Fest Anča Slovak Industry Day 2025

Súčasťou Industry days programu 18. ročníka Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča 2025 bol opäť aj Slovak Industry Day, ktorý tak ako každý rok prepojil profesionálov*ky, študentstvo a odborníkov*čky z oblasti animácie v sérii prednášok, diskusií a networkingových stretnutí.

Škola umeleckého priemyslu v Trenčíne na Fest Anča Slovak Industry Day 2025 – foto Zuzana Dzurdzíková

Prezentácie slovenskej animácie

Dopoludňajší blok predstavil aktuálny stav animácie na Slovensku, zdôrazňujúc rozmanitosť a tvorivú vitalitu slovenskej animácie v oblasti vzdelávania, študentskej tvorby aj profesionálnej produkcie.

Na otvorenie prvého bloku programu Mgr. Bohumír Bobocký, ArtD. predstavil činnosť Audiovizuálneho Fondu a predniesol štatistiku podpory v programe 1.3 z posledných rokov činnosti Fondu, vrátane alokovaných finančných prostriedkov na vývoj a produkciu animovanej tvorby z minulého a súčasného roka.

Ďalej slovenské vzdelávacie inštitúcie predstavili svoje animačné programy a formy výučby animovanej tvorby. Predstavili sa: Súkromná škola umeleckého priemyslu Žilina, Škola umeleckého priemyslu v Trenčíne a Žilinská univerzita v Žiline.

Súkromná škola umeleckého priemyslu Žilina na Fest Anča Slovak Industry Day 2025 – fotila Zuzana Dzurdzíková
Žilinská univerzita v Žiline na Fest Anča Slovak Industry Day 2025 – fotila Zuzana Zuzana Dzurdzíková

Študentské projekty zaujali svojou originalitou a perspektívou, predstavili sa projekty:

Letné jahňa – Olívia Jánošíková and Marty Müller (VŠVU)

Zľava doprava – Olívia Jánošíková and Marty Müller na Fest Anča Slovak Industry Day 2025 – fotila Zuzana Dzurdzíková

Prechádzka prírodou – Matej Mihályi (UMPRUM)

Matej Mihályi na Fest Anča Slovak Industry Day 2025 – fotila Zuzana Dzurdzíková

Z profesionálnej autorskej tvorby sa prestavili projekty vo vývoji:

Hádaj, čo cítim – Veronika Trokšiarová and Zlata Golecová (NOACHO production)

Havran – Kaťa Geffertová

zľava doprava – Veronika Trokšiarová and Zlata Golecová na Fest Anča Slovak Industry Day 2025 – fotila Zuzana Zuzana Dzurdzíková

Blok zakončila špeciálna prezentácia v anglickom jazyku o cezhraničnej spolupráci medzi ukrajinským štúdiom Karandash a slovenským štúdiom Fool Moon, ktorá je súčasťou programu Erasmus pre mladých podnikateľov. Prezentujúca a účastníčka výmenného programu Nataliia El-Baba predstavila domácim profesionálom*kám nielen potenciál koprodukčnej spolupráce s Ukrajinou, ale aj program Erasmus, do ktorého sa môžu zapojiť ako individuáli tak aj organizácie.

Nataliia El-Baba na Fest Anča Slovak Industry Day 2025 – fotila Zuzana Zuzana Dzurdzíková

Kreatívne AI workflows a diskusia

sprava doľava diskutujúci – Lenka Hámošová, Silvia Šiveňová, Pavol Ďurák, Tomáš Danay, Tomáš Kopták, moderátorka – Valentína Hučková na Fest Anča Slovak Industry Day 2025 – fotila Zuzana Zuzana Dzurdzíková

V druhom bloku programu sme otvorili aktuálnu a akútnu tému dopadu umelej inteligencie na animačný priemysel a jeho výrobné procesy. Dizajnérka a odborníčka na AI Lenka Hámošová predstavila vo svojej prezentácií koncept post-prompt thinking a príklady z kreatívnej praxe, aj ako narábať s rôznymi formami AI.

V následnej panelovej diskusii, moderovanej Valentínou Hučkovou, sme sa ponorili hlbšie do domácej praxe s využitím AI nástrojov vo vývoji, v produkcií, v komunikácií s klientami či pri výučbe. Diskusia priniesla aj témy etiky, autorské práva a reguláciu generatívnych nástrojov umelej inteligencie v kreatívnom priemysle.

Diskutujúci odborníci zo slovenských štúdií Tomáš Danay (Blue Faces), Tomáš Kopták (MOODIVE), Pavol Ďurák (Ekran) a prezentujúca Lenka Hámošová sa ponorili hlbšie do príkladov z praxe a zdieľali s účastníctvom Slovak Industry Day dopady AI na produkčné procesy a prácu v tímoch.

Vďaka ďalšej diskutujúcej hosťke Silvií Šiveňovej, vedúcej Katedry animácie na ŠUP Trenčín, ako aj vhľadu od interného doktoranda Katedry animovanej tvorby na VŠMU Tomáša Danaya, sme predstavili aj perspektívu vplyvu AI na výučbu animácie a názory študentstva.

Neformálne stretnutie pri spoločnom networkingovom obede poskytlo priestor na výmenu kontaktov a nových nápadov.

Prezentácie a panelová diskusia: Environmentálne zodpovedná animácia?

V priestoroch Novej synagógy sa konala anglicky vedená panelová diskusia a prezentácie iniciatív zo sveta o ekologizácii animácie a animačného priemyslu. Prezentujúca Valentína Hučková predstavila súčasný stav ekologizácie animačného priemyslu na Slovensku i vo svete, s dôrazom na už dosiahnuté úspechy vo filmovej a televíznej produkcií. Nakoľko animačný priemysel v týchto snahách zaostal, zaujímavé iniciatívy a politiky sa budujú práve teraz.

Dôležitou sa stáva publikácia medzinárodnej príručky “Green Animation Guide”, ktorá bola uvedená tento rok v anglickej verzií na prestížnom medzinárodnom festivale animácie v Annecy vo Francúzsku. Príručku, na ktorej medzinárodne lokalizovanej verzií spolupracovala aj Valentína Hučová (prezentujúca a moderátorka), uviedol cez video prezentáciu medzinárodný projektový manažér asociácie Ecoprod Adrien Roche. Príručka je voľne dostupná na stiahnutie online.

V náväznosti na túto príručku, ktorá pokrýva najmä postupy 2D a 3D animácie sa predstavila Paulina Zacharek z poľského štúdia MOMAKIN, ktoré organizuje najväčší market a vzdelávacie fórum v oblasti stop-motion bábkovej animácie na svete. Ide o Animarkt Stop Motion Forum v meste Lodž v Poľsku. MOMAKIN v roku 2023 zverejnilo v spolupráci s odborníčkami na udržateľnosť Birgit Heidsiek a Anikou Kruse z Nemecka príručku “Stop Motion Green Guide by StopMoLab”, ktorá pokrýva základné princípy udržateľnejšej tvorby bábkovej animácie a má za cieľ vyvinúť jednotné európske ekologické štandardy pre bábkovú animáciu. Príručka je voľne dostupnú na stiahnutie online.

V susednom Česku vznikla Platforma pre udržateľnosť v audiovízií (PUAV), ktorá združuje predstaviteľov Asociácie audiovizuálnych producentov (APA), Asociácie režisérov, scenáristov a dramaturgov (ARAS), Českej televízie, Filmovej a televíznej fakulty Akadémie múzických umení v Prahe (FAMU), skupín Prima a TV Nova. Tí podpísali memorandum predstavujúce spoločný záväzok aktívne spolupracovať na zlepšení environmentálnych štandardov. Jej manažér Miroslav Vlček formou video prezentácie uviedol nielen aktivity a ciele PUAV, ale aj udržateľné príklady z praxe v audiovízií v Českej republike.

Publikum tak získalo multinárodnú perspektívu o medzinárodných aktivitách v oblasti udržateľnej tranzície animačného a celkovo audiovizuálneho priemyslu.

V následnej panelovej diskusií, ktorú moderovala Valentína Hučková, sa reflektoval rastúci význam environmentálnych aspektov pri získavaní európskeho financovania a pri nastavovaní udržateľných produkčných štandardov. Diskutujúce hosťky boli Paulina Zacharek , producentka z poľského štúdia MOMAKIN (PL), a Verona Dubišová, produkčná koordinátorka animačného štúdia Fool moon (SK). Diskusia poukázala na rastúce povedomie o udržateľnosti v animačnom priemysle, a na potrebu vzdelávania o udržateľných možnostiach najmä v oblasti stop-motion animácie, ktorá je vo veľkej miere závislá od fyzických materiálov. Hoci pretrvávajú výzvy ako plytvanie materiálom a spotreba energie, účastníci sa zhodli, že ekologické postupy sú možné bez obetovania kvality. V strednej Európe rastie záujem o ekologickú produkciu, najmä medzi mladšími tvorcami, hoci jej implementácia sa líši. Medzi návrhy patrilo vypracovanie ekologických noriem, začlenenie udržateľnosti do vzdelávania a podpora zdieľania poznatkov. S lepším prístupom k zdrojom a inštitucionálnou podporou sa animovaný priemysel môže posunúť smerom k ekologicky zodpovednejším postupom bez ohrozenia umeleckej hodnoty.

Slovak Industry Day 2025 priniesol dôležitý priestor na výmenu know-how a reflexiu. V kontexte AI, vzdelávania i ekologickej udržateľnosti ukázal, že slovenská animácia je pripravená rásť a domáce talenty sa v týchto témach aktívne vzdelávajú.

Aj Fest Anča má svoju stratégiu udržateľnosti. Prečítajte si ju v sekcií O Fest Anči – Zelené Manifesto

Zodpovedná osoba v tíme je Valentína Hučková.

 

Boli ste na našom festivale? Vyplňte dotazník spätnej väzby – https://forms.gle/Pga6wqcXzF67jnZp7