Víťazné filmy Fest Anče – Naše telá v kolabujúcom svete

Osemnásty ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča už pozná mená ocenených režisérok a režisérov. Hlavnú cenu Anča Award získal film Zomrela som v Irpini a najlepším slovenským filmom je Predohra. Tie sa dostávajú o krok bližšie k získaniu Oscarovej® sošky, pretože Fest Anča je jediným Academy Awards® Qualifying festivalom na Slovensku. Medzinárodná porota vyzdvihla filmy, ktoré reflektujú dobu rozkladu, v ktorej žijeme, a zároveň sa dotýkajú témy tohto ročníka – NAŠE TELÁ.

Najlepší krátky animovaný film

Hlavnú cenu získal film Zomrela som v Irpini ukrajinskej režisérky Anastasie Falileievej. Česko-slovensko-ukrajinská koprodukcia zobrazuje útek hlavnej protagonistky a jej priateľa z Kyjeva do Irpine počas udalostí 24. februára 2022. Medzinárodná porota v zložení Sara Koppel, Raman Djafari a Aneta Ozorek vyzdvihla prepojenie globálneho a osobného rozmeru filmu: „Ruská invázia na Ukrajinu, ktorá zničila celé komunity a pripravila o život tisíce ľudí, stále pretrváva. Uprostred tejto hrôzy je mladá žena uväznená v dome so svojím neverným priateľom a jeho rodičmi. Tento film ukazuje, ako sa prelína politický a osobný aspekt, a vytvára silný, emocionálne bohatý portrét reálnej skúsenosti človeka, ktorý prežil. Napriek všetkej bolesti v divákovi zanecháva nádej – a vieru v odolnosť a odpor.”

Zomrela som v Irpini – Anastasia Falileieva

Čestné uznanie porota udelila francúzskemu filmu Vybuchujúce dievča režisérskeho dua Caroline Poggi a Jonathan Vinel. Film sleduje príbeh Candice, ktorá exploduje dva či trikrát denne. Porota o filme povedala: „Žiť v tejto dobe znamená žiť v časoch genocídy, útlaku, narastajúceho autoritárstva a klimatickej katastrofy. To, čo nás mnohých drží nad vodou, sú ľudia, ktorých milujeme – tí, ktorí nám dávajú pocit spolupatričnosti. Tento silný film dáva hlas bolestnému pocitu zo straty takejto lásky uprostred hrôz súčasného sveta. Je to varovanie: ak teraz niečo nezmeníme, neskončí sa to dobre.”

Najlepší študentský krátky animovaný film

Tá istá porota udelila Anča Award študentskému filmu Matkino dieťa režisérky Naomi Noir. Holandská snímka rozpráva o zlúčení materstva so starostlivosťou o syna so zdravotným znevýhodnením na plný úväzok. Porota vyzdvihla, ako film s citlivosťou a dôstojnosťou prináša príbeh o najzraniteľnejších členoch našej spoločnosti.

Matkino dieťa – Naomi Noir

Čestné uznanie získal film, ktorý zobrazuje svet malého dieťaťa, ktoré čelí strate a nachádza útechu v láskyplnej predstavivosti. Ide o nemeckú snímku Hrušková záhrada autorky Shadab Shayegan, pôvodom z Iránu.

Najlepší slovenský krátky animovaný film

V slovenskej súťaži zvíťazil študentský film Predohra režiséra Jakuba Hronského z UMPRUM – Vysokej školy umeleckopriemyslovej v Prahe. Film zobrazuje humanoidný hmyz, ktorý svojou prítomnosťou a konaním neustále mení a transformuje okolitý svet bratislavského sídliska. Porota v zložení Sawako Kabuki, Lea Vidaković a João Gonzalez ocenila pôsobivú vizuálnu stránku a „kafkovskú“ atmosféru tohto filmu.

Predohra – Jakub Hronský

Čestné uznanie dostal film Varenie tvarov od Samuela Škrabálka zo slovenskej VŠMU. Táto študentská snímka zaujala svojou „jedinečnou kompozíciou záberov a surrealistickým stvárnením sveta.”

Najlepší animovaný videoklip a najlepší film pre deti

Videoklipová porota v zložení Aurelia Aasa, Tzor Edery a Martin Smatana udelila ocenenie Anča Award taiwanskej režisérke Jeci Chen za jej klip Castle. Spomínané trio bolo uchvátené zo slizkého sveta, inšpirovaného stredovekom, v ktorom sa telá používajú ako stavebný materiál.

Castle – Jeci Chen

Čestné uznanie dostal režisér Julian Gallese za videoklip s názvom Autopollo. Porota na tomto klipe z Kostariky ocenila originálnu estetiku a dynamickú prácu s kamerou.

Najlepší spomedzi filmov pre deti vybrala špeciálna detská porota, ktorá sa rozhodla udeliť ocenenie Anča Award belgickej snímke Bobelova kuchyňa od Fiony Rolland. Tá rozpráva o muchotrávke, ktorá pečie chutné koláče, no všetci sa ich boja jesť.

Bobelova kuchyňa – Fiona Rolland

Vyššie spomenuté víťazné filmy si budete môcť pozrieť v rámci distribučného pásma Fest Anča – Best of Fest Anča 2025.

18. ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča 2025 finančne podporili Audiovizuálny fond, Fond LITA, Nadácia SPP.

Organizátor

ANČA, o.z.

Spoluorganizátori

Mesto Žilina
Stanica Žilina-Záriečie
Nová Synagóga
Mestské divadlo Žilina

Hlavní partneri

Festival finančne podporil Audiovizuálny fond
Animation Festival Network
Creative Europe Media
DELL
ViewSonic

Podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Žilina Petra Fiabáne a predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej.