no

29.6. - 3.7.2016
Žilina

Víťazi Fest Anča 2015

Nemôžeme žiť bez kozmu / Mi ne mozhem zhit bez kosmosa (RU)

réžia: Konstantin Bronzit

Vyjadrenie poroty: “Nemôžeme žiť bez kozmu je čistokrvná charakterová animácia. Emócie, priateľstvo a priam olympijská pevná vôľa sú geniálne vyjadrené prostredníctvom jemne prepracovaného deja. Namiesto dialógov sa charakter postáv ukazuje cez animáciu. Vizuálny humor a rozprávanie v tomto filme neustále prekvapujú. Všetky tieto zložky robia z tohto filmu úžasné dielo s univerzálnym posolstvom o tom, čo je v živote dôležité.”

Tomm Moore Special Mention
Námesačný / Sonambulo / The Sleepwalker (CA)
réžia: Theodore Ushev
“Krásna a uchvacujúca abstraktná animácia, ktorá pripomína surealistické maľby a dokonale pritom pracuje s hudbou. Je to kus poctivej animátorskej práce.”

Tunde Volenbroek Special Mention
Svet zajtrajška / World of Tomorrow (USA)
réžia: Don Hertzfeldt
“Tento film vás prinúti premýšľať o veľkých veciach v živote a zároveň o tom, aký je náš život malý v porovnaní s vesmírom. Scenár je veľmi silný a dôvtipný a minimalistické výtvarno rozpovie len toľko, koľko je naozaj potrebné, o nič viac, o nič menej. Skvelá myšlienka je výborne vyrozprávaná.”

Alexandra Hetmerová Special Mention
Ostrov tuleňov / Isle of Seals (LV)
réžia: Edmunds Jansons
“Oceňujem na tomto filme skvelý zvuk v spojení s mnohými výborne premyslenými vizuálnymi vtipmi. Je to minimalistický, ale silný film.”

 

Anča Student Award

S odstupom / The Bigger Picture (GB)

réžia: Daisy Jacobs

Vyjadrenie poroty: “Film úprimne zobrazuje konflikt dvoch bratov, ktorí sa starajú o mamu v dôchodkovom veku, čo je veľmi zriedkavý príbeh v animovanom filme. Silné dialógy sa dopĺňajú so symbolickým konaním postáv, ktoré odráža rozpoloženie oboch bratov, a zároveň s krásnou a celkom novou animačnou technikou. Spojenie fázovej animácie s reálnymi objektmi veľmi vhodne vyjadruje pocit každodennosti.”

Anča Music Video Award

Hey Now (GB)

réžia: Chris Ullns

Vyjadrenie poroty:  “Tento videoklip vyniká tým, ako v ňom autor vytvoril čarovné prostredie za pomoci hry svetla a prírody. Zároveň očarí jemnou rovnováhou medzi zvukom a obrazom.”

Anča Music Video Special Mention 1
New Topia (USA)
réžia: Adam Fuchs (aka “lilfuchs”)
Vyjadrenie poroty: “Za vynikajúco stvárnenú cestu symbolmi a výtvarnom.”

Anča Music Video Special Mention 2
The Trip (BR)
réžia: Antonio Vicentini
“Za jednoduché a dôvtipné spojenie zvuku a obrazu, ktoré diváka osloví tým, ako voľne plynie, udeľujeme čestné uznanie filmu VÝLET.”

Anča Slovak Award

Half Bábka (SK, BE)

réžia: Jasmine Elsen

Anča Award

Vyjadrenie poroty: “Anča Slovak Award udeľujeme filmu, ktorý, inteligentne, vtipne, a zároveň dojímavým spôsobom zobrazuje tému osamelosti. Oceňujeme aj tvorivú medzinárodnú spoluprácu, ktorá je dôkazom toho, že študentská mobilita Erazmus má zmysel.”

Anča Slovak Special Mention
Nina (SK)
réžia: Ové Pictures (Veronika Obertová, Michaela Čopíková)
Vyjadrenie poroty: “Čestné uznanie udeľujeme filmu, ktorý rozpráva príbeh o prekonaní vnútorného strachu zaujímavým spôsobom, tak po umeleckej ako aj technickej stránke. Získava ho film Nina od Ové Pictures.”

Anča Kids´ Award

Zebra (DE)

Julia Ocker

Anča Kids´ Special Mention:
Medvedí príbeh / Bear Story (CL)
Gabriel Osorio

Fest Anča New Talents
Koniec (SK)
autor: Dávid Štumpf, Michaela Mihályiová

Anča D Award:
Kovbojsko (SK)
réžia: Dávid Štumpf

Anča d Award:
Aion (SK)
réžia: Petra Heleninová

15.11. 2015