Prvý prázdninový víkend na Fest Anči aj pre detského diváka

Fest Anča myslí opäť aj na tých najmenších. Pripravila si pre nich bohatý filmový program, no deti sa môžu tešiť aj na interaktívne divadlo. Tohtoročný detský program bude prevažne prezentovaný v žilinskom Artfore od soboty 3. júla do nedele 4. júla, no časť z neho sa bude dať pozrieť aj na online platforme festhome.com od 1. do 11. júla

V rámci filmového programu si budú môcť najmladší diváci a ich rodičia pozrieť medzinárodné sekcie súťažných i nesúťažných filmov, tematickú sekciu Túlavý šarkan, ale aj prierez slovenských večerníčkov, v ktorom uvidia nezabudnuteľné príbehy dvoch čierno-bielych kocúrov Pufa a Mufa, rozprávku o priateľstve medzi slimákom a škriatkom, ale aj nekončiace dobrodružstvá chrobáčikov, ktoré odhaľujú rôznorodosť života v prírode. Obľúbený festival animácie odštartuje začiatok leta a prázdnin tak, ako sa patrí!

Filmový program a detská porota

Žiaci základných i materských škôl si budú môcť pozrieť krátke animované filmy z medzinárodnej súťaže i nesúťaže so svojimi kamarátmi v obmedzenej kapacite aj naživo. Čakajú ich príbehy o hladnom dinosaurovi, o princeznej Dlhani, ale aj animovaný film Kata Strofová a tajomstvo snehových vločiek od Veroniky Kocourkovej. Filmy v týchto detských sekciách budú, rovnako ako zvyšok programu Fest Anče 2021, prístupné aj online.

O víťazovi v kategórii Medzinárodná súťaž animovaných filmov pre deti bude rozhodovať porota zložená z asi 20 detí z Materskej školy Stálicova 2 v Bratislave, ktorá pomáha vytvárať pozitívny vzťah k ľudovým tradíciám formou rôznych výchovno-vzdelávacích činností. Triedy sa napríklad denne starajú o vysadené stromy, pestujú drobné plodiny, ale  udržiavajú aj nepokosené políčka, čím vytvárajú priestor pre hmyz. Posledné dni pred prázdninami však budú vyberať víťaza spomedzi siedmich krátkych filmov, ktoré prezentujú rôzne animačné techniky od výšivkovej až po plôškovú animáciu.  

Pre deti bude pripravené aj špeciálne tematické premietanie krátkych animovaných filmov z krajín partnerských festivalov pod názvom Túlavý šarkan. Tento výber, v ktorom sa za Slovensko predstaví film Šarkan od Martina Smatanu, prezentuje vysokokvalitnú súčasnú tvorbu zo strednej a východnej Európy. Premietanie je vhodné pre deti od štyroch rokov a výber filmov spolukurátorovala psychologička so zameraním na médiá. 

Večerníčky

Téma tohtoročnej Fest Anče – Tradície – je prítomná aj v detskom programe. Dramaturgovia festivalu ponúknu výber slovenských televíznych večerníčkov z rokov šesťdesiatych, sedemdesiatych, osemdesiatych a deväťdesiatych rovno v šiestich premietaniach. Tie ilustrujú nielen pestrosť prezentovaných večerníčkov a ich animačných techník, ale aj bohatú históriu slovenskej televíznej animovanej tvorby. Premietania sa budú konať vďaka archívu RTVS a budú premietnuté len na živej verzii Fest Anče.

Detský, ale aj dospelý divák sa tak môže tešiť na Smelého zajka z knižnej predlohy Jozefa Cígera Hronského, ktorý sa túla svetom a nachádza si nových kamarátov. Vo výbere tých najzaujímavejších animovaných seriálov sa objavia príbehy o zvedavom medvedíkovi, ale aj o veselej a zmierlivej Anulienke. S tohtoročnou témou tradícií sa však najviac pohráva animovaný seriál o veselom zbojníkovi Jurošíkovi, rozprávaný s jemnou paródiou na slovenské vlastnosti, tradície a povery.

Na premietacom plátne ožijú aj postavičky z vizuálu Fest Anče 2021. Nielen deti sa dočkajú animovaného seriálu Puf a Muf od Viktora Kubalu, v ktorom zažijú dva kocúry a ich priateľ Paľko rôzne peripetie pri maľovaní a v servise. Spoločnosť im budú robiť aj dobrodružstvá nerozlučných kamarátov, slimáka Maťa a kvetinového škriatka Klinčeka, ktorí nepomáhajú len jeden druhému, ale sú zároveň aj ochrancami prírody.

Dospelí diváci však vôbec nemusia zúfať! Výber vyššie spomínaných večerníčkov si budú môcť pozrieť v dvoch pásmach Večerníčkov na dobrú noc, ku ktorým sa pripojí aj špeciálna sekcia večerníčkov pre dospelých o Deduškovi. Známa postava zo zvučky pre najmenších tu bude vystupovať v humorných a šteklivých situáciách.

Divadlo 

Počas prvých prázdninových dní sa budú môcť rodičia s deťmi zúčastniť predstavenia Za siedmimi horami od divadla EDUdrama, ktoré stiera hranice medzi javiskom a hľadiskom. Tvorcovia aktívne zapájajú divákov do diania, aby si vyskúšali byť niekým iným a pozreli na svet z novej perspektívy. Predstavenie pátra po začiatku slovenských rozprávok. Kto ich prvý rozprával? Kráľovstvo zachráni jeden z troch bratov alebo sestra? To všetko zistia detskí diváci spoločne s tvorcami, keď Dobšinského rozprávky porozprávajú po svojom.

SOBOTA – ARTFORUM

11:00 – EDUdrama: Za siedmimi horami

13:00 – Medzinárodná súťaž filmov pre deti

14:00 – Slovenské večerníčky: Smelý zajko

15:00 – Slovenské večerníčky: Puf a Muf

16:00 – CEEAFN: Túlavý šarkan

17:00 – Slovenské večerníčky: Miláčik 

 

NEDEĽA – ARTFORUM

10:00Svetová panoráma pre deti 1

11:00 – Slovenské večerníčky: Slimák Maťo a škriatok Klinček

12:00 Slovenské večerníčky: Lienka Anulienka

13:00 – Medzinárodná súťaž filmov pre deti (R)

14:00 – Svetová panoráma pre deti 2 (R)

15:00 – Slovenské večerníčky: Jurošík