no

Hudobná oslava animovaného filmu

Medzinárodný festival animácie Fest Anča nie je len celodenné kino. Vo svojom programe ponúka okrem výborných animovaných filmov aj skvelé večerné koncerty a každú noc vám dobrú náladu navodí iný DJ. V dňoch od 28. júna do 1. júla sa pripravte na filmovú oslavu s precízne namiešaným hudobným koktailom.

Ak niekto ešte pochyboval o tom, že hudba a animovaný film idú ruka v ruke, na vystúpení Maxa Hattlera s projektom Hattlerizer 3.0. sa o tom presvedčí. Max Hattler bol na Fest Anči už v roku 2014. Vtedy zasadal v porote videoklipov. Tentoraz vystúpi spoločne so španielskym hudobníkom Jordi Baldóm aka VersperOn. Na počesť vplyvov z improvizačného džezu a avantgardnej animácie budú improvizovane hrať na vizuálny nástroj. Zažijete tak pútavé a originálne vystúpenie plné nadšenia. A aby toho nebolo málo, Jordi vytiahne aj svoj Nintendo Game Boy.

Vizuálne umenie s hudbou spája aj ďalší multimediálny projekt The Blackwood Incident Dominika Nováka a Jozefa Čabu. Ide o improvizačnú performance na modulárnom syntetizátore, umocnenú „televíznou inštaláciou“ vizualizujúcou zvukové dianie.

O nadupanú párty sa postará česká formácia Opak Dissu. „Projekt pôvodne vznikol len ako recesia,“ prezrádza hudobný dramaturg festivalu Peter Hapčo. „Virálne šírenými trackmi parodizovali rapovú scénu. Možno ani nečakali, že budú mať u ľudí takú obrovskú odozvu. Chalani sa z internetu presunuli na pódiá a začali plniť kluby, kde počas koncertov ľudia rapujú ich texty.“ Opak Dissu bol napokon nominovaný na cenu Vinyla v kategórii Počin roka. Ale ako povedal ASAP Jarda v rozhovore pre portál Vice: „Vďaka bohu, že sme ju nevyhrali. Vlastne ani neviem, načo by nám to bolo… Nepotrebujem byť oceňovaný diplomom. Radšej mi dajte na nájom.“ Koncertom sa však nič nekončí. V nočných hodinách budú Opak Dissu pokračovať DJ setom.

Telo vám rozhýbe a nohy roztancuje ťažkotonážne noise techno duo Tittingur usadené medzi Bratislavou a Kodaňou, ktoré tvoria Dominik Suchý a Matúš Mordavský. Formácia vznikla začiatkom roka 2010. Najskôr sa pokúšali produkovať postpunk a neskôr noiserock ovplyvnený elektronikou. Ich spolupráca sa na nejaký čas stopla, pretože obaja kvôli štúdiu odišli zo Slovenska. Kým Matúš sa usadil v Dánsku, Dominik sa vrátil na Slovensko. To ich však nezastavilo, aby prostredníctvom chatu vytvorili debutový album Lavina. Svoju hudbu označujú ako maximálne techno, čiže zvukový opak minimálu.

Tak trochu inou šálkou kávy budú vystúpenia v Kontajner stagei. Skladateľa, performera a saxofonistu Mira Tótha netreba predstavovať. Špecializuje sa na súčasnú, improvizovanú, ale aj filmovú kompozíciu. Je čerstvým držiteľom ocenenia Radio_Head Awards v kategórii Experimentálna hudba. Na Fest Anči vystúpi so svojím projektom Si’hmon.

Pod pseudonymom Jano Doe vystupuje kurátorka, kultúrna manažérka, hudobníčka a konštruktérka nástrojov Katarína Gatialová. Jej hudobný štýl sa vyznačuje voľnou improvizáciou. Na začiatku koncertu nemá vo svojom modulárnom syntetizátore, ktorý si sama poskladala, ani jeden kábel. “Každá performancia je teda proces, pri ktorom z ničoho vytvorím zvuk,” prezradila v rozhovore pre Denník N. “A skončím tým, že mám veľa pokáblovaných vecí, sama sa v tom nevyznám a začínam odznova. Počas koncertu začnem vytrhávať káble a hľadám spôsob ako to zmeniť. Baví ma na tom to, že to staviam ako sochu. Je to čistá improvizácia a každé vystúpenie je unikátne.” V roku 2018 jej vychádza debutový album v Genot Centre.

Na Fest Anči bude hudba znieť aj na filmovom plátne v rámci súťažnej sekcie Anča Music Video Award. Uvidíte v nej to najlepšie, čo vzniklo vo svete za ostatné dva roky. Počas záverečného festivalového dňa sa na slávnostnom ceremoniáli v Novej synagóge dozviete meno víťaza, ktorý získa cenu Anča Music Video Award v hodnote 400 €.

Fest Anča každý rok prináša hudobný zážitok spojený s filmovou projekciou. Tentoraz uvidíte prvý dlhometrážny slovenský animovaný film Zbojník Jurko, ktorý v roku 1976 vytvoril Viktor Kubal. Po rokoch si ho pozriete nielen na veľkom plátne, ale ešte ho naživo bude sprevádzať jeden z top slovenských hudobných skladateľov a performerov Marek Piaček. Vo svojej tvorbe využíva prvky každodenného života a kultúry, alúzie na pop-music, pretvára (rozkladá a znova skladá) hudbu, ktorá je všade naokolo.

V neskorých nočných hodinách vás roztancujú DJ Future Sound of Petržalka, DJ MtotheG a na záver festivalu to bude trojica Karma je zdarma, VJ TooMuchDada a DJ Milan Cholický.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča nie je obyčajným filmovým festivalom, ale multižánrové podujatie. Spája tvorcov animovaných filmov s vývojármi hier a hudbou. Vo svojom programe prináša filmy z celého sveta, naučíte sa nové veci na prednáškach, masterclassoch či kreatívnych workshopoch. Čaro Fest Anče je však najmä v tom, že sa môžete osobne stretnúť s osobnosťami filmu či videoherného sveta. Tento rok to budú napríklad oscaroví režiséri  Theodore Ushev z Kanady a Koji Yamamura z Japonska.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča finančne podporil Audiovizuálny fond a z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

 

13.06. 2018