Kino Fest Anča: Zelený slon (7+)

Zelený slon

Zelený Slon je výber piatich krátkych animovaných filmov, ktoré poskytujú žiakom vtipný a hravý spôsob, ako preskúmať rôzne oblasti trvalo udržateľného rozvoja a ochrany prírody. Vďaka širokej škále autorov, štýlov a tém filmy rozširujú naše vedomosti, podnecujú naše úvahy a aktivitu a zároveň nás spájajú v záujme iného, udržateľnejšieho rozvoja, ktorý sa v súčasnosti javí ako nevyhnutný smer pre budúcnosť našej planéty.

Tento vzdelávací materiál obsahuje bohaté podnety na diskusie, nápady na možné aktivity po premietaní filmov ako aj zaujímavé fakty súvisiace s filmami. Okrem toho je na konci materiálu hodnotiaci hárok, kde môžu žiaci filmy hodnotiť.

Filmy sú vhodné pre žiakov od 7 rokov.

 

LASICA

Podlasica, Timon Leder, Slovinsko, 2016, 11’35”, bez dialógu

Hladná lasica zaútočí na kŕdeľ vtákov, ktorý obýva posledný stojaci strom. Kým vtáky v korune stromu sa snažia udržať jeho rovnováhu, lasica sa vytrvalo snaží vyliezť na kmeň. Strom čím ďalej tým viac stráca rovnováhu, lasici škvŕka v bruchu. Ako to celé dopadne?

 

OCH, AKÉ PRAKTICKÉ

金方便捏, Hung Huei Jen Red, Taiwan, Estónsko, 2022, 4’35“, bez dialógu

Muž má jedinečný spôsob používania toaletného papiera po vykakaní. Istý pár si vždy objedná donášku jedla, pretože neradi nosia oblečenie. Rodina má spôsob, ako sa vyhnúť umývaniu riadu. Žena má rada, keď je jej stôl žiarivo čistý. Príliš veľa odpadu? Žiadny problém, poďme ich všetky spláchnuť do záchoda!

 

ORGIASTIC HYPER-PLASTIC

Paul Bush, Dánsko, Spojené kráľovstvo, 2020, 6’50”, v angličtine

Animovaná extravagancia plastov zozbieraných z pláží, okrajov ciest, podkroví a starožitníctiev. 

JEŽKOVIA V MESTE

Eži un lielpilsēta, Evalds Lacis, Lotyšsko, 2013, 10’, bez dialógu

Jedného jarného rána sa zvieratá prebudia zo zimného spánku a zistia, že z lesa sa stalo mesto. Musia nájsť nové spôsoby prežitia. Ako sa s tým vyrovnajú?

 

PRASIATKO

Varken, Jorn Leeuwerink, Holandsko, 2022, 8’15’’, bez dialógu

Skupina zvierat pripája elektrinu k rypáku spiaceho prasaťa, ktorý má tvar zásuvky. Zvieratá spočiatku využívajú prasaciu energiu na jednoduchšie veci, ale čoskoro sa stanú závislé od mesta, kde je všetko automatizované.