Best of Fest Anča 2020

Best of Fest Anča 2020 je kolekciou ocenených krátkometrážnych animovaných filmov z aktuálneho ročníka medzinárodného festivalu animácie Fest Anča, ktoré prešli výberom z viac ako 1600 prihlásených titulov. Porota zložená z medzinárodných hostí udelila tento rok ocenenia v piatich kategóriách. Uvidíte to najlepšie z krátkometrážnej animácie, slovenskej krátkometrážnej animácie, študentských filmov, videoklipov a filmov pre deti.

Dĺžka pásma:  73 min.
Prístupnosť:  od 15 rokov
Jazyk: bez dialógov / slovenské titulky

 

Anča Award

I’m Going Out For Cigarettes / Idem po cigarety

Osman Cerfon (13 min., Francúzsko, 2018)

Dvanásťročný Jonathan žije spolu so svojou sestrou, mamou a mužmi s rovnakou tvárou, ktorí sú zabývaní v skriniach, zásuvkách či v televízii…

 

Anča Award Special Mention

Cosmonaut / Kozmonaut

Kaspar Jancis (11 min., Estónsko, 2019) 

Starý kozmonaut žije v paneláku rovnakým štýlom ako za mlada na vesmírnej stanici. Stále sa vydáva na hrdinské misie a chýbajú mu jeho blízki, ktorých zanechal na domovskej planéte. Rodina však veci vidí inak. Dokáže sa starec zmieriť so spoločenskými normami? Kozmonaut predsa navždy zostane kozmonautom. Až do konca.

 

Anča Student Award

Tom Has a Plant / Tom má rastlinu

Thinh Nguyen (6 min., Dánsko, 2019)

Tom žije vo svete, do ktorého nezapadá. Má v ňom ostať alebo si nájsť niečo lepšie? V posledný deň sa rozhodne podarovať všetky svoje rastliny jeho najbližším, no vtedy ešte netuší, že s ním majú tajné plány.

 

Anča Student Award Special Mention:

The Little Soul  / Dušička

Barbara Rupik  (9 min., Poľsko, 2019)

Telo bez života uviazne na brehu rieky. V útrobách v rozklade sa stále skrýva duša, miniatúra zosnulého človeka. Hnijúce orgány uvoľnia bytôstke cestu von. Na brehu sa rozlúči s telom a vydá sa na púť posmrtným svetom.

 

Anča Music Video Award

P/\ST: Tíseň 

Bety Suchanová, Nora Štrbová (4 min., Česko, 2020)

Videoklip českého rapového dua P/\ST. Zosobnená Tieseň neustále mení podobu – rastie, kvapká, plíži sa, vytryskuje zo stien, vychádza z lesov a riek – jednoducho stále uniká.

 

Anča Music Video Special Mention

Lightning Bolt: Blow To The Head

Caleb Wood (3 min., USA, 2019)

Videoklip k piesni z nového albumu kapely Lightning Bolt: Sonic Citadel. Režíroval a animoval Caleb Wood.

 

Anča Slovak Award

SH_T HAPPENS

Michaela Mihályi & David Štumpf (13 min., Česko, 2019)

Vyhorený údržbár, jeho frustrovaná manželka a fakt deprimovaný jeleň. Zúfalstvo ich všetkých doženie do absurdných situácií, pretože… problémy sa vyskytujú neustále.

 

Anča Slovak Award Special Mention

Tresky Plesky: Povodeň

Veronika Kocourková (8 min., Slovensko, 2019)

Kata Strofová si chce užiť piknik v mestskom parku. V tej chvíli ešte netuší, že sa hore medzi žiakmi oblačnej školy práve udialo niečo, vďaka čomu sa o chvíľu do mesta priženie nebezpečná vodná príšera. Podarí sa ju vôbec zastaviť?

 

Anča Kid’s Award

Heat Wave

Fokion Xenos (7 min., Grécko, 2019)

Dve deti objavia v záplave spaľujúcich horúčav spôsob, ako všetkých schladiť! Krátky hravý film v stop motion animácii využíva kombinované techniky s použitím výrezov, plastelíny a tisícok meniteľných dielov.

 

Obrázková galéria

S finančnou podporou