DAFilms predstaví výber filmov z Fest Anče 2022

Medzinárodný festival animácie Fest Anča sprístupní časť filmového programu týždeň po festivale na online platforme DAFilms.sk. Diváci si tak môžu vychutnať šesť pásiem krátkych animovaných filmov, ktoré bude spájať téma tohtoročného festivalu – Ženy v animácii, ale aj tri pásma krátkych animovaných filmov pre deti, v pohodlí svojich domovov. Filmové bloky budú prístupné od 4. do 10. júla 2022 prevažne celosvetovo (filmy pre deti budú dostupné len v rámci Slovenska).

Ženy v animácii

Tematický fokus na platforme DAFilms odprezentuje pohľad na svet, ako ho vidia ženy. Programový dramaturg Fest Anče a kurátor fokusu Jakub Spevák hovorí: Hoci by sme si radi mysleli, že situácia, v ktorej sa nachádzame dnes, je iná, stále ešte bojujeme v spoločnosti s predsudkami a rodová (ne)rovnosť je veľkou témou. Aj kvôli tomu sme sa rozhodli upriamiť pozornosť na ženy (nielen) v animácii – na autorky i hrdinky, pričom sme sa chceli na svet pozrieť najmä ich pohľadom.” Dodáva, že pôjde o pohľady, ktoré narúšajú binaritu a smerujú k tekutejšiemu stavu vecí. Pohľady, ktoré predstavujú túžbu po svete, v ktorom sú ženy, muži a všetci ostatní na jednej úrovni.

Cez bloky krátkych filmov sa bude nazerať na feminizmus, patriarchát, rod, ale aj na materstvo, telesnosť, či folklór. Súčasťou premietaní, s názvami ako napríklad Moje telo patrí mne, Niekde uprostred alebo Zhor, bosorka!, budú aj prednahraté rozhovory s osobnosťami ako napríklad s etnologičkou Katarínou Nádaskou, drag queen Cherry Tree Wood alebo burlesque tanečnicou Lotta Love. 

Tematický fokus bude obsahovať slovenské aj anglické titulky.

Mäso (2019)

Program pre deti

V rámci druhej sekcie si budú môcť najmladší diváci a ich rodičia pozrieť medzinárodné sekcie súťažných i nesúťažných filmov. Tie prezentujú najlepšie filmy z celého sveta pre deti, ktoré nie sú v bežnej kinodistribúcii. Vybrané filmy sa líšia od mainstreamovej produkcie a deťom prezentujú autorský animovaný film. Ide o tituly, ktoré sú nápadité, viac pracujú s detskou imagináciou a stimulujú deti k ďalšiemu rozmýšľaniu nad filmom a prehlbovaniu vzťahu s umením. 

V súťažnej sekcii sa predstaví napríklad film Vo výťahu osamote. Ide o príbeh štyroch postavičiek, ktoré sa vo výťahu správajú inak, keď sú sami a inak, keď sú spolu. Táto vtipná bábková animácia sa dotýka vzťahu „jednotlivec – skupina” hravým a pre deti blízkym spôsobom. Deti sa môžu taktiež tešiť na film Mishou o psíkovi, ktorý sa stratil na Arktíde, no našťastie sa ho ujala skupinka zajacov.

V nesúťažnej detskej sekcii je vybraný aj film od slovenského animátora Filipa Diviaka Zvuky spoza lúky o muzikantovi, ktorý skrýva tajomstvo. V tejto sekcii sa predstavia aj dva filmy o ťave, ktorú neustále svrbí hrb. Preto je neustále rozptýlená, a tak sa dostáva do úsmevných a bizarných situácii, ktoré deti určite rozosmejú.

Filmový program pre deti bude bez dialógov.

Vo výťahu osamote (2021)

Vstupné

Filmové pásma môžu diváci sledovať online na streamovacej platforme DAFilms.sk. Kompletný program Ženy v animácii bude prístupný v podobe predajnej kolekcie za cenu 5 Eur a program Pre deti rovnako za cenu 5 Eur. Diváci si virtuálne vstupenky kúpia priamo na stránke DAFilms.sk prostredníctvom platobnej karty či Pay Pal. Zahraniční diváci si môžu zakúpiť anglickú verziu Women in Animation

O platforme DAFilms

Medzinárodný festival animácie Fest Anča, jediný slovenský multimediálny festival zameraný na animovaný film primárne pre dospelého diváka, tento rok spolupracuje na online programe so slovenskou regionálnou pobočkou medzinárodnej streamovacej platformy DAFilms. DAFilms.sk pôsobí na Slovensku od roku 2020 a zameriava sa na sprístupňovanie kurátorovanej filmovej tvorby zo Slovenska a Čiech, ale prináša aj zaujímavý artový obsah zo zahraničných festivalov a zo sveta autorského dokumentárneho filmu. Od marca ponúka streamovacia spoločnosť aj bohatý detský program v podobe DAFilms Junior.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2022 finančne podporil Audiovizuálny fond. Festival bol finančne podporený z Fondu LITA. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Tematický fokus “Ženy v animácii” v rámci Fest Anča 2022 je súčasťou implementácie projektu Študentské fórum Fest Anča. 

Projekt “Študentské fórum Fest Anča” získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v sume 120 609 € prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný v sume 18 091€ z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je práca s publikom, medzinárodná mobilita a prepojenie škôl z Európy, zdieľať vedomosti a zručnosti a porovnať spôsoby výučby animácie v odlišných častiach Európy.