Kino Fest Anča: Best of Fest Anča 2023

Best of Fest Anča 2023 je kolekciou ocenených krátkometrážnych animovaných filmov z aktuálneho ročníka medzinárodného festivalu animácie Fest Anča, ktoré prešli výberom z viac ako 1100 prihlásených titulov. Porota zložená z medzinárodných hostí udelila tento rok ocenenia v štyroch kategóriach. Uvidíš to najlepšie z krátkometrážnej animácie, študentských filmov, videoklipov a filmov pre deti.

Dĺžka pásma:  59 min.
Prístupnosť: od 15 rokov
Jazyk: bez dialógov / slovenské titulky

Jazierko

Lena von Döhren, Eva Rust
(8 min., 2022, Švajčiarsko)

Malý sleď sa oddelí od skupiny a uviazne v jazierku. S pomocou jeho obyvateľov sa postaví hladnej čajke.

Volám sa Edgar a mám kravu

Filip Diviak

(8 min, 2023, Česko, Slovensko)

Edgarov všedný život naruší novonarodené teliatko, ktoré uvidí na výlete v bitúnku. Keď zistí, že sa z teľaťa stane rezeň, vezme ho domov.

Pochyby

Adela Križovenská

(6 min, 2023, Česko)

Pochyby je krátka animovaná esej, ktorá prostredníctvom hlasov štyroch rôznych autorov z rôznych oblastí umenia opisuje všetky fázy tvorivého procesu. 

Mariupol. A Hundred Nights

Sofia Melnyk

(7 min, 2022, Ukrajina)

Mariupol. Sto nocí rozpráva príbeh malého dievčatka, ktoré sa 24. februára prebudí kvôli leteckému poplachu a snaží sa v horiacom meste nájsť niekoho živého. Hlavná postava sa opiera o príbeh Alice, štvorročného dievčatka, ktoré v tom čase zostalo v napadnutom Mariupole.

No Lullaby

Ezequiel Torres 

(4 min, 2022, Argentína)

Dievča sa snaží doviezť malého brata domov, zatiaľ čo ho chráni pred divokou predstavivosťou.

Cufufu

Bruno Quast

(6 min, 2021, Estónsko)

Podľa teórie Bernieho Krauseho sa zvieracie zvuky vyvinuli tak, aby zaujali svoje vlastné a jedinečné akustické miesto v rámci celej zvukovej škály, aby sa stali kúskom skladačky a dali sa v celej tej spleti rozoznať.

Na veľkej záhrade v maličkom vrecku

Yoko Yuki

(6 min, 2022, Japonsko)

Zmenšuje sa a pritom zväčšuje. Vznáša a potápa sa. Oddeľuje sa, no spája zároveň. Keď sa mi zdá, že ich pozorujem, pozorujú oni mňa. Kúzelná animovaná riekanka, ktorá spája mnohé dni pozorovania, zaznamenávania a experimentovania.

Armat

Elodie Dermange

(12 min, 2021, Švajčiarsko)

Elodie sa snaží zistiť niečo viac o pôvode svojej arménskej rodiny – vyspovedá otca, strýka, otcovu tetu a vypočuje si krutý príbeh, v ktorom sa násilie a neschopnosť vyjadriť lásku dedia z generácie na generáciu.