Utópie v bohatom sprievodnom programe Fest Anče

16. ročník medzinárodného festivalu animácie Fest Anča, ktorý sa bude konať 29. 6. – 2. 7. v Žiline, netvoria iba animované filmy, ale aj bohatý sprievodný program, ktorý bude pozostávať z diskusií, workshopov, ale aj vystúpení popredných mien domácej a zahraničnej alternatívnej hudobnej scény ako napríklad San Farafina, Vanyfox, Canva6, či Vojtik. Hudobný program podčiarkuje tému festivalu, ktorou sú Utópie. Jednotliví/é interpreti/ky a hudobní/é hostia/ťky prichádzajú ako predstavitelia rôznych žánrov a hudobných prístupov, ktoré však dokážu vedľa seba stáť bez predsudkov a skvele sa dopĺňať.

Štvrtok

Počas prvého festivalového večera vás čaká koncert slovensko-maďarskej hudobníčky Adely Mede, ktorá vo svojej tvorbe skúma vzťah hlasu a technológie s terénnymi nahrávkami. Jej skladby sú krehké ambientné výpovede v troch jazykoch (slovenčina, maďarčina a angličtina) so spirituálnym presahom, ktoré sprevádza experimentálna elektronika s množstvom vplyvov od minimalizmu až po folklór. O jej debutovom albume Szabadság sa pochvalne vyjadrili magazíny ako The Wire, The Quietus, Dazed, Full Moon Magazín či Foxy Digitals. Spolu s Adelou vystúpi aj vizuálna umelkyňa Valeriia, ktorej atmosférická produkcia vyzýva ku kolektívnej interpretácii.

V Novej Synagóge sa predstaví projekt košického producenta a sound-bendera Branislava Findríka s názvom Dead Janitor presents Stroke, ktorý v sebe spája hypnotické polorytmy oceľovo studenej elektroniky, temné industriálne perkusie a stroboskopickú imerzívnu show. Zvuková chirurgia je slovné spojenie, ktoré azda najlepšie vystihuje prístup k jeho komplexným melodickým štruktúram prepleteným v oscilujúcich a trojrozmerných subbasoch.

Dead Janitor presents Stroke

Piatok

Jedinečné spojenie filmu a hudby prinesie premietanie obskúrnej poľsko-francúzskej ambientnej sci-fi snímky Chronopolis (Piotr Kamler, 1982), ktorú môžeme premietnuť vďaka spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku a ktorej pôvodnú hudbu zložil známy hudobný skladateľ Luc Ferrari. Na Fest Anči ju budete však počuť za doprovodu stálice českej experimentálnej scény Michaela Nechvátala alias Kult Masek. Jeho atmosférické sety sú natiahnuté niekde medzi kozmickým vzduchoprázdnom a rituálnou hudbou. Pravidelne ho môžete počuť v rámci intergalaktických výletov pražských kolektívov Genot Centre a Punctum.

 

Kult Masek

Tešiť sa môžete aj na dídžejku elastix, ktorá prináša nepredvídateľné a odvážne hudobné selekcie. Jej výnimočné sety spájajú súčasnú klubovú produkciu napríklad (ale nielen) južnej a strednej Ameriky s rozličnými žánrami, rytmami a premenlivým BPM. O vizuálny doprovod setu sa postará vizuálna umelkyňa a ilustrátorka Julie Černá.

Druhý festivalový večer prinesie aj koncert jedného z najpozoruhodnejších zvukových umelcov vychádzajúcich z milánskej scény Marca Fariny známeho ako Canva6. Farina nápadito pracuje s pamäťou ako nástrojom pre zvukovú predstavivosť, hľadajúc dokonalý balans medzi komplexnými pocitmi a nahými syntetizátorovými plochami.

San Farafina je v Montreale pôsobiaca haitsko-kanadská dídžejka, producentka a členka Moonshine crew, ktorá kombinuje afrofuturistický zvuk žánrov ako gqom, batida, či amapiano v rámci výnimočnej eklektickej fúzie. Basové akordy, afro-housové a reggaetonové beaty, ale aj ťažkotonážne electro je jej univerzálnym materským jazykom, ktorým si už podmanila festivaly ako Primavera Sound, či kluby v New Yorku a Amsterdame.

San Farafina

Sobota

Vojtik je mladý rómsky queer umelec z Detvy, ktorý na Fest Anči vystúpi v sobotu večer. Singlom Detviansky sen z pripravovaného albumu na seba strhol pozornosť všetkých, ktorí aspoň trochu sledujú dianie na slovenskej hudobnej scéne. Až na kosť autentické výpovede v shoegaze-indie šate o dospievaní queer človeka v malom meste na Slovensku si získali nielen naše srdcia. Queer ľuďom Vojtikova hudba odkazuje, že v tom nie sú sami.

V sobotu sa predstaví aj oceňovaný tanečník, choreograf a performer v oblasti súčasného tanca a fyzického divadla Martin „Venice“ Talaga, ktorý sa tiež zaujíma o experimentálne a vizuálne diela, ľudové tance a drag. Počas svojho štúdia a profesionálnej kariéry mal možnosť úspešne spolupracovať s rôznymi choreografmi, divadelnými režisérmi a súbormi.

Tretí festivalový večer prinesie aj dídžejský set v podaní DJ GÄPA, ktorého tvorba je oslavou rozmanitosti a búrania hraníc medzi rádiovým popom a experimentálnou klubovou hudbou. DJ GÄP je spoluorganizátor divokej párty Välvät, na ktorej sa v symbióze stretávajú viaceré komunity. V časti svojej tvorby sa zároveň zámerne pohybuje aj na hranici autorstva a pirátstva a je súčasťou virtuálnej soundcloudovej bootlegovej scény.

Hudba Vanyfox je mnohostranná, kozmopolitná a autentická. Tento plodný 22-ročný DJ a beatmaker vlastným menom Paul Alexander pochádza z Angoly a pohybuje sa medzi Lisabonom, Reims a Parížom. Jeho presídlenie do Reims vo Francúzsku ho vytrhlo z domovskej pôdy Batidy – afrodiasporického hudobného žánru, ktorý vytvorili prisťahovalci z bývalých portugalských kolónií. Neubralo mu však nič z lásky k tomuto žánru, ktorý si dnes získava čoraz väčšiu popularitu aj vďaka priekopníkom a priekopníčkam ako sú DJ Lycox, Marfox či Nídia.

Vojtik

Ďalšie

V zozname toho najzaujímavejšieho na tohtoročnej Fest Anči nesmie chýbať ani masterclass v podaní poľskej režisérky Marty Pajek, ktorá na festivale uvedie aj svoj animovaný triptych Nemožné objekty a iné príbehy. O utópiách v animácii nám porozpráva členka tohtoročnej poroty, filmová vedkyňa pôsobiaca v oblasti animácie, teórie kultúry, aktivistka a kurátorka Olga Bobrowska. Na Fest Anči sa predstaví aj Tadeáš Žďárský, ktorý bude pútavo rozprávať o ekonómii nerastu. A o pútavom rozprávaní nám niečo povie aj skupinka kreatívnych storytelleriek Príbehom na stope, s ktorými vstúpime do “ringu princezien”.

Festivalových návštevníkov čaká aj zaujímavý workshop perforovanej grafiky od žilinských YoungOffice. Bodkovaním a rezaním do plechu s nimi vytvoríte matrice, ktoré následne pomocou grafického lisu a ofsetovej farby obtlačíte na papier.

Bohatý sprievodný program sa udeje aj v Novej synagóge, kde sa v piatok a sobotu bude konať jej komentovaná prehliadka Tour de Nová synagóga s Jaroslavom Kamodym. V Novej synagóge sa udeje aj výstava ilustrátora a režiséra Martina Smatanu s názvom Rok dobrých správ 2022. Autor v nej zozbieral pozitívne správy z celého sveta za ostatný rok a vytvoril k nim vtipné ilustrácie z použitého textilu. Výstava má aj svoju nádhernú knižnú podobu. V priestoroch pred Novou synagógou si návštevníci budú môcť tiež vychutnať inštaláciu vDoma dizajnéra Milana Stanca.

O Fest Anči

Medzinárodný festival animácie Fest Anča je jediný slovenský multimediálny festival zameraný na animovaný film primárne pre dospelého diváka, ktorý sa koná v Novej synagóge v Žiline, v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, Mestskom divadle Žilina, v Rosenfeldovom paláci a v žilinskom Artfore. Cieľom festivalu je prezentovať súčasné progresívne animované filmy spolu s tým najlepším z histórie žánru. Festival sa snaží zvyšovať povedomie o animovanom filme ako o plnohodnotnej umeleckej forme a vzdelávať svoje publikum o rôznych podobách animácie.

Festival každoročne zahŕňa medzinárodnú súťaž animovaných krátkych filmov a hudobných

videí, ale aj tematické a špeciálne fokusované filmové sekcie. Fest Anča ponúka počas štyroch dní prednášky, premietania pre deti a množstvo ďalších sprievodných podujatí.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2023 finančne podporil Audiovizuálny fond. Festival bol finančne podporený z Fondu LITA. Študentské fórum Fest Anča získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP a Nórskych grantov. 

Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe.
Podujatie je financované z projektu s názvom Študentské Fórum Fest Anča podporeného v rámci Grantov EHP a Nórska 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiku, s číslom projektu CLT02018.