Fest Anča predstavuje svoj tohtoročný detský program

Obľúbený festival animácie, ktorý sa bude konať od 29. júna do 2. júla ani tentoraz nezabúda na tých najmenších. Oslávte spolu s nami úspešné zavŕšenie školského roka a začiatok letných prázdnin. Náš festivalový tím aj tentoraz pripravil pre deti a ich rodičov mimoriadne bohatý program plný výnimočných filmových zážitkov, zaujímavých divadelných predstavení a chvíľ strávených v kreatívnom a podnetnom prostredí. Špeciálne festivalová nedeľa sa bude niesť v znamení detského programu v Mestskom divadle Žilina. Deti a ich rodičia si však na svoje prídu počas trvania celej Fest Anče. 

Filmový program

Dramaturgovia festivalu pre svojich najmenších návštevníkov a návštevníčky pripravili pestrý filmový program, ktorý si budú môcť vychutnať v rámci viacerých súťažných i nesúťažných sekcií. Detskému divákovi chcú prostredníctvom nich prezentovať animovanú tvorbu, ktorú bežne nevidí na obrazovkách televízie, či v komerčných multiplexoch. Animovaná tvorba, to nie je len Pixar a Disney, ale aj autorská animácia, ktorá je originálna, využíva netradičné spôsoby rozprávania a v neposlednom rade hovorí o dôležitých témach súčasnosti. Pri tom všetkom si však dokáže zachovať prístupnosť a svieži jazyk.

V medzinárodnej súťaži krátkych animovaných filmov pre deti festival uvedie až osem originálnych titulov, ktoré ich tvorcovia vytvorili v priebehu posledných dvoch rokov. Jedným z filmov, ktoré by ste rozhodne nemali premeškať, je vtipný príbeh T-Rex nemeckej režisérky Julie Ocker o dinosaurovi, ktorý nevie hrať basketbal. Švajčiarsky krátky film Jazierko zas predstaví nepoznaný svet obyvateľov jedného (ne)obyčajného rybníka. Nenechajte si ujsť ani výnimočný estónsky film Repka, ktorý prerozpráva známu slovanskú rozprávku o ťahaní repky, tentoraz však z opačnej perspektívy.

Jazierko (2023)

Filmy pre deti sa premietnu aj pár dní pred festivalom, konkrétne v utorok a stredu. Do tohto programu sa zapoja triedy 1. stupňa základných škôl zo Žiliny a okolia. Filmy sprevádzajú svieže lektorské úvody a workshopy. Žiaci a žiačky následne hlasovaním určia víťaza ocenenia Anča Award v kategórii Najlepší detský krátky animovaný film.

Na deti čakajú aj dve sekcie nesúťažných filmov, ktoré sa len o chlp nezmestili do hlavnej súťaže. V prvej z nich uvidia humornú snímku o huňatej bielej mačke, ktorá zo všetkého najviac túži po tom, aby našla to najpohodlnejšie miesto na oddych v celom vesmíre. V druhej nesúťažnej sekcii sa môžu tešiť na malý svet pod našimi nohami a deťom sa predstavia aj ich noví kamaráti – dopravné značky.

Fest Anča premietne aj blok slovenských animovaných filmov študentov a študentiek Vysokej školy múzických umení v Bratislave pri príležitosti 30. výročia vzniku Ateliéru animovanej tvorby. Deti uvidia snové cirkusové predstavenie, lesné zvieratká, školskú návštevu múzea, ale aj netradičný príbeh o Červenej čiapočke.

Celovečerné filmy pre deti a ich zvedavých rodičov

Fest Anča zaradila do programu aj celovečerné filmy, ktoré zaujmú nielen detského diváka, ale aj celú rodinu. Tieto filmy nie sú v programe len tak náhodou, ale sú napojené na tému tohtoročného festivalu – Utópie. 

Akousi pozvánkou na celý festival bude stredajšie večerné premietanie oceňovaného rodinného filmu Kvik na Mariánskom námestí. Hlavnou postavou filmu je 9-ročná Babs, ktorá dostane od svojho starého otca ako darček prasiatko menom Kvik a presvedčí svojich rodičov, aby si ho nechali pod podmienkou, že Kvika vycvičí rovnako ako šteniatko. Vstup na film je zdarma.

V piatok predpoludním festival prinesie detským divákom v rámci premietania k vysvedčeniu belgický film Yuku a himalájsky kvet, ktorý prináša originálny príbeh malej myšky Yuku. Tá so svojou rodinou žije v podzemných útrobách starého hradu a voľný čas väčšinou trávi u starej mamy, ktorá jej rozpráva rôzne legendy a tajuplné príbehy.

Yuku a himalájsky kvet (2022)

Za zmienku tiež stojí výnimočný film Preč všestranného lotyšského umelca Gintsa Zilbalodisa, ktorý môže byť dobrodružným príbehom pre deti od 10 rokov, ale aj existenčnou drámou, ktorú ocenia skôr dospelí diváci.

Slovenských filmárov a filmušky bude zastupovať divácky mimoriadne úspešný celovečerný film Kataríny Kerekesovej Websterovci vo filme. Humorné aj láskavé príbehy sú tu prepletené s nečakanými dobrodružstvami, ktoré sa venujú každodenným detským radostiam i trápeniu a ukazujú, že najpevnejšou sieťou je rodina.

Divadlá, workshopy a iné

Detskí diváci sa na Fest Anču môžu naladiť už pred festivalom vďaka našej spolupráci s Krajskou knižnicou v Žiline a festivalom Bienále animácie Bratislava (BAB). V žilinskej knižnici sa budú premietať krátke animované filmy pre deti z výberu Fest Anče, prebehne tam výstava o súčasnej slovenskej animácii aj workshop z dielne BAB-u.

V piatok sa v Artfore budú zdieľať sny a predstavy o utópiách. Na čítačke pre deti bez obmedzenia veku Moja utópia poskytne Fest Anča bezpečný priestor na zdieľanie úryvkov obľúbených kníh a tentoraz aj vlastnej detskej tvorby. Vstup na čítačku je zdarma. 

V sobotu pozve festival deti a ich starostlivých rodičov na predstavenie nitrianskeho Nového divadla Kocúr v čižmách o tom, že nie je všetko striebro, čo sa blyští, ale aj o tom, že karma je zdarma a že dobro nakoniec cti netratí.

Na Fest Anči sa predstaví skupinka storytelleriek s názvom Príbehom na stope, ktorá pripravuje kurzy rozprávačstva pre malých aj veľkých a vymýšľa aktivity od výmyslu sveta. Počas festivalovej soboty si budete môcť ich rozprávačský talent užiť v žilinskom Artfore. Čaká vás tam rozprávanie príbehov pre rodiny s deťmi s názvom Kruhy vody, počas ktorého sa ponoríme do sveta príbehov o vodníkoch, vode a všetkom, čo s vodou súvisí.

Vyššie spomínaný festival BAB počas festivalovej nedele v priestoroch Mestského divadla Žilina pripraví workshop s názvom Tvory z utópie, na ktorom sa zvedaví chlapci aj dievčatá budú môcť priučiť základom stop motion animácie. S profesionálnymi animátormi sa deti budú venovať tvorbe krátkych plôškových animácii z papiera a recyklovaných materiálov. Naučia sa, ako funguje proces tvorby animovaného filmu a výsledkom budú krátke animované klipy o živých tvoroch a zvieratkách v utopickom svete.

Detský program Fest Anče 2023

STREDA 28. júna

MARIÁNSKE NÁMESTIE ŽILINA
20:30 – Kvik

PIATOK 30. júna

MESTSKÉ DIVADLO ŽILINA (ŠTÚDIO)
11:00 – Yuku a himalájsky kver
18:00 – Websterovci vo filme

ARTFORUM ŽILINA
13:00 – Medzinárodná súťaž krátkych animovaných filmov pre deti
14:30 – Krátke filmy pre deti 1
16:00 – Čítačka pre deti od 0 do 100 rokov: Moja utópia

SOBOTA 1. júla

STANICA ŽILINA-ZÁRIEČIE
11:00 – Nové Divadlo: Kocúr v čižmách
12:00 – Medzinárodná súťaž krátkych animovaných filmov pre deti

ARTFORUM ŽILINA
13:00 – Krátke filmy pre deti 2
14:30 – Ateliér animovanej tvorby VŠMU pre deti
16:00 – Príbehom na stope: Kruhy vody

MESTSKÉ DIVADLO ŽILINA (ŠTÚDIO)
17:00 – Preč (10+)

NEDEĽA 2. júla

MESTSKÉ DIVADLO ŽILINA
10:00 – Krátke filmy pre deti 1 (ŠTÚDIO)
11:00 – Workshop BAB: Tvory z utópie (BAR KAFÉ)
11:00 – Websterovci vo filme
12:00 – Krátke filmy pre deti 2 (ŠTÚDIO)
13:00 – Yuku a himalájsky kvet
14:00 – Medzinárodná súťaž krátkych animovaných filmov pre deti (ŠTÚDIO)
15:00 – Preč (10+)