Daruj svoje 2% Fest Anči

Poteš aj tento rok niekoho od srdca – podpor slovenskú animáciu a jeden z najlepších letných festivalov. Stačí na to len pár klikov.

Pri výpĺňaní daňového priznania poukáž 2% percentá z tvojich daní pre Fest Anču a pomôžeš podporiť jedinečné animátorské podujatie, ktoré odchovalo už niekoľko generácií tvorcov aj divákov.

Ako darovať 2% z daní Fest Anči – kompletný návod

Prečo dať 2% práve Fest Anči?

Fest Anča je prestížny medzinárodný festival, konajúci sa každoročne v Žiline, ktorý sa tento rok uskutoční už po 15-ty krát. Anča je nielenže obľúbená medzi domácim publikom a animátormi, pre ktorých je každoročnou slávnosťou, ale cveng má aj v zahraničí. Ponúkame niekoľko dôvodov, prečo je podporiť nás dobrý nápad:

 • Každý rok premietneme viac než 300 krátkych animovaných filmov – výber toho najlepšieho, čo sa za posledné roky v animácii udialo, ale aj prierez najzásadnejších starších titulov, ktoré jednoznačne treba poznať. Väčšinu týchto filmov nemáš možnosť vidieť inde ako u nás. Nikdy sa  totiž nedostanú do kinodistribúcie a viac ako polovica z nich ani na Youtube či Vimeo.
 • Nenechávame sa odradiť. V pandemických rokoch 2020 a 2021 sa Fest Anča uskutočnila naživo ako jeden z mála veľkých letných alebo filmových festivalov na Slovensku. Dodržali sme všetky opatrenia a – hoci to bolo náročné – podarilo sa nám v zdraví zažiť ďalší z výborných ročníkov plný skvelého programu.
 • Náš Call for entries je vyhlásený široko-ďaleko. Každý rok sa k nám prihlási viac než tisícdvesto filmov z desiatok krajín celého sveta. Na Anči chcú svoje filmy premietať tvorcovia z krajín ako Nemecko, Francúzsko, Spojené štáty, Maďarsko, ale napríklad aj Irán, Kórea, Arménsko, Japonsko, Uruguaj či Taiwan.
 • Sme známi výborným výberom a našej dramaturgii môžeš vždy 100% dôverovať. “Only the most original and vanguardits works are selected with high level of aesthethics” – aj takéto ohlasy dostávame na úroveň nášho výberu.
 • Za 14 doterajších ročníkov Anče u nás bolo odpremietaných viac než 100 slovenských animovaných filmov.
 • Intenzívne spájame animátorskú, filmovú a umeleckú komunitu a networkujeme slovenských tvorcov s inštitúciami.
 • Od roku 2014 každoročne organizujeme Industry platformu pre slovenských profesionálov v animácii, ktorí na nej dostávajú priestor prezentovať svoje projekty a debatovať o témach dôležitých pre ich prácu.
 • Tento rok na túto platformu prinesieme aj študentom animácie z rôznych európskych škôl, čím ešte viac presieťujeme živú európsku animátorskú komunitu.
 • Na Fest Anči 2020 v rámci Industry fóra padlo prvé slovo o novom podpornom programe špeciálne pre animovanú tvorbu na Slovensku. Ten sa už v medzičase aj implementoval.
 • V roku 2019 sme iniciovali spoluprácu medzi strednými školami zameranými na animáciu a Ateliérom animovanej tvorby VŠMU.
 • Od roku 2022 slovenskú animáciu prezentujeme aj v zahraničí na “Cannes animácie a krátkeho filmu“ – na prestížnych festivaloch v Annecy a v Clermont-Ferrand.
 • Sme súčasťou európskej festivalovej siete Animation Festival Network a aj mimo tohto projektu spolupracujeme s desiatkami ďalších prehliadok animovanej tvorby po celej Európe.
 • Fest Anča každoročne vo svojom programe otvára dôležité témy a preberá ich z umeleckého, ale aj spoločenského pohľadu. V roku 2018 to bola “propaganda”, o rok neskôr “identita”, v roku 2020 nezámerne, no mimoriadne trefne, “deň po”, a v roku 2021 sme sa zamerali na tradície.
 • A v neposlednom rade: na Slovensko sme doviezli také hviezdy svetovej animácie, ako sú víťazi festivalu v Annecy bratia Quayovci, Koji Yamamura, Theodor Ushev, Robert Morgan, Candy Guard alebo spoluautor Simpsonovcov Mike Reiss.

Ak sme ťa presvedčili, budeme ti vďační za tvoje 2%. Jednoduchý návod, ako na to, nájdeš tu na našom webe. Budeme radi, ak o možnosti podporiť nás povieš aj svojim priateľov a hlavne – ak spolu všetci prídete v lete na Anču!