no

Propaganda: Dekonštrukcia propagandy

Stanica: S1
01.07.2018
13:00

Lambeth Walk podľa nacistov / Lambeth Walk: Nazi Style

réžia Charles A. Ridley

rok:
krajina: Spojené kráľovstvo
trvanie: 2min.
Najlepšia protinacistická propaganda! Budete sršať škodoradosťou, keď uvidíte a začujete, čo si naši priatelia z Londýna pripravili pre Hitlera a jeho pochodujúce armády.

Pán Prokouk filmuje / Pan Prokouk filmuje

réžia Karel Zeman

rok: 1948
krajina: Česko
trvanie: 9min.
Bábková náborová agitka s pánom Prokoukom vtipne apeluje na potrebu schopných pracovníkov v stavebníctve. Keď pán Prokouk filmuje, aj tí najväčší siláci sú ochotní pustiť sa do práce v kameňolome.

Radosť svetla / A fény öröme

réžia György Kovásznai

rok: 1965
krajina: Maďarsko
trvanie: 13min.
Film symbolickým príbehom vytvára univerzálny obraz hĺbok baní, ale zároveň používa dokumentárne metódy prostredníctvom zvukových nahrávok z autentických miest.

25. október, deň prvý / 25е первый день

réžia Yuriy Norshteyn, Arkadiy Tyurin

rok: 1968
krajina: Rusko
trvanie: 9min.
Krátky film Jurija Norštejna k 60. výročiu Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. Film rozpráva o tomto dni pomocou umenia z revolučného obdobia.

Poľské správy bez kamery číslo 6 1983 vydanie B / Polska Kronika Non-Camerowa nr 6 1983 Wydanie B

réžia Julian Józef Antonisz

rok: 1983
krajina: Poľsko
trvanie: 10min.
Autor sa zamýšľa nad možnými dôvodmi „vyfučania“ národa a informuje nás o stave národnej gastronómie, zatiaľ čo nám dáva recept na pizzu „kryzysiano“ a propaguje nový typ auta.

Rašómon z červenej brány / Красные Ворота Расемон

réžia Aleksandr Tatarsky

rok: 2002
krajina: Rusko
trvanie: 11min.
Dosť, ani kvapka vodky prinajmenšom týždeň pred filmovým festivalom! Zvláštne a absurdné prerozprávanie ruskej histórie aplikovanej na krásnu maliarsku animáciu. Kiežby všetci revizionisti boli takí vtipní.

Prázdna ríša / Imperium Vacui

réžia Massimo Ottoni, Linda Kelvink

rok: 2013
krajina: Taliansko
trvanie: 6min.
V dystopickej budúcnosti bojuje muž proti režimu, z ktorého sa vytratili všetky stopy ľudskosti. Jeho rebelský skutok bol však zjavne vopred zakódovaný v Systéme. Ani ten, čo režimu čelí, nemá na výber. V prázdnej hre moci musí hrať svoju rolu.

Vostok nula / Vostok Zero

réžia Perttu Inkilä, Velda Parkkinen, Liis Mehine, Turkka Inkilä

rok: 2014
krajina: Fínsko
trvanie: 5min.
Achille a Giovanni nahrali hlas neznámej kozmonautky, keď sa vracala do zemskej atmosféry vo vesmírnej rakete sovietskeho programu Vostok. Podľa sovietskych funkcionárov sa to nikdy nestalo. Ak áno, bola by prvou ženou vo vesmíre.

Odraz moci / The Reflection of Power

réžia Mihai Grecu

rok: 2015
krajina: Francúzsko
trvanie: 9min.
Film je vzácnym pohľadom do jedného z najuzavretejších miest na svete – Pchjongjangu, hlavného mesta Severnej Kórey. Toto zvláštne mesto pomaly požiera neznáma anomália. Atmosféra večnej oslavy sa však nemení.

Gloria Victoria / Gloria Victoria

réžia Theodore Ushev

rok: 2013
krajina: Kanada
trvanie: 7min.
Sprievod nejasných postáv sa mihá na sýtočervenom pozadí, ktoré sa postupne rozvinie do vojnovej scény. V tretej časti Ushevovej trilógie o vzťahu medzi umením a mocou sa Gloria Victoria sústredí na skazu 20. storočia.