NOČNÉ MORY V CELOVEČERNÝCH FILMOCH NA FEST ANČI

Fest Anča vám okrem výberu tých najlepších krátkych filmov ponúka aj tie najpozoruhodnejšie celovečerné snímky! Začiatok leta – 25. až 30. jún – tak môžete osláviť kultovým anime Perfect Blue od legendárneho režiséra Satoshi Kona, čaká na vás bábková rozprávka Krvavý čas a červená priadza a určite by vám nemala ujsť snímka Kryptozoo pojednávajúca o mytologických tvoroch. Na dlhometrážne filmy sa môžu tešiť aj deti, pre ktoré Fest Anča prichystala, okrem iného, rozprávku Tonko, Slávka a kúzelné svetlo.

Celovečerné filmy pre dospelých

Téma 17. ročníka Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča je Nočná Mora. „Vo svetle udalostí predchádzajúcich dní či mesiacov veľmi citlivo vnímame, že sa náš sen o lepšom svete mení na nočnú moru, z ktorej sa len tak ľahko neprebudíme,” hovorí programový riaditeľ festivalu Jakub Spevák. Preto sa aj celá dramaturgia festivalu nesie v duchu nočných môr a nie je tomu inak ani pri celovečerných filmoch. Túto tému však celovečerné snímky rozoberajú z rôznych uhlov, narúšajú stereotypy a pozývajú divákov premýšľať v metaforách.

V ručne robenej surrealistickej stop-motion rozprávke pre dospelých Krvavý čaj a červená priadza, ktorú nezávislá režisérka Christiane Cegavske pripravovala trinásť rokov, budú mať diváci možnosť nazrieť do mystického sveta. Aristokratické biele myši si najmú remeselníkov z dubových domov na výrobu bábiky. Ale keď k nej remeselníci priľnú, rozohrá sa súboj plný lásky, krádeží a dobrodružstiev. Soundtrack k filmu naživo zahrá zvukový performer Bolka. Tento slovenský umelec je známy svojou subverzívnou hudobnou produkciou, ale aj skladbami, pohybujúcimi sa na hranici experimentálneho popu, zvukového dizajnu a psychadelických zvukových scénok. Premietanie sa bude konať v exteriéri Stanice Žilina-Záriečie.

Dychberúci a vysoko aktuálny je aj film Aurorin úsvit. Dej rozpráva skutočný príbeh 14-ročnej Aurory, ktorá prežila hrôzy arménskej genocídy a ušla do New Yorku, kde o svojej skúsenosti podala svedectvo a napísala knihu. Jej pozoruhodný príbeh zaujal médiá a Aurora tak stvárnila samu seba v hollywoodskom hite Aukcia duší, čím vyvolala veľké charitatívne hnutie. Film Aurorin úsvit využíva animáciu, Aurorine rozhovory a zachované zábery zo strateného nemého filmu, aby oživil jej neuveriteľný príbeh o prežití.

Aurorin úsvit

Hranice medzi fantáziou a realitou bude skúmať kultové japonské anime Perfect Blue. Psychologický triler sleduje Mimu, bývalú popovú hviezdu, ktorá prechádza na hereckú dráhu a čelí výzvam, ako modeling v bikinách a účinkovanie v televíznych drámach. Napätie sa stupňuje, keď sa v jej okolí začnú objavovať vraždy. Za filmom stojí režisér Satoshi Kon, ktorý má na konte aj slávne filmy ako Paprika, Miléniová herečka či Tokyo Godfathers (Tokijskí kmotrovia).

Ďalším celovečerným anime na Fest Anči je Chlapec a volavka z produkcie slávneho japonského štúdia Ghibli, ktorý tento rok získal Cenu Akadémie v kategórii najlepší animovaný celovečerný film. Majster animácie Hajao Mijazaki sa vydáva za hranice fantázie a snov, odkiaľ prináša najočakávanejší animovaný film posledných rokov. Trojicu kultových filmov uzatvára Mŕtva nevesta režiséra Tima Burtona. Dej tohto animovaného filmu sa odohráva vo viktoriánskej dedine v 19. storočí a sleduje príbeh Viktora, ktorý sa ožení s tajomnou mŕtvou nevestou, zatiaľ čo jeho skutočná nevesta na neho čaká vo svete živých.

Chlapec a volavka

Do úplne inej dimenzie zoberie návštevníkov festivalu Jednorožčí chlapec. Neúspešný umelec Matty sa totiž po bolestivom rozchode ocitne v zvláštnom, alternatívnom svete jednorožcov. Matty musí podniknúť náročnú cestu k osvieteniu, aby jednorožcov a nový svet zachránil. Tieto mýtické stvorenia figurujú aj vo filme Vojny jednorožcov. Armáda plyšových medvedíkov cvičí mladých vojakov, aby bojovali proti jednorožcom, ktoré ohrozujú ich existenciu. Túto protivojnovú, ekologickú rozprávku čerpajúcu z filmov Dnešná apokalypsa a Bambi, budete mať možnosť vidieť v Ster Century Cinemas.

Práve v priestoroch multiplexu si budete môcť pozrieť aj film Kryptozoo rozprávajúci o zoologickej záhrade, ktorá zachraňuje a umiestňuje mytologické tvory. Keď sa kryptozoológovia snažia chytiť baku (legendárneho hybridného tvora, ktorý sa živí snami), začnú si klásť otázku, či by mali tieto vzácne bytosti chovať v priestoroch zoologickej záhrady, alebo by mali zostať skryté a neznáme.

Kryptozoo

Na odľahčenie Fest Anča premietne aj popkultúrnu klasiku Scooby-Doo a kyberpríšera. Diváci sa môžu pridať k Scoobymu a jeho bande, ktorá prenasleduje fantómový vírus vo videohre založenej na ich vlastných záhadách. V desiatich úrovniach budete putovať z prehistorických čias do futuristického vesmíru a čeliť virtuálnym zloduchom známych z ich predošlých slávnych prípadov.

Celovečerné filmy pre deti

Fest Anča myslela aj na deti a vybrala pre ne až tri celovečerné filmy. Aj tie sa spájajú s tohtoročnou témou festivalu: Nočná mora. Ale báť sa nemusíte! Akurát to hrdinovia a hrdinky v našich filmoch budú mať o niečo komplikovanejšie ako obvykle.

Deti, ale aj ich rodičia, sa môžu tešiť na novú rozprávku Tonko, Slávka a kúzelné svetlo zo slovensko-česko-maďarskej koprodukcie. Jedenásťročný Tonko má jedinečnú vlastnosť – od narodenia svieti. Jeho príliš starostliví rodičia sa ho snažia držať doma, aby ho ochránili pred vonkajším svetom. Keď sa do ich domu pred vianočnými prázdninami nasťahuje tajuplná Slávka, Tonkov svet sa obráti naruby.

Nina a tajomstvo malého Ježka

Deti sa môžu vydať na dobrodružstvo aj vďaka filmu Nina a tajomstvo malého ježka. Desaťročná Nina podnikne odvážnu expedíciu, aby prinavrátila svojmu otcovi chuť rozprávať milované rozprávky.  Obidve snímky si majú diváci po novom možnosť užiť v multiplexe Ster Century Cinemas.

Hoci sú rôzne veľkí a majú každý iný temperament, medveď Ernest a myška Celestína sú skvelí kamaráti. Vo filme Myška a medveď na cestách sa dozvedia o prísnom zákaze hrania na hudobné nástroje v medvedej krajine. Nerozlučná dvojica sa pokúsi nezmyselné nariadenie napraviť, aby sa do krajiny navrátila nielen hudba, ale aj radosť.

O Fest Anči

Medzinárodný festival animácie Fest Anča je jediný slovenský multimediálny festival zameraný na animovaný film primárne pre dospelého diváka. Zároveň je prvým a jediným filmovým festivalom na Slovensku s prestížnym štatútom Academy Awards® Qualifying Festival. Koná sa v Novej synagóge v Žiline, v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, Mestskom divadle Žilina, v Rosenfeldovom paláci, multiplexe Ster Century Cinemas a v žilinskom Artfore.

Cieľom festivalu je prezentovať súčasné progresívne animované filmy spolu s tým najlepším z histórie žánru. Festival sa snaží zvyšovať povedomie o animovanom filme ako o plnohodnotnej umeleckej forme a vzdelávať svoje publikum o rôznych podobách animácie. Každoročne zahŕňa medzinárodnú súťaž animovaných krátkych filmov a hudobných videí, ale aj tematické a špeciálne fokusované filmové sekcie. Počas šiestich dní ponúka prednášky, premietania pre deti a množstvo ďalších sprievodných podujatí. Súčasťou Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča je aj Študentské fórum.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2024 finančne podporili Audiovizuálny fond, Fond LITA , Nadácia SPP a Fond na podporu umenia FPU.