no

29.6. - 3.7.2016
Žilina

Press

Akreditačný formulár

Kontakt na PR

Vážení novinári, ak máte záujem o akékoľvek informácie (program, akreditácie, obrazový materiál a pod.), neváhajte nás kontaktovať.

Akreditačné centrum nájdete na Stanici Žilina-Záriečie, Závodská cesta 3, Žilina.

Ďakujeme za spoluprácu a tešíme se na stretnutie.

PR

Mária Hejtmánková
pr@festanca.sk

Napísali o nás

The Anča Award Goes to the Spanish Film Three Fitted Flies
filmneweurope.com, 5. 7. 2016
he 9th Fest Anča International Animation Festival ended on Sunday 3 July 2016 at the New Synagogue in Žilina. The main Anča Award, which carries a financial reward of €800, went to Spain and the directors María Álvarez and Elisa Morais for their film Three Fitted Flies (Tres moscas a medida).

Spanish Film ‘Three Fitted Flies’ Takes Top Anca Award
animationmagazine.net, 5. 7. 2016
The 9th Fest Anča International Animation Festival wrapped up on Sunday in Žilina, Slovakia, with Spanish directors Maria Álvarez and Elisa Morals taking the main Anča Award (and the 800 euro prize purse) for their film Three Fitted Flies (Tres moscas a medida).

Silné pointy v bleskových príbehoch. Pozrite si víťazov festivalu animácie
aktualne.sk, 4. 7. 2016
Pútavé, mysteriózne, prezieravé, duchaplné, hravé. Také sú víťazné snímky Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča a jeho 9. ročníka. Ocenili ich v rámci záverečného ceremoniálu v žilinskej Novej synagóge, hoci mnohí víťazi a víťazky boli prítomní len formou videodokrútok.

Anča Award získali Španieli
denník N, 4. 7. 2016
Slávnostným odovzdávaním cien v Novej Synagóge v Žiline vyvrcholil v nedeľu 9. ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča. Hlavnú cena ANČA AWARD získal španielsky film Tri muchy na mieru (Tres moscas a medida) od dvojice Maríe Álvarez a Elisy Morais. Okrem sošky z dielne Braňa Laha získali 800 eur.

“Cosmoetico” menzione speciale al Fest Anca di Zilina
cinemaitaliano.info, 4. 7. 2016
Il cortometraggio “Cosmoetico” di Martina Scarpelli ha ricevuto una menzione speciale alla nona edizione del Fest Anca (29 giugno – 3 luglio 2016), festival internazionale dell’animazione di Zilina (Slovacchia), con la seguente motivazione della giuria…

Anča Award pre melancholickú líšku aj krotiteľku múch
Pravda, 4. 7. 2016
Medzinárodný festival animácie Fest Anča je za nami. „Pútnickým“ miestom filmárov a fanúšikov animovaného filmu a videohier bola od stredy do nedele tradične Žilina.

9. ročník Fest Anče je za nami, triumfovala na ňom snímka Tri muchy na mieru
zilinaden.sk, 4. 7. 2016
Medzinárodný festival animácie Fest Anča pozná víťazov 9. ročníka podujatia. Víťazov vyhlásili včera organizátori a členovia medzinárodných porôt.

Anča Award získal španielsky film Tri muchy na mieru! 
gregi.net, 4. 7. 2016
Medzinárodný festival animácie Fest Anča vyvrcholil v nedeľu 3. júla 2016 slávnostným odovzdávaním cien v Novej Synagóge.

Skončil festival Fest Anča, pozrite si, kto vyhral Anča Award
zilinak, 4. 7. 2016
Medzinárodný festival animácie Fest Anča vyvrcholil v nedeľu 3. júla 2016 slávnostným odovzdávaním cien v Novej Synagóge. Hlavná cena ANČA AWARD bola udelená španielskemu filmu Tri muchy na mieru (Tres moscas a medida) od režisérskej dvojice Maríe Álvarez a Elisy Morais. Okrem sošky z dielne Braňa Laha získali aj ocenenie honorované sumou 800 Eur.

Fest Anča 2016 – FOTOGALÉRIA
zilinak, 4. 7. 2016
Fotografie z Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča.

Nové slovenské animáky majú v zahraničí šancu. Sú však len dva
SME, 3. 7. 2016
Už ju unavila spoločnosť a nechá sa uniesť volaním prírody. Hlavná hrdinka animovaného filmu Mila Fog vchádza do tajomného lesa s mnohými zvláštnymi svetlami a symbolmi.

Three Fitted Flies, Sunday Lunch, Ruben Leaves Take Home 2016 Fest Anča Awards
zippyframes.com, 3. 7. 2016
Scorching summer in the village, an old woman tries to bring her late husband back by means of twisted rituals…

Fest Anča ponúkne aj herný raj
Pravda, 1. 7. 2016
Novú synagógu v Žiline budú v piatok a sobotu počas Festu Anča okupovať profesionálni vývojári videohier a nadšenci.

Animátori Quayovci: Filmy nie sú to, čo v noci snívame
Denník N, 1. 7. 2016
Svet umenia má viacero súrodeneckých dvojíc, ale bratia Quayovci sú výnimoční. Nielen tým, že vyzerajú rovnako, rovnako sa vyjadrujú, jeden začne myšlienku a ten druhý ju dokončí, dokonca aj odpovede novinárom formulujú identické dvojičky spoločne.

Privítajte leto v animovanej komnate na Fest Anča
Pravda,30. 6. 2016
Medzinárodný festival animácie Fest Anča sa od stredy už po deviaty raz vydáva na objavnú cestu v animovanej krajine, jeho základňou je tradične Žilina.

Fest Anča odštartoval detským dňom
Teraz.sk, 29. 6. 2016
Detským dňom dnes v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie odštartoval 9. ročník medzinárodného festivalu animácie Fest Anča, ktorý v Žiline potrvá do 3. júla. Podľa PR manažérky festivalu Márie Hejtmánkovej sa do tohtoročnej súťaže prihlásilo 1241 snímok prakticky z celého sveta, z nich bolo 26 zo Slovenska.

Fest Anča 2016 je tu!
Audiovizuálne informačné centrum, 29. júna 2016
V stredu 29. júna 2016 sa v Žiline začína 9. ročník Medzinárodného filmového festivalu animovaných filmov Fest Anča, ktorý potrvá až do nedele 3. júla 2016.

Začína leto, prázdniny aj medzinárodný festival animácie Fest Anča!
zilinak, 28. 6. 2016
Tie najčerstvejšie, ale aj archívne animované filmy pre dospelých i pre deti, svetovo uznávaní hostia, fokus na Balkán, najnovšie trendy v digitálnych hrách či jedinečné workshopy a originálne spojenia hudby s animáciou. V stredu sa v Žiline začína 9. ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča.

Žofia Bosáková, Maroš Brojo • Directors, Fest Anča
cineuropa, 28. 6. 2016
Cineuropa sat down with two representatives of Fest Anča, the only Slovakian multimedia festival to specialise in animated productions…

Nočný život na Fest Anči
aktuality.sk, 27. 6. 2016
Myslíte si, že animovaný film je len pre deti? Nočné premietania na Fest Anči vám otvoria oči. Uvidíte absurdné skeče, psychedéliu, neošúchaný humor a niekoľko bizarných a hororových filmov.

Quay Bros. to Attend Fest Anca ’16
animationmagazine.net, 26. 6. 2016
Fest Anča — the International Animation Festival of Žilina, Slovakia — will be rolling out the red carpet for animation auteurs Stephen and Timothy Quay when the ninth edition takes place June 29 through July 3.

Fest Anča: Program pre filmových profesionálov
Kinema, 26. 6. 2016
Počas svojho fungovania si Fest Anča získala povesť obľúbeného a progresívneho podujatia, vyhľadávaného ako významnými hosťami z prostredia animovaného filmu, tak aj bežnými divákmi.

Fest Anča prepojí animovaný film s vývojárstvom digitálnych hier
25fps, 26. 6. 2016
Už len pár dní zostáva do otvorenia 9. ročníka Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča. Žilina tak od 29. júna do 3. júla 2016 opäť získa štatút hlavného mesta animovaného filmu, ktorého priestory a ulice sa aj tento rok zaplnia filmármi, hudobníkmi, umelcami a návštevníkmi z celého sveta.

Letné kino Telka v meste zaháji sezónu v spolupráci s filmovým festivalom Fest Anča
Telka v meste, 23. 6. 2016
V poradí šiesty ročník tohtoročného letného kina na Hlinkovom námestí v Žiline bude už tradične zahájený v spolupráci s filmovým festivalom Fest Anča. Tento rok to však nebude premietanie výherných filmov ako to bývalo po minulé roky, ale premietať budeme súčasne počas samotného festivalu v podobe celovečerných rodinných animákov.

The Quay Brothers, Steven Woloshen Come to Fest Anča
zippyframes, 23. 6. 2016
The Slovakian fest boasts an auteur-driven attitude for its 2016 edition. It is a fact. The one-off creative duo will visit Slovakia and present their work at the Fest Anča International Animation Festival (29/6-3/7/2016,  Žilina, Slovakia).

Game Days po tretí raz na Fest Anči
9múz, 23. 6. 2016
Medzinárodný festival animácie Fest Anča otvorí 1. a 2. júla v rámci programu Game Days dialóg medzi tvorcami animovaných filmov a svetom digitálnych hier.

Nočný život na Fest Anči 
gregi.net, 22. 6. 2016
Myslíte si, že animovaný film je len pre deti? Nočné premietania na Fest Anči vám otvoria oči. Uvidíte totiž absurdné skeče, psychedéliu, neošúchaný humor a niekoľko bizarných a hororových filmov. Jednoducho veci, ktoré vás nenechajú chladnými, kráľovsky vás pobavia alebo nenechajú spať.

Fest Anča 2016
TV Považie, 21. 6. 2016
Po deviaty krát sa v Žiline uskutoční Medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča. Ten bude prebiehať od 29. júna do 3. júla. Mesto tak znova získa štatút hlavného mesta animovaného filmu a jeho ulice sa opäť zaplnia filmármi, hudobníkmi, umelcami a návštevníkmi z celého sveta.

Fest Anča 2016 a Game Days
artalk.cz, 21. 6. 2016
Blíži sa 9. ročník medzinárodného festivalu animácie a my sme veľmi radi jeho súčasťou a jedným z miest, kde sa bude premietať, diskutovať, stretávať a oceňovať to najlepšie, čo vo svete animovaného filmu vzniklo.

Fest Anča Animation Festival Sets 2016 Program
Animation World Network, 21. 6. 2016
With a focus on focus on Balkan animation, Slovakian animation festival to host The Quay Brothers and Steven Woloshen at its ninth edition running June 29 through July 3, 2016.

Quay Brothers to present their work at Fest Anca
Animated Views, 21. 6. 2016
In the film world, The Quay Brothers are more than just a name. For good reason last year Hollywood director Christopher Nolan took them on as the subject for his short documentary Quay…

Slávni režiséri predstavia na Fest Anči svoje najlepšie filmy
zilinadnes.sk, 20. 6. 2016
Pojem bratia Quayovci znamená vo filmovom svete veľa. Veď nie náhodou o nich minulý rok natočil krátky dokument Quay holywoodsky režisér Christopher Nolan. Ojedinelý kreatívny tandem príde na Medzinárodný festival animácie Fest Anča, ktorý sa koná 29. júna – 3. júla na Slovensku v meste Žilina.

Rozprávková Fest Anča začne už 29. júna 2016
Zilinak, 20. 6. 2016
Máte už plány, ako stráviť záver školského roka a začiatok prázdnin? My máme pre vás výborný tip! Od 29. júna – 3. júla bude v Žiline opäť Medzinárodný festival animácie Fest Anča. Vo svojom programe myslí aj na deti tak ako nikdy predtým.

Mária Hejtmánková a Lukáš Sigmund
Rádio Devín, 20. 6. 2016
O medzinárodnom festivale animácie – Fest Anča s Máriou Hejtmánkovou a Lukášom Sigmundom…

Umelecký riaditeľ Fest Anča: Videohry sú relevantnou súčasťou kreatívneho priemyslu
aktuality.sk, 19. 6. 2016
Maroš Brojo odkrýva v rozhovore pre Aktuality.sk to najlepšie, čo sa dá tento rok zažiť na festivale animovaných filmov v Žiline Fest Anča.

Mysteriózna hudba na Fest Anči
9múz, 19. 6. 2016
Spojili ste si niekedy hudbu s animovaným filmom? Nie? Tak to ste ešte neboli na Medzinárodnom festivale animácie Fest Anča, ktorý bude od 29. júna – 3. júla v Žiline. Okrem toho, že tu uvidíte tie najlepšie animované filmy, aké za posledné dva roky vo svete vznikli, zažijete aj výborné koncerty a projekcie so živou hudbou.

Svetové hity zavítajú do Žiliny v rámci hernej sekcie festivalu Fest Anča
Sector, 16. 6. 2016
Asi sa vám často nestáva, aby ste osobne mohli položiť otázku autorom svojich obľúbených hier, či si s nimi v uvoľnenej atmosfére dali jedno orosené. My vám dáme možnosť to všetko, ale ešte aj oveľa viac, zažiť na vlastnej koži.

Fest Anča 2016 sa blíži
TV severka, 14. 6. 2016
Od 29. júna do 3. júla bude Stanica Žilina-Záriečie hlavným dejiskom prezentácie animovaných filmov, ktoré sa uchádzajú o priazeň divákov v rôznych kategóriách. Tento rok budú hlavnými hosťami legendárni bratia Quayovci.

Totál Balkán na Fest Anči!
macblog.sk, 13. 6. 2016
Pri slove Balkán sa človeku vynorí v mysli slnko, more, pohoda, ale aj nevyriešené teritoriálne spory, etnické nenávistné roztržky z čias Juhoslávie alebo balkánska veselica.

Rozprávková Fest Anča
9em.sk, 13. 6. 2016
Máte už plány, ako stráviť záver školského roka a začiatok prázdnin? My máme pre vás výborný tip!

Polskie filmy na Fest Anča!
polishanimations.pl, 12. 6. 2016
W czerwcu rozpocznie się ósma edycja Fest Anča – wiodącego słowackiego festiwalu poświęconego wyłącznie filmom animowanym. Do programu trafiło aż siedem polskich filmów.

Fest Anča búra divácke limity
Pravda, 8. 6. 2016
Festival animovaného filmu Fest Anča už čaká s nabrúsenými zubami…

Na Fest Anči sa stretnú bábkoví kostlivci
SME, 7. 6. 2016
O slovenský festival animovaných filmov je v zahraničí záujem. Do prehliadky sa prihlasujú víťazi z Cannes či Berlinale.

Aj tento rok sa s nami môžete stretnúť na Fest Anča – Game Days
Sector, 7. 6. 2016
Odľahčená atmosféra, odborné prednášky, no stále atmosféra neformálneho stretnutia s profesionálmi sú už značkou Game Days…

Fest Anča sa otvára Žilinčanom, premietať sa bude aj na Hlinkovom námestí
Netky.sk, 7. 6. 2016
Legendárny bratia Quayovci, ale aj kanadský animátor Steven Woloshen predstavia svoju tvorbu na 9. Medzinárodnom festivale animácie Fest Anča, ktorý sa uskutoční od 29. do 3. júla v Žiline.

Medzinárodný festival Fest Anča sa zameria predovšetkým na Balkán
swinedaily.com, 31. 5. 2016
Pri slove Balkán sa človeku vynorí v mysli slnko, more, pohoda, ale aj nevyriešené teritoriálne spory, etnické nenávistné roztržky z čias Juhoslávie alebo balkánska veselica…

Účasťou na Fest Anči vstúpiš do iného sveta – sveta animácie
Inspire magazine, 26. 5. 2015
Film dá urobiť aj bez kamery. Vedel si o tom? V animovanej tvorbe je možné všetko…

Fest Anča Game Days: Leto v znamení digitálnych hier po tretí krát v Žiline
sector.sk, 22. 5. 2016
Festival dobre známy svojou neformálnou atmosférou po prvý krát organizuje aj zmiešaný animátorsko-vývojársky Game Jam – rýchlotvorbu hier a herných prototypov…

Fest Anča privíta montrealského režiséra Stevena Woloshena
doba.sk, 20. 5. 2016
O tom, že Steven Woloshen je výnimočným tvorcom svedčí fakt, že sú jeho diela uvádzané na najvýznamnejších filmových festivaloch a v galériách…

Fest Anča privíta montrealského režiséra Stevena Woloshena
gregi.net, 18. 5. 2016
Viete o tom, že sa film dá urobiť aj bez kamery? V animovanej tvorbe je všetko možné…

Rozhovor s Marošom Brojom
9múz, 17. 5. 2016
V posledných rokoch u mňa najviac rezonovali celovečerné snímky It’s Such a Beautiful Day od Dona Hetrzfeldta alebo Consumnig Spirits Chrisa Sullivana, ktorý bohužiaľ zostal do veľkej miery nepovšimnutý…

Surrealistický svet bratov Quayovcov na Fest Anča
filmpress, 9. 5. 2016
Pojem bratia Quayovci znamená vo filmovom svete veľa. Minulý rok o nich nakrútil krátky dokument Quayholywoodsky režisér Christopher Nolan…

Krátke, animované, slovenské – do kín ide Kovbojsko
Film.sk, máj 2016
Keď na žilinskej Fest Anči získa slovenský „animák“ D Award, znamená to preň otvorené dvere do kinodistribúcie…

Fest Anča predstavuje výber filmov v slovenskej súťaži
Kinema, 11. 4. 2016
Medzinárodný festival animácie Fest Anča aj tento rok uvedie v slovenskej premiére niekoľko zahraničných, ale aj domácich filmov. Tie môžu získať vďaka spolupráci s Literárnym fondom ocenenie Anča Slovak Award honorované sumou 600 Eur…

Najlepšie animáky z Fest Anča 2015 uvidíme aj v Piešťanoch
zpiestan.sk, 16. 3. 2016
Best Of Fest Anča 2015 je kolekciou najlepších krátkometrážnych animovaných filmov z ostatného ročníka, ktoré prešli výberom z vyše 1175 prihlásených titulov zo 78 krajín sveta. Tento výber uvedú v Piešťanskom pivovare…