (SK, CZ)
Untravel, r. Ana Nedeljkovic a Nikola Majdak, jr. (CS, SK)
Woo-Hoo!, r. David Stumpf (CZ, SK)
Žltá, r. Ivana Šebestová  (SK)

Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond a z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

29.04. 2018