DARUJ SVOJE 2% FEST ANČI

AKO A PREČO NÁM DAROVAŤ SVOJE 2%?

Stačí málo a pomôžeš výnimočnej veci – podpor slovenskú animáciu a jediný festival animovaných filmov pre dospelých aj detských divákov na Slovensku. Sme tiež nesmierne radi, že od minulého roka sme jediný slovenský festival s oscarovým potenciálom.

Pri vypĺňaní daňového priznania poukáž 2% percentá z tvojich daní pre Fest Anču a podpor jedinečné podujatie, ktoré odchovalo už niekoľko generácií animátorov aj divákov. Bude to malý krok pre teba, ale veľká pomoc pre Fest Anču.

Ako darovať 2% z daní Fest Anči – kompletný návod

AKO NÁM VAŠE 2% POMÁHAJÚ RÁSŤ

Kultúra to na Slovensku nikdy nemala jednoduché a obzvlášť to platí pre dnešok, kedy ešte viac vnímame neistotu a politické zásahy do občianskeho sektora. 

Vaša podpora bude pre nás v tomto neľahkom období znamenať obrovskú pomoc, ale aj záväzok, že nám a našej práci naďalej veríte a považujete ju za dôležitú. 

Nahliadnite s nami do zákulisia nášho festivalu a pozrite si konkrétne čísla a highlighty z minulého ročníka, ktoré sme mohli dosiahnuť aj vďaka Vašej podpore, či návšteve:

 • Festivalová návštevnosť v roku 2023 prekročila počet 8500 divákov.
 • Počas štyroch festivalových dní 57 premietaní sme ponúkli až 342 filmov celkovo zo 46 krajín sveta.
 • V Žiline sme privítali 90 hostí zo Slovenska a až 126 zo zahraničia.
 • Fest Anča svojim návštevníkom počas minulého roka aj vďaka festivalovej téme Utópie priniesol nevšedné vízie animátoriek a animátorov z celého sveta.
 • Pre Fest Anču je veľmi dôležité vytvoriť kreatívne prostredie, v ktorom dostanú mladí animátori šancu nadviazať kontakty, rozvíjať sa a napredovať. Aj preto sme veľmi radi, že sme mohli na festivale uviesť už po druhý raz Študentské fórum.
 • Študentského fóra sa zúčastnilo až 84 zahraničných účastníkov, pričom išlo o 64 talentovaných študentov a 20 renomovaných pedagógov zo škôl ako Lodz Film School, MOME Budapest, či FAMU Praha.
 • 16. ročník festivalu sa opäť konal v priestoroch Novej synagógy v Žiline, v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, Mestskom divadle Žilina, v Rosenfeldovom paláci a v žilinskom Artfore. 
 • Všade tam si diváci mohli vychutnať až 6 pásiem tematického fokusu zameraného na Utópie, ale aj starostlivo vybraté krátke a celovečerné animované filmy pre deti a ich rodičov, ktoré im ukázali netušené možnosti animácie.
 • K vrcholom posledného ročníka patrila živá projekcia legendárneho animovaného filmu Chronopolis (1982) režiséra Piotra Kamlera so živým hudobným sprievodom v podaní jedinečného umelca Michaela Nechvátala alias Kult masek.
 • Spolu so skupinou kreatívnych storytelleriek Príbehom na stope sme vstúpili do “ringu princezien” a ilustrátor Martin Smatana pripravil skvelú výstavu s názvom Rok dobrých správ 2022. Výstava vyšla aj vo forme nádhernej knihy.
 • Festival Fest Anča je však v neposlednom rade aj miestom stretnutí s rôznymi osobnosťami (nielen) animovaného filmu. Za posledné roky sa nám podarilo osobne privítať veľké mená domácej i svetovej animácie, ako Marta Pajek, Michaeala Pavlátová, Jaroslava Havettová, Koji Yamamura, bratia Quayovci, Tomm Moore a množstvo ďalších.

Festival Fest Anča bude nesmierne vďačný za tvoje 2%, pretože aj vďaka nim má tento výnimočný letný festival šancu nielen prežiť, ale aj rásť. Aj po 16. rokoch totiž naďalej predstavujeme jedinú platformu svojho druhu na Slovensku. Vaše 2 percentá nám pomáhajú byť svetoví.

Návod, ako nám pomôcť, nájdeš tu na našom webe. Budeme veľmi vďační, ak o možnosti podporiť nás povieš svojim priateľom, ale najmä, ak sa všetci v lete spoločne stretneme opäť v Žiline.