Porota hlavnej súťaže

Team Member

Nemecko

MALTE STEIN

Malte Stein je nezávislý animátor so sídlom v Berlíne. V roku 2013 úspešne ukončil štúdium na Filmovej Univerzite Konrada Wolfa v Babelsbergu v Postupime s diplomom z animovanej tvorby. Predtým študoval scenáristiku a od 90. rokov kreslí komiksové príbehy. Jeho filmy Modrý sen (2013), Potopa (2018) a Vec (2021) premietali na mnohých festivaloch a získali niekoľko ocenení. V roku 2022 sa zúčastnil na rezidenčnom programe TAIS Artist in Residence v kanadskom Toronte. Od júna 2022 pracuje na novom filmovom projekte.

Team Member

Taiwan

CHENG-HSU CHUNG

Cheng-Hsu Chung je taiwanský animátor a režisér, ktorý v súčasnosti žije v Berlíne. Chungova umelecká tvorba sa zameriava na využívanie surrealistických obrazov a vystupovania postáv v animácii s cieľom vyjadriť meniacu sa povahu emócií, moderných milostných vzťahov a skúseností, s ktorými sa stretávajú queer telá v dnešnej queer kultúre. S jeho prácou sa môžete stretnúť na filmových festivaloch, v televízii aj na výstavách.

Team Member

Poľsko

Slovensko

JOANNA KOZUCH

Režisérka, výtvarníčka a animátorka. Joanna vyštudovala Akadémiu výtvarných umení (University of Arts) v Poznani a Sliezsku univerzitu v Katoviciach. Je pedagogička na Katedre animovanej tvorby Vysokej školy múzických umení v Bratislave, kde úspešne absolvovala doktorandské štúdium. Jej filmografia zahŕňa filmy Hra (2004), Fongopolis (2014), 39 týždňov, 6 dní (2017), Music Box (súčasť projektu Happiness Machine), Bolo raz jedno more… (2021). Momentálne pracuje na svojom ďalšom krátkom animovanom filme a animovanom dokumente.

Porota slovenskej súťaže

Team Member

Chorvátsko

DANIEL ŠULJIĆ

Daniel Šuljić je režisér animovaných filmov a hudobník žijúci čiastočne vo Viedni a čiastočne v Záhrebe. Študoval na Akadémii výtvarných umení v Záhrebe a na Univerzite úžitkového umenia vo Viedni. Získal aj titul čestného profesora na Vysokej škole umenia Jilin College of the Arts Animation School v čínskom Čangčune. Prednášal klasickú animáciu na Univerzite umenia a dizajnu v Linzi. Jeho filmy Evening Star (1993), Leckdonalds (1995), Koláč (1997), I Can Imagine It Very Well (2004), Transparency (2015) a From Under Which Rock Did They Crawl Out (2018) sa premietali na stovkách medzinárodných a národných filmových festivaloch, televíznych kanáloch po celej Európe a získali množstvo medzinárodných ocenení. Je členom mnohých festivalových porôt, docentom na Akadémii výtvarných umení v Záhrebe, chorvátskym ambasádorom Európskych animačných cien a umeleckým riaditeľom Svetového festivalu animovaného filmu Animafest Zagreb.

Team Member

Česko

Vietnam

DIANA CAM VAN NGUYEN

Diana Cam Van Nguyen je česko-vietnamská režisérka, výtvarníčka a absolventka FAMU. Špecializuje sa na animované dokumenty (Malá, Spolu sami, Milý tati) a vo svojich filmoch sa venuje osobným témam. Jej krátke filmy súťažili na festivaloch v Locarne, Rotterdame, Toronte alebo na festivale IDFA. Spolu sami (2018) bol ocenený na MFDF Jihlava 2018 ako najlepší český experimentálny film a bol medzi finalistami BAFTA Student Awards 2019. Jej posledný krátky film Milý tati (2021) vyhral Českého leva a Cenu Českej filmovej kritiky 2022 za Najlepší krátky film a Cenu Magnesia za Najlepší študentský film. Film má medzinárodné ocenenie z BFI London Film Festival, Clermont-Ferrand, DOK Leipzig alebo Palm Springs… Milý tati bol medzi piatimi nominovanými na Najlepší krátky film na European Film Awards 2022. Momentálne Diana pracuje na svojom celovečernom debute, kde kombinuje hraný film s animáciou.

Team Member

Poľsko

OLGA BOBROWSKA

Olga Bobrowska je doktorka humanitných vied v oblasti umeleckých štúdií, vedecká pracovníčka pôsobiaca v oblasti štúdia animácie, filmových štúdií a kultúrnej teórie. Je tiež aktivistka a kurátorka v oblasti filmovej kultúry. V súčasnosti prednáša na Inštitúte audiovizuálnych umení Jagelovskej univerzity v Krakove. Je riaditeľkou festivalu a spoluzakladateľkou medzinárodného filmového festivalu StopTrik. Často pôsobí ako porotkyňa na rôznych festivaloch, a ako členka výberových komisií. Aktívne prispieva do časopisu zameraného na animáciu, Zippy Frames. Napísala niekoľko kníh ako napríklad Fighting Puppets a je spolueditorkou dvoch kolektívnych monografií Obsession, Perversion, Rebellion: Twisted Dreams of Central European Animation (Obsesia, perverzia, rebélia: Zvrátené sny o animácii v strednej Európe); a Propaganda, Ideology, Animation: Twisted Dreams of History (Propaganda, ideológia, animácia: Zvrátené sny o histórii)

Porota videoklipovej súťaže

Team Member

Francúzsko

LUCE GROSJEAN

V roku 2014 Luce Grosjean založila distribučnú spoločnosť Sève Films, ktorá je určená na propagáciu študentských filmov a filmov mladých talentovaných režisérov na festivaloch animácie. V roku 2017 sa spojila s Miyu Productions, aby vytvorili Miyu Distribution, ktorá sa špecializuje na distribúciu animovaných filmov na festivaloch a medzinárodný predaj animácie.

Štyri z filmov, ktoré distribuovala, boli nominované na Oscary, jeden na filmové ocenenie César a jej vlastné filmy sú známe medzinárodné úspechy. Jej spoločnosť získala ocenenie najlepšej distribučnej spoločnosti krátkych filmov v roku 2020 od UniFrance a La Fête du Court Métrage. 

Team Member

Slovensko

MAREK MENKE

Marek Menke je grafický dizajnér pôsobiaci v Bratislave, kde sa venuje prácam pre rôzne kultúrne inštitúcie. Už počas štúdia na VŠVU inklinoval k plagátovej tvorbe, a ako DJ ju aktívne prepájal s klubovou scénou. Od zadymených klubov sa dostal k prácam pre Slovenské národné divadlo, Slovenské centrum dizajnu, Slovenský filmový ústav a iné kultúrne inštitúcie. Vizuálne stál pri zrode akcie Tepláreň, ktorá sa postupne transformovala na platformu zastrešujúcu queer komunitu na Slovensku. Od roku 2020 sa venuje identite medzinárodného animovaného festivalu Fest Anča a je podpísaný pod grafikou Slovenského rozhlasu od Čiernych dier.

Team Member

Poľsko

MARTA PAJEK

Marta Pajek je poľská animátorka. Vyštudovala Fakultu grafiky Akadémie výtvarných umení v Krakove, kde sa špecializovala na animovaný film pod vedením Jerzyho Kucia. V rámci výmenného programu študovala na Turku Arts Academy pod vedením Priita Pärna. Je autorkou krátkeho animovaného filmu Snová šnúra a oceneného animovaného triptychu, Nemožné objekty a iné príbehy, ktorý nedávno dokončila.