Túlavý šarkan

Túlavý šarkan je vysokokvalitný program tematicky aj štylisticky rôznorodých krátkych animovaných filmov pre najmenších divákov. Program je zostavený zo súčasnej tvorby zo strednej a východnej Európy a je vhodný pre deti od 4 rokov. Filmy starostlivo vybrali mediálna psychologička a riaditeľka programu pre deti a mládež slovinskej štátnej televízie, Martina Peštaj, a riaditeľ medzinárodného festivalu animovaných filmov Animateka, Igor Prassel.

Súčasťou Túlavého šarkana je tiež táto vzdelávacia príručka, ktorá vám poskytne množstvo otázok a podnetov, ktoré môžete použiť v diskusii o filmoch po premietaní a pomôcť tak deťom rozvíjať schopnosť reflexie. Otázky v troch súvisiacich častiach upriamujú pozornosť na jednotlivé príbehové prvky a kinematografický jazyk filmu. Pomocou pracovného listu môžu deti filmy hodnotiť a nakresliť si scény, ktoré v nich zanechali najhlbší dojem.

Program sa odporúča deťom od škôlky po tretí ročník základnej školy.

Dĺžka pásma: 35 min.

Prístupnosť: od 4 rokov

Jazyk: bez dialógov

 

Koyaa: Vrtkavý papier

Kolja Saksida, Slovinsko, 2019, 2’45’’, bez dialógov

Koyaa si chce vonku maľovať vodovými farbami. Keď sa chytí štetca, papier sa sám od seba začne skladať a raz-dva odletí ako papierové lietadielko. Snaží sa ho chytiť, no lietadlo sa zmení na hopsajúcu žabu, potom na loď, a potom na motýľa… Koyaa pochopí, že ak chce prekabátiť vrtkavý list papiera, potrebuje neobyčajný plán.

 

Noc má voľno

Ignas Meilunas, Litva, 2016, 2’, bez dialógov

Noc navštívi mesto cez deň a všetko, čo nájde, halí do tmy.

 

Šarkan

Martin Smatana, Česko, Slovensko, Poľsko, 2019, 13’5’’, bez dialógov

Chlapec navštívi dedka v dome na kopci. Teplý letný deň strávia púšťaním šarkana, ktorý dal dedko chlapcovi ako darček. Na jeseň starec zoslabne a stenší sa, až ho jedného dňa vyfúkne vietor hore do oblakov. Nasledujúcu jar sa chlapec s dedkom stretnú opäť.

 

Klop Klop

Ivana Guljašević, Chorvátsko, 2018, 3’56’’, bez dialógov

Žltá ponorka sa ponorí do oceánu a skúma pestrofarebnú rozmanitosť podmorského života, od hravého morského ježka po zvedavú hviezdicu.

 

Zápalky: 6. časť

Géza M. Tóth, Maďarsko, 2020, 2’12’’, bez dialógov

V krabičke je už len posledná zápalka. Tento všedný predmet je hlavným hrdinom seriálu Zápalky. V každej časti sa vydá na cestu a nakoniec sa vráti späť do krabičky. Taká obyčajná vec poskytuje nekonečné možnosti hravých, fantazijných dobrodružstiev, ktoré prebudia každého predstavivosť.

 

Pod mrakom

Filip Diviak, Zuzana Čupová, Česko, 2018, 4’44’’, bez dialógov

Trpaslík sa spokojne opaľuje v záhrade, keď tu zrazu sa z ničoho nič vynorí mráčik a zatieni slnko. Trpaslík sa rozhodne mrak za každú cenu odohnať.

 

Princ Ki-Ki-Do: Na úteku

Grega Mastnak, Slovinsko, 2018, 5’, bez dialógov

Odvážny bojovník za práva obyvateľov lesa, kura zvané Princ Ki-Ki-Do, je hlavným hrdinom rovnomenného animovaného seriálu. V tejto časti sa čudesný tvor, vystrašený pštros s dlhokánskym krkom, dá na útek pred bezohľadným lovcom. Podarí sa princovi Ki-Ki-Dovi pštrosa zachrániť?

 

Obrázková galéria: