Otvorenie výstavy Ové Pictures Namäkko

Autorská dvojica Ové Pictures predstaví verejnosti novú kolekciu svojich diel v piatok 20. októbra 2023 v dočasnom výstavnom priestore na Páričkovej ulici č.3 v Bratislave. Výstavu pod názvom Namäkko otvorí kurátorka Mária Beňačková Rišková.  V deň vernisáže bude možné si priamo namieste vytvoriť tričko s dizajnom Ové Pictures v spolupráci s MERCHYOU.

„Sme dve. Ové. Umelkyne, ženy, priateľky, matky. Tvoríme umeleckú dvojicu už trinásť rokov. Často sa nás pýtajú na EGO, akoby iba jednotlivec mohol vytvoriť skutočnú umeleckú výpoveď, akoby umenie počúvať druhého človeka a spolupracovať bolo niečím menej. Nie sme rovnaké, máme rôzne životy a inak veci vidíme a prežívame, ale naučili sme sa zdieľať jedna s druhou takmer všetko. Niektoré veci si povieme, niektoré  kreslíme, hlavne tie, ktoré sa vravia ťažšie.

Nie sú to kresby ako očividné pomenovania, sú to jemné odtiene pocitov, ktoré vytvárajú rôzne charaktery a postavičky, celé prostredia, do ktorých vás pozývame.“ (Ové Pictures)

Výstava Namäkko predstaví v hlavnej časti kresby autoriek Michaely Čopíkovej a Veroniky Obertovej, ktoré vytvorili v ich unikátnej autorskej spolupráci. Tieto diela nie sú skicami k ďalšiemu dielu (dioráme či inému statickému objektu) alebo jednotlivými obrazmi výslednej animácie, čo sú umelecké výstupy, na aké sme u Ové Pictures zvyknutí/é. Hoci tieto výstupy vždy na kresbe záviseli, až v posledných rokoch sa kresby stávajú v ich tvorbe autonómnymi dielami.

Prezentované kresby nadväzujú na výstavu Aj kameň tečie zo šamorínskej synagógy z roku 2022. Spolu s diorámami, ktoré tvorili hlavnú časť výstavy, boli vystavené aj prípravné skice a už aj kresby, ktoré boli samostatné a súviseli prostredníctvom motívov. Najnovšia výstava Namäkko je tak v tvorbe autoriek istým zlomom, kresba získala v ich prezentácii hlavnú úlohu. „Publikum môže vidieť niekoľko voľných cyklov kresieb tušom, ktoré sú stále vo vývoji. Autorky pracujú na nich neustále a niekoľko dní trvajúcou výstavou umožnia návštevníkom pozrieť sa na ich aktuálne myšlienkové a kreatívne procesy. Svojím typickým nadhľadom a vizuálnym humorom rozvíjajú motívy ako zraniteľnosť, vnímanie času, ambícia ľudská i umelecká.“ hovorí o ich aktuálnej tvorbe kurátorka autorskej dvojice Ové Pictures Mária Beňačková Rišková.

Monochromatické kresby čiernym tušom doplnia objekty – dioráma a nástenné objekty reliéfy pracujúce s postavami z ikonografie Ové Pictures.

Výstavu Namäkko od Ové Pictures (Michaely Čopíkovej a Veroniky Obertovej) v dočasnom výstavnom priestore na Páričkovej ulici 3 v Bratislave bude možné vidieť počas jedného týždňa. Otvorenie výstavy sa koná v piatok 20. októbra o 18:00, no výstava bude pre publikum prístupná od 16:00, autorky a kurátorka budú prítomné.

V čase od 16:00 do 20:00 bude možné si priamo namieste vytvoriť tričko s kresbou od Ové Pictures v spolupráci s MERCHYOU.

Zhrnutie informácií o výstave:

Ové Pictures

Michaela Čopíková a Veronika Obertová 

Namäkko

Miesto konania: Páričkova 3 (vedľa baru After), Bratislava

Otvorenie: 20. 10. 2023 o 18:00 (výstava bude sprístupnená od 16:00)

Potlač tričiek: 20. 10. 2023 od 16:00 do 20:00

Kurátorka: Mária Beňačková Rišková

Trvanie výstavy: 20. 10 – 26. 10. 2023

Otváracie hodiny podľa dohody: 0903 543732, 0908 834671

Realizáciu diel podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umení.

Podpora a spolupráca: FPU, COLORPLAN, Special Papers, GF SMITH, Králiček, Merchyou

www.ovepictures.com

FB: https://www.facebook.com/ovepictures

IG: https://www.instagram.com/egg_on_top_/

Podujatie na FB:  https://shorturl.at/cpvI1