no

Propaganda: 100 rokov ČSR

Kníhkupectvo Artforum
28.06.2018
17:00

Významné osobnosti nášho života / Významné osobnosti našeho života

réžia neznámy autor / author unknown

rok: 1928
krajina: Czech Republic
trvanie: 3min.
Osvetový film neznámeho autora, vlastenca. Desať rokov po vzniku štátu z filmu stále cítime silný občiansky obdiv k významným predstaviteľom doby. K ich kresleným portrétom dochádza príznačnými transformáciami.

Myšlienka hľadá svetlo / Myšlenka hledající světlo

réžia Karel Dodal, Irena Dodalová

rok: 1938
krajina: Czech Republic
trvanie: 9min.
Čiernobiely abstraktný film, ktorý mal varovať pred blížiacou sa svetovou katastrofou, sa vyjadruje pomocou odleskov a tieňov. Ide o posledný spoločný počin manželov Dodalových, ktorých cesty sa práve vinou nacizmu rozdelili.

Pieseň o harmonike / Píseň o harmonice

réžia Jiří Brdečka

rok: 1975
krajina: Czech Republic
trvanie: 6min.
V našom programe zoradenom chronologicky by mala byť Pieseň uvedená neskôr, ale určil si to jej námet: posledné dni oslobodzovania Prahy, pri ktorých nemecká guľka zabije sovietskeho vojaka.

Pérák a SS / Pérák a SS

réžia Jiří Trnka, Jiří Brdečka

rok: 1946
krajina: Czech Republic
trvanie: 13min.
Groteska, ktorá je dnes už klasickým dielom, ktorým si kolektív štúdia Bratři v triku po svojom „vyrovnával účty“ s nenávidenými okupantmi. Jeden z mála našich superhrdinov sa tu neohrozene stavia nacistom skákaním na pružinách.

Brigáda / Brigáda

réžia Zdeněk Miler, Eduard Hofman

rok: 1950
krajina: Czech Republic
trvanie: 13min.
Úkaz, ktorý asi najlepšie zo všetkých z tej doby vystihuje skutočné budovateľské nadšenie. Milerovo vizuálne spracovanie v sebe prirodzene snúbi socialistický realizmus a rozprávkovosť.

Oko / Oko

réžia Juraj Bindzár

rok: 1968
krajina: Slovakia
trvanie: 6min.
Experimentálny film o tragédii ľudskej zloby a nespokojnej spoločnosti, ktorý bol nešťastnou zhodou okolností dokončený v roku 1968. Ide o jedinú animovanú snímku vytvorenú na Slovensku, ktorá skončila v trezore.

Pieseň / Pieseň

réžia Jaroslava Havettová, Ivan Popovič

rok: 1969
krajina: Slovakia
trvanie: 5min.
Prvý videoklip na našom území, ktorý vznikal na Slovensku na motívy piesne Waldemara Matušku a Heleny Vondráčkovej. Jeho tvorcami je česko-slovenská dvojica Havettová a Popovič. Tvorcovia filmu sa inšpirovali aj slávnym filmom Žltá ponorka.

Šach / Šach

réžia Viktor Kubal

rok: 1974
krajina: Slovakia
trvanie: 5min.
Kreslená groteska, ktorá sa odohráva na štvorcovej šachovnici. Film je alegóriou na neslobodnú spoločnosť, v ktorej je každý náš krok vopred stanovený presnými pravidlami a „králi a kráľovné“ nám bránia v ich prekročení.

Zástupy / Zástupy

réžia Helena Slavíková-Rabarová

rok: 1980
krajina: Slovakia
trvanie: 7min.
Za socializmu sa čakalo všade a na všetko. Pár vynaliezavých jednotlivcov si však vždy našlo kratšiu cestu. Svojím kritickým postojom k „ekonomike nedostatku“ sa tento film výrazne líši od zvyšku tvorby Heleny Rabarovej-Slavíkovej.

Posledný kameň / Posledný kameň

réžia Július Hučko, Jaroslava Havettová

rok: 1982
krajina: Slovakia
trvanie: 5min.
Ako sa umelec vyrovná s oficiálnymi požiadavkami na neprestajné prerábanie jeho diela? Film predstavuje konflikt medzi ideovo nezaťaženým tvorivým zámerom a ideologickou záťažou uvalenou na umeleckú tvorbu.

Idol / Idol

réžia Viktor Kubal

rok: 1989
krajina: Slovakia
trvanie: 5min.
Viktor Kubal sa so socialistickým režimom vysporiadal v snímke Idol veľmi svojsky a priamočiaro. Groteska o neslobodnom režime so šťastným koncom vyobrazuje poslušného jedinca, ktorý sa klania známym bustám, až kým jeho trpezlivosť nedosiahne vrchol.

No Comment / No Comment

réžia Pavel Koutský

rok: 1994
krajina: Czech Republic
trvanie: 3min.
Počas 90. rokov Pavel Koutský vytváral nenapodobiteľným štýlom pre Českú televíziu veľmi krátke reflexie, vypovedajúce o aktuálnych problémoch či kauzách. Behom pár sekúnd v nich bol schopný vystihnúť komplexný problém a dodať vtipnú pointu.