SPRIEVODNÝ PROGRAM FEST ANČE 2024

Bohatý sprievodný program je neodmysliteľnou súčasťou Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča. Téma 17. ročníka festivalu –⁠⁠⁠⁠⁠ Nočná mora sa bude odrážať v hudobných vystúpeniach pozoruhodného autorstva domácej i zahraničnej scény ako DJ Lycox, m., Zaffer9 či Bolka, ale aj v masterclassoch, výstavách a prednáškach.

Streda

O festivalové zahriatie sa na Stanici Žilina-Záriečie postará Tucano Urbano, známy aj ako Filip Smith. Intenzívna hodina a pól výberu zrýchlených rytmov UK Garage a tropickej trance trap hudby, bude plná vzostupov a pádov, ktoré návštevníkov festivalu nenechajú len tak  sedieť.

Štvrtok

V Mestskom divadle Žilina a neskôr v Novej synagóge sa po otváracom ceremoniáli predstaví slovenský umelec, DJ a tanečník Krishpin. Jeho selekcia vychádza z tradičných, ale aj post-klubových podôb hudby Latinskej Ameriky a Afriky, od merengue až po nigérijský cruise. Cez toto spektrum v setoch reflektuje vlastnú stredoeurópsku Gen Z identitu, odkazuje na popové hity či early 2000s internetovú kultúru. Výsledkom sú vyhrotené situácie, ktoré sú špinavé, drsné, hlboké, ale aj veľmi vtipné.

Piatok

Piatkový sprievodný program sa odohrá na Stanici Žilina-Záriečie. Witch house, hyper-pop, noise a glitchcore v špecifickom poňatí klubovej elektroniky predstaví duo Zaffer 9, teda Helena Hájková a Viktor Jenčuš. Návštevníci zažijú vykričané vokály, dekonštruovanú rytmiku a melódie inšpirované úzkosťou post-internetovej doby.

Zaffer 9

Spojenie filmu a hudby v znamení nočnej mory prinesie premietanie bábkovej rozprávky pre dospelých s názvom Krvavý čaj a červená priadza, ktorú nezávislá americká režisérka Christiane Cegavske pripravovala trinásť rokov. Ide o mystický svet, ktorý naživo hudobne dotvorí slovenský zvukový performer Bolka. Jeho subverzívna hudobná produkcia je okúzľujúco zábavná a zvukovo komplexná, pričom sa pohybuje na hranici experimentálneho popu a zvukového dizajnu.

Živý set zahrá aj Evil Medvěd, projekt škótsko-českého umelca Faolána McGowana. Zaujímajú sa o organický analógový spôsob tvorby prostredníctvom modulárnej syntézy. Ich produkcia je spletitá, no zároveň hravá, nežná a osobná. Často organizujú workshopy v Synth Library Prague, feministickej inštitúcii, ktorá sa zaviazala otvárať prístup k hudobným technológiám a zároveň prezentovať platformu pre kritické myslenie.

Experimentálny baile funk, dembow či reggaeton vo svojom výbere namiešajú slovenskí DJs a hudobní publicisti DJ VLZQUES b2b yangovica. S VJ setom sa k nim pridá Kristýna Sidlárová alias sida100, česká vizuálna umelkyňa a grafická dizajnérka, ktorej diela boli napríklad prezentované v londýnskej Tate Modern.

sida100

Piatkový večer sa bude niesť aj v osobitej atmosfére nesúrodej, ale melodickej a dychberúcej hudby, obnaženej na samotné jadro, ktorú predstaví Alina Astrova, vystupujúca pod umeleckým menom Lolina. Predtým, ako sa vydala na sólovú dráhu, bola s Deanom Bluntom súčasťou dua Hype Williams. V súčasnosti sa zaoberá témami ako nevraživosť, imigrácia a spoločenská nerovnosť v Londýne, pričom jej hmlisté vokály pohlcujú slová do ťahavých melódií a vytvárajú niečo jedinečne krásne.

Lolina

Sobota

V sobotu sa na Stanici Žilina-Záriečie návštevníci Fest Anče môžu tešiť na perkusívne sety, stavajúce na rytmoch globálneho juhu so zámerom sledovať kolaboratívne hudobné histórie a hybridity naprieč širším regiónom od hypertalentovaných m. (mwo), pôsobiacich vo Viedni. Vo svojich setoch si kladú otázku, ako sú korene queer a BIPOC (Black, Indigenous, (and) People of Color) klubovej hudby reflektované, vymazávané a privlastňované naprieč západným klubovým spektrom.

,,Je pre nás dôležité byť konštantne v rozhovore s tanečným parketom a byť kritickými k tomu, ako sú tieto priestory skonštruované a hlavne pre koho sú určené. Našou tendenciou je sústrediť sa na queerness a obnoviť predstavy o nočnom živote a tanci z euro-americkej klubovej kultúry,hovoria  মm..

V sobotu sa predstaví aj PiNKBUS: Venice Intervention. Oceňovaný tanečník, choreograf a performer v oblasti súčasného tanca a fyzického divadla Martin „Venice“ Talaga sa tiež zaujíma o experimentálne a vizuálne diela, ľudové tance a drag. Počas svojho štúdia a profesionálnej kariéry mal možnosť úspešne spolupracovať s rôznymi choreografmi, divadelnými režisérmi a súbormi.

Parket v bare na Stanici Žilina-Záriečie rozprúdi multidisciplinárna umelkyňa seafur. Zatancuješ si na blend žánrov, dekád a nálad. seafur rada búra koncept guilty pleasures, a tak v eklektickom výbere zaznie hyperpop a salsa, dembow a synthpop, batida či soundcloud bootlegy. seafur bude v rámci VJ setu sprevádzať Sewingbug – VJka a režisérka krátkych animovaných filmov pôsobiaca v Krakowe a Seoule. Sewingbug vo svojej tvorbe používa bizarné 3D a 2D animácie a má za sebou vystúpenia na viacerých významných podujatiach ako Berlin Artweeks, Seoul NADA FEST či VJ battle in Gdansk.

seafur
Sewingbug

O vzrušujúce a energické festivalové ukončenie sa postará parížsky producent DJ Lycox. Záber jeho hudobných produkcií je široký – introspektívny afrohouse sedí vedľa cinematických jungle exkurzií a  pomalšie BPM nasledujú melodickejšie tracky s tradičnými ,,latas“ batida perkusiami.

DJ Lycox
DJ Lycox

Ďalšie

Okrem hudobného programu si Fest Anča pre návštevníkov prichystala aj sprievodný program. Nikita Diakur, hlavný hosť festivalu a popredné meno súčasnej animovanej tvorby, predstaví na masterclasse svoju nezameniteľnú tvorbu využívajúcu estetiku glitchu. Masterclass bude nadväzovať na premietanie jeho filmov.

Kameramanka Denisa Buranová spolu s jej kamerovým tímom  porozprávajú o práci na oceňovanom bábkovom filme pre deti Tonko, Slávka a kúzelné svetlo a pre animátorov a kameramanov si pripravili aj praktický workshop Zo zákulisia stop-motion animácie. Ich film budete môcť vidieť aj v rámci programu Fest Anče.

Do tretice, Katarína Nádaská, významná slovenská etnologička a historička, bude prednášať o nočnej more v historickom kontexte. Zameria sa hlavne na prežívanie queer ľudí na slovenskom vidieku.

Výstava Nevedomie slovenskej animátorky Martiny Malovaníkovej, ktorá sa venuje aj maľbe či ilustrácii, bude plná podnetov o drastických impulzoch dnešnej doby, zakonzervovaných na ďalekých miestach mysle. Umelec Toasted_Bread prinesie vo výstave Unless Useless obsah citových reflexií do surového prostredia. Pracuje ako dobrovoľník pre Európsky zbor solidarity v kultúrnych centrách Nová synagóga a Stanica Žilina-Záriečie.

Na Stanici Žilina-Záriečie si budete môcť pozrieť plagáty slovenského vizuálneho umelca a animátora Mateja Mihályiho, ktoré vytvoril pre Festival BAB. Na Fest Anču sa po dlhšej pauze opäť vráti aj legendárny formát Animation Karaoke Battle, ktorého podstatou je akýmkoľvek tvorivým spôsobom sprevádzať náhodne vybraný animovaný film.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2024 finančne podporili Audiovizuálny fond, Fond LITA , Nadácia SPP a Fond na podporu umenia FPU.