Vzniká nový animovaný seriál Websterovci od tvorcov Mimi a Líza

Bojíte sa pavúkov? Keď spoznáte pripravovaný animovaný seriál Websterovci, určite sa ich prestanete báť. Tvorcovia populárneho večerníčku Mimi a Líza pripravujú ďalší projekt pre deti. Tentoraz nás bude rozveseľovať moderná pavúčia rodina. Nový animovaný seriál sa ako prvý na Slovensku vytvára 3D technológiou.

Autorkou námetu je opäť Katarína Kerekesová: „Nápad vyplynul z môjho neustáleho domáceho boja s presadzujúcim sa živočíšnym druhom – s pavúkmi. Splietali pavučiny s takou vytrvalosťou, že som začala rozmýšľať o vzťahoch medzi nimi, čiže pavúčej spoločnosti. A vzápätí som si uvedomila ich podobnosť so spoločnosťou našou. Tú podobnosť pre mňa predstavuje sieť ako metafora vzťahov, procesov, teda rodiny a priateľov.“

Na scenároch spolupracovala s ďalšími štyrmi scenáristami. Výtvarníkom seriálu je opäť Boris Šima. V tíme pracuje niekoľko skúsených tvorcov z oblasti 3D produkcie.

Hlavná hrdinka pavúčich príbehov je 6 ročná Lili. Nielen ona sa však vie postarať o úsmevné pohromy v domácnosti Websterovcov. Rodinu dopĺňa adolescentný pavúk Hugo, otecko pracujúci v distribučnom centre na mušie konzervy, mamička s vášňou pre zdravý životný štýl a samozrejme zábudlivá babka a dedko vynálezca.

Websterovcom sa podarilo získať podporu z dotačného programu Kreatívna Európa – Media TV programming ako jedinému projektu z oblasti animovanej tvorby v regióne Strednej a Východnej Európy a vôbec prvýkrát na Slovensku. Koproducentami seriálu sú RTVS a Studio Miniatur Filmowych z Varšavy. „Je to veľmi pozitívna správa nielen kvôli samotnej dotácii, ale zároveň je to aj potvrdenie kvality nášho projektu,“ zhodnotila Katarína Kerekesová. „Za tento úspech však môžeme vďačiť aj nášmu predchádzajúcemu seriálu Mimi a Líza, podpore RTVS a Audiovizálnemu fondu. Z poľskej strany seriál podporil Polski Institut Stuky Filmovej. Bez vstupu našich partnerov by sme dotáciu len ťažko získali.“

Predchádzajúci projekt Mimi a Líza je momentálne vo francúzskej kinodistribúcii, od uvedenia začiatkom apríla ho videlo zatiaľ približne 30 000 divákov. Seriál kúpila aj Česká televízia. Kniha Mimi a Líza vyšla nedávno v Maďarsku a pre slovenské deti  Vydavateľstvo SLOVART pripravilo na prázdniny aj knihu hádaniek a úloh.

Prvé časti seriálu Websterovci uvedie RTVS na obrazovkách počas budúcoročného vianočného vysielania.

Žáner: Animovaný sitcom pre deti
Animačná technika: 3D animácia
Počet epizód: 13
Minutáž: 11 minút / diel
Cieľový divák: 5 – 8 rokov
Krajina pôvodu: Slovenská republika
Námet: Katarína Kerekesová
Scenár: Zuzana Križková, Zuzana Dzurindová, Juraj Raýman, Peter Nagy
Výtvarník: Boris Šíma
Hudba: Marek Piaček
Introsong: Maťo Šrámek, Andrej Hruška (spev- Erika Reindlová, text – Branči Kováč)
Producent: Fool Moon, s.r.o., RTVS, SMF

www.webstersfamily.tv/