Kino Fest Anča: 25 rokov Slovenskej animácie

Kino Fest Anča: 25 rokov Slovenskej animácie obsahuje výber najvýznamnejších krátkometrážnych animovaných titulov, ktoré vznikli na Slovensku od vzniku samostatnej SR v roku 1993 až po súčasnosť. Predmetnú kompiláciu krátkych animovaných filmov s názvom 25 rokov slovenskej animácie sme pripravili v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom pri príležitosti 25. výročia vzniku SR.

Dĺžka pásma: 76 min.
Prístupnosť: od 15 rokov
Jazyk: Slovenský / bez dialógov

 • Kroky, skoky, roky… a posledný zhasne
  Katarína Kerekesová, Vanda Raýmanová, Michal Struss, Karol Holubčík, Maroš Končok, Vlado Král, Martina Matlovičová, Matej Klade, Martin Snopek  (5 min., 1995, Slovensko)
  Kolekcia prvých študentských cvičení novo-založeného ateliéru animovanej tvorby, ktorý vznikol na FTF VŠMU.
 • Dvojhlasná Invencia a-mol
  Vladimír Král (2 min., 1998, Slovensko)
  Naháňačka červenej čiapočky a vlka so smutným koncom.
 • V kocke
  Michal Struss (4 min., 1999, Slovensko)
  Krátky animovaný film o obmedzeniach alebo o sizyfovskom snažení. Figúrka uzavretá v malom priestore objaví vďaka náhode neznámy lúč svetla. Prichádzajúce svetlo je prísľubom cesty von.
 • Lionardo Milo
  Ivana Šebestová (7 min., 2004, Slovensko)
  Pravdivý príbeh o pôovode slávnej Giocondy Leonarda da Vinci.
 • Viliam
  Veronika Obertová (7 min., 2009, Slovensko)
  Keď sa Viliam narodil, nebol ani šťastný a ani spokojný. Všetko mu bolo cudzie až do chvíle, kým nedostal od rodičov ceruzku. Odvtedy celý čas iba kreslil a práve kreslenie sa preňho stalo jedinou radosťou, ale aj náhradou reality.
 • tWINs
  Peter Budinský (5 min., 2010, Slovensko)
  Siamské dvojčatá zápasia nielen v boxerskom ringu, ale aj mimo neho. Pre svoje postihnutie sa musia spolu pretĺkať súkromným aj spoločenským životom, no každý z inej perspektívy. tWINs je animovaný film aj o tom, ako môže vyzerať bratská láska a kam až môže zájsť…
 • Posledný autobus
  Ivana Laučíková (15 min., 2011, Slovensko)
  Začala lovecká sezóna. Lesná zver nastupuje do malého autobusu a uteká do bezpečia. Keď vozidlo uprostred noci zastaví, lovci cestujúci v existenčnom strachu odhaľujú svoj pravý charakter.
 • Pandy
  Matúš Vizár (11 min., 2012, Slovensko)
  Z evolučnej hry o životaschopné potomstvo vypadávajú druhy, ktoré o svojej úlohe prevzatej od predkov začnú pochybovať. V súčasnom kolobehu sveta si najväčší priestor začalo nárokovať ľudstvo, bez toho aby sa príliš trápilo následkami svojho konania.
 • Kovbojsko
  Dávid Štumpf (5 min., 2015, Slovensko)
  Podľa pravidiel divokého západu bude každý zlodej potrestaný. Keď však šerifovi prestane fungovať kôň, tak mu so zákonom nepomôže ani divoký západ.
 • Duch mesta
  Andrej Kolenčík, Veronika Kocourková (4 min., 2015, Slovensko)
  Oficiálny videoklip pre Janu Kirschner, inšpirovaný starými videohrami.
 • Journey
  Marek Jasaň (9 min., 2018, Slovensko)
  Mladý muž na letisku sa snaží vyplniť svoj vnútorný svet po tom, čo zistil, že v porovnaní s ostatnými ľuďmi je úplne prázdny.

 

Obrázková galéria