no

Propaganda: Druhá svetová vojna

Stanica: S1
29.06.2018
15:00

Momotaro verzus Mickey Mouse / オモチャ箱シリーズ第3話 絵本1936年)

réžia Komatsuzawa Hajime

rok: 1934
krajina: Japonsko
trvanie: 8min.
Čiernobiely propagandistický film, v ktorom tradičné japonské postavičky na čele s obľúbeným Momotarom bojujú s diabolskou armádou mikimauzov lietajúcich na krvilačných myšodrakoch, predstavuje nevítanú prítomnosť Američanov v Pacifiku.

Tokio Jokio / Tokio Jokio

réžia Norman McCabe

rok: 1943
krajina: United States
trvanie: 7min.
Propagandistická epizóda zo seriálu Looney Tunes vznikla počas druhej svetovej vojny s úmyslom zosmiešniť Japoncov. Paroduje japonské televízne vysielanie v krátkych skečoch.

Narušiteľ / Der Störenfried

réžia Hans Held

rok: 1940
krajina: Nemecko
trvanie: 12min.
Narušiteľ je krátky animovaný film Hansa Helda, ktorý vznikol v nacistickom Nemecku v roku 1940. Líška ohrozuje zajačiu rodinku, no na pomoc prichádzajú osy z Luftwaffe, ktoré nepriateľa vyženú.

Špenát pre Britániu / Spinach Fer Britain

réžia Isadore Sparber

rok: 1943
krajina: United States
trvanie: 6min.
Pepek námorník sa zrazí s nemeckou ponorkou, ktorá mu rozreže loď na polovicu. Dodávka špenátu, čo vezie do Británie, zostala na druhej časti lode, a tak sa ju vyberie hľadať v záchrannom člne.

Nimbus libéré / Nimbus libéré

réžia Raymond Jeannin

rok: 1944
krajina: Francúzsko
trvanie: 3min.
Film vyrobený vo vichistickom Francúzsku na objednávku nacistického Nemecka. Židovský rozhlasový redaktor oznamuje príchod spojeneckých osloboditeľov: americké lietadlá, ktoré pilotujú Myšiak Mickey, Káčer Donald a Pepek námorník za pomoci ostreľovačov Goofyho a Kocúra Felixa, zhadzujú bomby na nevinných francúzskych civilistov.

Koniec Osi / Bury The Axis

réžia Lou Bunin

rok: 1943
krajina: United Kingdom
trvanie: 6min.
Pixilácia s plastelínovými postavičkami Hitlera, Mussoliniho a Hirohita, ktorá ich prezentuje vo veľmi nelichotivom svetle.

Filmový týždenník 2 / (Журнал политсатиры №2)

réžia Valentina Brumberg, Zinaida Brumberg, Aleksandr Ivanov, Ivan Ivanov-Vano, Olga Khodatayeva

rok: 1941
krajina: Rusko
trvanie: 10min.
Séria krátkych animácií, ktoré sa premietali ako filmové týždenníky. Mocný stisk ruky je jediným propagandistickým filmom z tejto série, ktorý prezentuje kapitalistickú krajinu v dobrom svetle. Britskí a sovietski vojaci tu bojujú spoločne proti nacistom.

Japotéri / Japoteurs

réžia Seymour Kneitel

rok: 1942
krajina: United States
trvanie: 9min.
Američania skonštruovali obrovský bombardér a jednou z pasažierov skúšobného letu je aj Lois Laneová. Netuší, že japonskí špióni sa dostali na palubu a chcú lietadlo uniesť. Čo na to Superman?

Pérák a SS / Pérák a SS

réžia Jiří Trnka, Jiří Brdečka

rok: 1946
krajina: Czech Republic
trvanie: 13min.
Groteska, ktorá je dnes už klasickým dielom, ktorým si kolektív štúdia Bratři v triku po svojom „vyrovnával účty“ s nenávidenými okupantmi. Jeden z mála našich superhrdinov sa tu neohrozene stavia nacistom skákaním na pružinách.