Karanténa umenie nezastaví! Braček Jelenček bude online pre všetkých

Dňa 3. apríla 2020 o 20:00 si môžete pozrieť online premiéru bábkového animovaného filmu Braček Jelenček.  FIlm je magisterskou prácou talentovanej Zuzany Žiakovej a vznikol na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. 

Braček Jelenček spája tradičný ľudový príbeh a surrealistické, snové predstavy a jeho kvalitu dokazuje množstvo ocenení a účastí na medzinárodných festivaloch ako SICAF v Južnej Kórei, MONSTRA v Portugalsku, či ANifest v Rumunsku. Získal tiež Tvorivú prémiu národných cien za filmovú a televíznu tvorbu IGRIC, čestné uznanie na Fest Anča a mnohé iné. 

Výroba filmu, od nápadu až po jeho premiéru trvala necelé dva roky. A priniesla 12 minútový baladický film o láske a smrti, ktorý bol inšpirovaný starým ľudovým príbehom o bračekovi a sestričke. Tí si v malej chalúpke na okraji lesa žijú svoj bezstarostný život až do chvíle, kým do ich života nevstúpi smrť. Súrodenci sa rozhodnú ujsť, ale pred smrťou sa predsta ujsť nedá. Iba ak… Môže čistá súrodenecká láska rozdúchať iskričku súcitu v ľadovom srdci samotnej kráľovnej Smrti?  

Film bol natočený stop motion animačnou technikou, kedy je pohyb tvorený ilúziou a skladá sa z fotografií pustených rýchlo za sebou. Bračeka Jelenčeka tvorilo viac ako 9000 fotografií. 

Mala som veľké šťastie na ľudí, ktorí ma v celom procese podporovali a verili mi,“ hovorí autorka. Projekt tohto filmu bol totiž už od začiatku veľmi ambiciózny a mnohým sa zdalo takmer nereálne film takejto dĺžky a zložitosti vyrobiť za tak krátky čas. Okrem času sa Zuzana pasovala aj s výrobou postavičiek a pozadia. Bábky som vyrábala v našej kuchyni. 🙂 Spojením rôznych materiálov ako sú fimo, koženka, rôzne látky, plsť a podobne. Kostričky, ktoré celé bábky držia sú zo špecializovaného obchodu vo Veľkej Británii a šatičky ušila moja drahá maminka. Pozadia ako chalúpka, či les boli tiež reálne vyrobené a celý príbeh, záber po zábere sme skladali v Bratislavskom ateliéri.  

V Bračekovi Jelenčekovi tiež môžete počuť autorskú hudbu skladateľa Mateja Slobodu v podaní zoskupenia Ensamble Spectrum

Po piatich rokoch od vzniku filmu Braček Jelenček prichádza aj jeho voľná online distribúcia. Využite túto príležitosť. Teraz je na to vhodný čas. Zostaňte doma a pozerajte. Vychutnajte si kvalitný a na mezidnárodných festivaloch oceňovaný animovaný film mladej slovenskej animátorky Zuzany Žiakovej

Video bude v online premiére prístupné na tomto linku: https://vimeo.com/manage/154957461 a tiež ako živé video na stránke Brother Deer / Braček jelenček.

Trailer filmu Braček jelenček.

Film o Filme Braček jelenček.