Fest Anča prezentuje ukrajinských animátorov

V posledných týždňoch sme predstavili niekoľkých súčasných ukrajinských animátorov. Teraz ich všetkých aj spolu s ich tvorbou nájdeš pohromade v tomto súhrnnom článku. Filmy niektorých z ich uvidíš aj na tohtoročnej Fest Anči!

NIKITA LISKOV

Nikita Lyskov je považovaný za jedného z najnekonvenčnejších súčasných európskych animátorov. Jeho filmy reflektujú na aktuálne sociálnopolitické témy Ukrajiny a sú subjektívnou výpoveďou, v ktorej prehodnocuje súčasnú realitu prostredníctvom surrealistických prvkov, absurdných obrazov a čierneho humoru. Jeho posledný film Deep Love z roku 2019, ktorý je kritikou charakterizovaný aj ako groteskná punková komédia s humorom zobrazuje nachádzanie vlastnej identity Ukrajincov.

https://nikitaliskov.github.io/narrative-films/deep-love

STAS SANTIMOV

Animátor Stas Santimov pochádza z mesta Dnipro. Vytvára osobitý druh hororového animovaného komiksu, v ktorom postavy znázorňuje prostredníctvom strašidelných vinet. Jeho portfólio zahŕňa krátke animované filmy, gif ilustrácie, pohyblivé komiksy a hudobné videá. V spolupráci s ambientným hudobníkom Eluvium vytvoril krátku animáciu k piesni Regenerative Being v jemu vlastnom melancholickom a temnom štýle. Jeho krátky hororový film Surrogate bol v roku 2020 premietaný aj na Fest Anči.

https://santimov.art/

NATA METLUKH

Animátorka Nata Metlukh sa narodila na Ukrajine, ale pôsobí v San Francisku. Vytvára vizuálne odvážne diela s jasnou charakterizáciou postáv, ktoré aj napriek ťaživosti tém nestrácajú nádej. Jej úspešný film Plastic or Paper (2019) pojednáva o xenofóbnom správaní voči utečencom a je spracovaný hravou a farebnou formou. Posledný film Awkward (2020) vtipnou formou vykresľuje faux pas situácie v každodenných interakciách s ľuďmi. Jej filmy boli ocenené na viacerých významných festivaloch.

https://www.notofagus.com/

STEPAN KOVAL

Stepan Koval patrí k staršej generácii animátorov a preslávil ho jeho debutový krátky animovaný film Shyol tramvay N° 9 (2002). Koval prostredníctvom gagov rozohráva vtipnú grotesku o každodenných situáciách počas jazdy v električke. Film je tvorený technikou plastelínovej animácie a bol ocenený viacerými medinárodnými cenami. Koval bol taktiež umeleckým riaditeľom seriálu Moja krajina Ukrajina (2010), na ktorom spolupracovalo viacero umelcov. Hlavným cieľom, ktorý spájal tieto krátke filmy, bolo zvýšiť národné povedomie Ukrajincov a vzdelávať najmladšiu generáciu. 

https://www.youtube.com/watch?v=FbRCTXoeWHk

ANNA DUDKO

Anna Dudko patrí k mladej generácii animátoriek a doposiaľ má na konte dva filmy, Here by Herself (2019) a Deep Water (2021). Po tematickej stránke ich spája odkrývanie vnútorného sveta, túžob a strachov ženských hrdiniek. Film Deep Water o morskej panne, ktorá z hĺbky duše túži po ľudskej erotickej láske, momentálne tvorí súčasť programu viacerých festivalov a už stihol získal aj niekoľko medzinárodných cien. 

https://vimeo.com/469266667?fbclid=IwAR33GmP0AM_wUwadbiP2mza0q1qf9tfBFu3n8A-AKN_n2CN_-LDWzgZLXKk

YULIIA SHALIMOVA

Yuliia Shalimova je ukrajinská ilustrátorka a režisérka, ktorá pôsobí v tvorivom štúdiu Kapi Studio. Jej posledný krátky film Come Outside, Masha (2021) je výstižným obrazom každodenného prežívania dievčaťa, ktoré celý svoj život vtesnalo do malej obrazovky. Režisérka filmom poukazuje na silné prepojenie dnešného človeka s virtuálnym svetom a kladie si otázku, či a do akej miery je takýto život ešte autentický. 

https://www.youtube.com/watch?v=hS69gI0Qaqw

ANASTASIIA FALILEIEVA

Anastasiia Falileieva pochádza z Kyjeva a patrí k najmladšej generácii animátoriek. Je taktiež  súčasťou ukrajinského Kapi Studio. Vo svojej tvorbe využíva bábky, plastelínu, dekorácie a ďalšie materiálne pomôcky, ktorým metódou stop-motion vdýchne život. Na konte má už niekoľko krátkych animovaných filmov – medzi najnovšie patria napríklad krátky dokument Papier maché (2021) a film Tiger is Strolling Around (2021). Film je o japonskom dievčati Katsumi, ktorému magický tiger opätovne pomôže nájsť zmysel života. 

https://vimeo.com/674451513

ALEXANDER SPARINSKY

Alexander Sparinsky je režisér, skladateľ a performer, ktorý patrí k staršej generácii umelcov a tvorí primárne pre deti. Réžii sa venuje od 80. rokov a za ten čas vytvoril desiatky krátkych aj celovečerných animovaných filmov, medzi najnovšie patrí napríklad séria Hedgehog in Love (2015) a Hedgehog in Africa (2019). 

 http://sparinsky.kiev.ua/filmography.htm 

HANNA RYBAK

Hanna Rybak je animátorka, ktorá vo svojej tvorbe používa ilustrácie a klasickú 2D animáciu. Jej krátky, ale výstižný animovaný film If you can (2017) zožal úspech naprieč viacerými európskymi festivalmi. Leitmotív filmu spočíva v Churchillovej myšlienke o tom, aké ťažké je byť človekom kvôli všetkým stereotypom a zbytočnému premýšľaniu, ktoré si vytvárami sami. 

https://vimeo.com/308434438?embedded=true&source=vimeo_logo&owner=49382501 

JEVGENIJ SIVOKON

Jevgenij Sivokon patrí k najstaršej generácii animátorov a veľká časť súčasných ukrajinských animátorov boli jeho žiakmi. Režíruje od 60. rokov a na konte má desiatky animovaných filmov pre deti aj dospelých, s ktorými vyhral množstvo medzinárodných cien. Sivokon vo svojich filmoch reflektuje na ľudskú podstatu, náš zmysel a otázku medziľudských vzťahov. 

https://www.animatsiya.net/director.php?directorid=47

ANDREY NAUMENKO

Andrey Naumenko je mladý animátor, ktorý pochádza z Kyjeva. Vo svojej tvorbe využíva 2D animáciu a ilustrácie. Jeho krátky film Dreams (2018) je vtipnou anekdotou na situáciu, kedy kvôli snom zabúdame žiť v realite. Film je vytvorený pomocou frame by frame animácie. 

https://vimeo.com/688486307 

DMYTRO LISENBART

Dmytro Lisenbart pochádza z Kyjeva, kde pôsobí ako režisér a producent, a vlastní produkčno-animačnú spoločnosť Lisebart. Jeho posledný film Unnecessary things (2021) pojednáva o tom, ako si robot skrotí človeka a následne spolunažívajú. 

https://www.youtube.com/watch?v=9I_So6Tq0rU

JULIA PROSKURINA

Julia Proskurina pochádza z Ľvova, ale pôsobí vo Varšave. Jej krátky film 76-49 (2014) je tvorený technikou animovanej maľby prstom. Zobrazuje momenty krátko pred zostrelením lietadla Iljušin IL-76MD ukrajinských vzdušných síl,  ktoré 14. júna 2014 zostrelili sily samozvanej Luganskej ľudovej republiky. Vyhral niekoľko medzinárodných cien. 

https://vimeo.com/101203129