Nový rodinný animovaný seriál Chochmesovci

Už ste počuli o rodinke Chochmesovcov? Sú vtipní, trochu excentrickí a nikdy sa nenudia. Predovšetkým však ľudí naučia všetko o slušnom správaní. S nadhľadom a humorom. Sem-tam s trochou irónie, no hlavne vždy veselo! Nový animovaný seriál pre celú rodinu uvidíte od 24. decembra až do júna 2019 vo vysielaní RTVS na Jednotke aj na Dvojke.

Chochmesovci sú rodinný animovaný seriál, no s pridanou hodnotou. Popri zábave má totiž aj náučný charakter. Viete, kedy môžete navrhnúť človeku tykanie? Či je vhodné vyzuť návštevu do papúč? Alebo na ktorej strane má byť usadená žena v kine? Vďaka Chochmesovcom sa naučíte základy etikety pri pracovnom pohovore, biznis etiketu, ako aj všetko o slávnostnom stolovaní, zoznamovaní sa, podávaní ruky či správaní sa v reštaurácii, na rande, plese alebo na návšteve. Samozrejme, nie nudným mentorským spôsobom, ale s humorom a niekedy aj s recesiou.

Všetci máme nedostatky v znalosti etikety, vrátane autorov a autoriek seriálu,“ priznáva autorka námetu a scenáristka Chochmesovcov, Diana Kacarová. „Nápad vytvoriť takýto seriál doniesol život. Niekoľkokrát som seba či mojich blízkych pristihla pri tom, že si nie sme istí, „ako to je správne“.
A zďaleka nešlo len o formálne situácie. Neraz okolo toho vznikla aj diskusia, pretože etiketa je zaujímavá téma, ktorá hovorí o našej kultúre, hierarchiách a hodnotách.“

Autori pri tvorbe seriálu vychádzali z tradičného sitkomového konceptu. „Nápad rozprávať etiketu cez mikropríbehy rodiny Chochmesovcov vznikol hneď na začiatku. Vedeli sme, že na interakcie budeme potrebovať viaceré generácie postavičiek a rodina je najlepšia platforma, na ktorej sa dá rozohrať komédia,“ vysvetľuje Diana Kacarová.  Každá z postáv má teda komediálnu perspektívu. Babka je hippie a dedko zas konzervatívec. Mama je ambiciózna workoholička, ktorá má všetko pod kontrolou, okrem kuchyne. Tú s láskou prenechá manželovi. Síce je trochu chaotik, nie veľmi praktický, ale variť vie famózne. Pokiaľ nedonesie domov nejaký experiment z exotickej krajiny. Ich syn Teo je tak trochu geek, šprt a kockatá hlavička. Dcéra Ela zas ovláda všetky najnovšie trendy v móde a hudbe. Je to typická hipsterka. A pózerka. Súčasťou rodiny je samozrejme aj domáci miláčik. Čistotný, inteligentný a najmä spoločenský potkan.

O výtvarné návrhy sa  postarala autorská dvojica Ové Pictures – Michaela Čopíková a Veronika Obertová, ktoré si na spoluprácu pri tvorbe jednotlivých dielov prizvali Alicu Kucharovič. „Na vývoji seriálu sme pracovali viac ako rok. Počas tohto obdobia sa hľadal vizuálny štýl hlavných postáv a prostredí. Museli sme vytvoriť rodine Chochmesovcov celý byt a vizuálne odlíšiť dve zložky seriálu. Každý diel je totiž zložený z časti „reálnej“, kde naša rodina žije, a z časti „abstraktnej“, kde sa vysvetľujú reálie, ktoré zodpovedajú téme dielu.

Režisérom Chochmesovcov je Róbert Šveda, ktorý sa doposiaľ podieľal najmä na hraných televíznych projektoch, napríklad na úspešných seriáloch Za sklom, Rex, Specialisté, Mordparta a mnohých ďalších. „Na rozdiel od hraného filmu, animované postavičky treba vo všetkom viesť. Nie je to herec, ktorý aj keby mu režisér nič nepovedal, tak po prečítaní scenára je schopný predsa len niečo pre záber urobiť. Samozrejme, v rámci animačných techník sú limity, ale tie musí režisér a animátor akceptovať ako aj herecké limity človeka. Animovaný seriál je pri tvorbe skúšací proces dookola. Už keď si myslíte, že idete “ostrú“, tak zistíte, že by nejaký pohyb alebo gesto mohli byť inak. V niečom na to treba Božiu trpezlivosť.“

Autorom hudby je Martin Barabáš, ktorý v minulosti komponoval hudbu napríklad pre dokumentárne filmy Tieň jaguára, Vábenie výšok či Sloboda pod nákladom. Humorný charakter seriálu podčiarkol Richard Stanke, ktorý prepožičal svoj hlas jednotlivým postavám.

Animovaný seriál Chochmesovci vyrába produkčné štúdio K2 Production producentky Ivici Barabášovej v koprodukcii s RTVS. Projekt finančne podporili Audiovizuálny fond a VÚB banka.